Kritikler

SEPTICFLESH ”The Great Mass”

Season of Mist – 2011 – Yunanistan

Yunan asıllı Death metal grubu Septicflesh, son albümü ile küllerinden yeniden doğdu. Grup çok şey yaşadı dağıldı tekrar toparlandı falan filan ama geçmişe mazi geleceğe Niyazi diyerekten şu anki aktif durumu daha önemli.

Albüme atmosferik hava hakim senfonik/atmosferik death metal olarak da tanımlayabiliriz müziklerini, solgun garip gitar melodileri ardında saklı acımasız keskin riffler ve mikrofon arkasında saklanan bir şeytani bir vokal. Albüm kapakları muhteşem bu kapaklar bile beni doyurmaya yetti arttı bile. Albümde belirli bir tema var korku filmleri stili öğeleri ile bezenmiş. Hayatımızın soudntrack’i çalıyor biz korku dolu anlar yaşıyoruz çığlıklar homurdanmalarda cabası.

Geçmişten bu yana keskin değişiklikleri olmasa da, grubun geçmişi saf katıksız çiğ mi çiğ death metale dayanmakta yavaş yavaş daha atmosferik daha doom daha operavari tarzıyla benimsenmeye başladılar. Kendileri de buna yeni fikirlere her zaman açığız tek bir boyutta saplanıp kalmayı sevmiyoruz demişlerdi. Ben bu Hallerini daha çok sevdim yoğun klavye kullanımı korolar atmosferine kapılıp gidilesi şarkılar baştan çıkarıcı ve bir kez daha Prag Filarmoni orkestrasıyla çalışmış olmalarının olumlu etkisi.

Konser performanslarını da izleyin derim benim diyen birçok grubu 2ye katlar 3 e böler 4 ile çarpar o cins bi’şey işte.

Açılış parçası ‘ The Wampire from Nazareth ‘ , dramatik introsuyla start veriyor parça sonrasında Seth’in şeytani vokali + clean brutal karışımları hele o korolar halinde söylenen nakaratlar hatun vokalinde kenara atılmaması gerekir . Albümde sadece ‘ Rising ‘ şarkısına ısınamadım fazla kötü diyemem ama oda nazar boncuğu olsun grubun. Kıyaslamak pek modadır Dimmu Borgir ile baya bi’ kıyaslanmıştı grup ama asla kopyası değillerdi buda ayrı bir gerçek. Dimmu’nun Abrahadabra albümü yada bi’ Rotting Christ ‘Aealo’ ile benzer yanları en sağlam orkestrasyonuna sahip olunmasıdır kuşkusuz hatta kat kat daha iyi olmuş bile diyebilirim. Orkestra arka planda buna bide atmosfer eklenerek death metal üzerinde daha da yoğunlaşmanın etkisi de var tabi. Güzel bir denge yakalamışlar. Therianthropy diğerlerine göre daha iyimser bir şarkı parçanın başının power riffleri süslüyor sonrası da dibe vurmuş extreme death metal yansıması. Diğer bir benzetmem de tamamen bana ait; herkes Dimmu diyor ya hani benimde benzettiğim noktalar parçalarında Behemoth +Beethoven karışımlarının olması ne alaka belki ama klasik müzik etkisini de hissediyorum belki de iyice dinleyince bana hak verirsiniz.. İtiraf edelim o zaman ‘Communion‘ albümü gölgede mi kaldı yoksa en az onun kadar başarılı bir yapım olmuş. Ölüm ustalarının Yunan Haçlı seferine Hazırlanışı gibi bi’şey işte kendileriyle savaştalar kat kat daha iyi olmak için savaşıyorlar hep.

Metalin karanlık tarafını sevenlerin, kulak orgazmı yaşamasına neden olacak bir albüm bu!..

Son dönemlerde dinlediğim en iyi albümler arasında .

9/10

Caragdur Photography

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu