Kritikler

SERIAL BUTCHER ”A Crash Course in Cranium Crushing”

Unique Leader Records – 2010 – Belçika

Bu senenin başlarında yayınlanan ancak benim elime yeni geçen bir albüm olduğu için bu albüm için kritik yazmama aptallığında bulunmak istemedim. Belçika’dan çok fazla grup yoktur hayatımda, iki elin parmaklarını zor bulur belki. Serial Butcher, Belçika menşei gore öğeleri köküne kadar kullanan brutal death metal grubu. 1997 yılından beri sürekli bu piyasada yer alan ve çeşitli EP demo promo kayıtlar yapan bu grubu Unique Leader geç olsa da keşfetti. Ve bu sene bu sayede gurubun uzun çalarını dinleme fırsatı bulduk.

Kayıtları İsveç’te yapılan bu albüm genel olarak Amerikan gore elementlere sağdık kalmış ancak Kuzey Avrupa’nın hayvansılığından da mahrum etmemiş kendini. Yer yer porngrind yönlenmeler de albüme farklılık katmış. Albümün açılışını yapan ”Blowjob From A Decapitated Whore” kendini direk albüme bağlayan gaz bir çalışma olmuş. Müziğin bazen düşüşü,hayvansal vokaller ve gitar solosu ile grup Amerika Gore Metal babalarına selam çakmış resmen.. Peşinden gelen ”Swollen And About To Burst” ile temponun hiç düşmeyeceği ve bu albümün player’da defalarca döneceğini garanti ediyor. Az önceki örneğin aksine bu şarkı ile de kayıtlarını yapmış oldukları İsveç havasını soluduklarını bariz belli ediyorlar. Bu çalışmalar canlı dinlenirse insanı konser alanında öldürebilecek cinsten. Hani bu grup ilerde ülkemizi ziyaret ederse hiçte fena olmaz. Bu iki harika açılış şarkısını albüm ile aynı adı taşıyan ”A Crash Course In Cranium Crushing” geliyor. Benim albümdeki favorim. Yer yer Cannibal Corpse’un olgunluk dönemlerini anımsattı bana. İlk 3 şarkının bu denli efsane olduğu albüm toplamdaki 9 şarkıda kalite bütünlüğünü kafalarımızı sike sike gösteriyorlar.

Albüm kapağı ise 90’ların korku filmleri şeklinde olmuş. Albüm kalitesine göre biraz görseli zayıf ve pek demode kalıp sergilemiş. Belki grup kendi adını görselleştirerek beyinlere daha fazla kazımak istemişte olabilir. Bunu aslında sadece kapakta değil ”Tenderly Blowtorched” şarkısının girişindeki nintendo vari mini intro ile de hissettim. Eski old school filmlerinde hep sapığın kurbanı parçaladığı sahnede oda da tv açık olur ya komik bir çizgi film ya da anlamsız müzik fonda izleyeni rahatsız eder. Kulakları gıcırdatır. Böyle old school göndermeler de yok değil albümde..Bu da ayrı bir keyif katmış albüme.

Ey ahali Belçikalı bu grupla mutlaka tanışın.

9.6/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu