Röportajlar

SECROPIAGOR

Röportaj’in ilk sorusu için pek uygun olmasa da kisisel bir görüsümü sizlerle ve okurlarla paylasmak istiyorum.Bana Ankara Metal’in yikilmaz bir kalesi olarak görüyorum.Geçmisiyle,gruplariyla,stüdyolariyla,festival ve konserleriyle.Sen nasil degerlendiriyorsun sonuçta yikilmiyacak bir kalenin içindesiniz.
Evet bu konuda sana hak veriyorum. Bize göre Ankara’ da metalle ugrasan kesimin sesi giderek yükseliyor. Aktif olsunlar ya da olmasinlar sonuçta metal piyasasi için bir seyler yapmaya çalisan gruplarin olmasi çok sevindirici bir sey. Hatta biz bile kuruldugumuz yillarda bu piyasanin içinde olacagimizi tahmin edemiyorduk. Festivaller, konserler..v.s oldugu sürece Ankara gün geçtikçe daha iyiye gidecektir. Bunda en büyük etkenlerden biri de, Ankara’ daki köklü underground metal gruplarinin bulunmasi.

Çagri SECROPIAGOR’i tanimayan yada grup hakkinda yeterli bilgisi olamayan okurlarimiz için grubun kurulus döneminden bugünlere gelis sürecinden bahsedermisin?
Ben (DarKCathedraL) , Yigit (Lord Nightwolf)’ le birlikte 2001 yilinda bir grup kurmaya karar verdim. Öncelikli maksadimiz Black Metal yapmakti. Bu yüzden Yalçin ve Arif’ i gruba kattik. O siralar yaptigimiz müzik Trash tabanli Black Metal sayilirdi. Hatta o zamanlarkiadimiz GORGON’ du. Bu kadroyla birlikte 2 parçalik bir demo hazirladik. Ancak biz bunu piyasaya sürmedik. Sonuçta sadece kendimizi tatmin etmek için yaptigimiz bir çalismaydi. Çesitli nedenlerden ötürü Arif ve Yalçin gruptan ayrilmak zorunda kaldi. Ben de Yigitle birlikte yeni arayislara girdim. Daha sonra da gruba bas gitarda Sinan (Septic)’ i , male vokalde Kerem (Khizadrull)’ i , klavyede Cem (Frozen Tears) ‘ i ekledik. Cem’ in etkili klavye soundlariyla melodik bir yapiya ulastik. Yaptigimiz müzige bayan vokal eklemenin iyi olacagini düsündük ve gruba Duygu’ yu dahil ettik. Isim degisikligine gittik ve SECROPIAGOR adi altinda çalismalarimiza basladik.

SECROPIAGOR’in anlami nedir?
Açikça söylemek gerekirse hiçbir anlami yok. Çogu grup, kurulus asamasinda grup isminin anlamli olmasini ister. Biz ise öyle bir düsünce içine girmedik. Tamamiyle bizim uydurmamiz. Degisik bir sey oldugunu düsünüyoruz. Ancak zaman içinde kendimiz bir anlam yükleyebiliriz. Ne de olsa bizim uydurmamiz degil mi dostum..:))

Su anki kadronuzdan bahsedermisin?
SECROPIAGOR normalde 6 kisiden olusuyordu. Ancak bas gitaristimiz Septic gruptan ayrilmak zorunda kaldi. Su an male vokalde Khizadrull, female vokalde DuXeMa, gitarda Lord Nightwolf, klavyede Frozen Tears ve davulda ben (DarKCathedraL) variz. Yeni bas gitarist arayislarimiz var. Yeni enstürmanlari da gruba her an ekleyebiliriz.

Hemen demonuz ile ilk sorumu sormak istiyorum Under The Bleeding Trees su an nerelerde satiliyor?Satis miktari ne oranda?
Demo su an için Ankara’ da Rock Store, Rock Station Cafe ve Zid Müzik’ te satiliyor. Bir de sizin sayenizde Bursa’ da. Bunun disinda baska yerlere çesitli nedenlerden dolayi dagitimini yapmadik. En kisa zamanda Ankara disina ulastirmaya çalisacagiz. Demo satis miktarina gelince sadece Ankara’ da 200 e yakin bir rakama ulastik. Bunun kisa süre içinde iyi bir rakam oldugunu düsünüyoruz. Ankara disindan demoyu edinmek isteyenler[email protected] mail adresimizden bize ulasabilirler.

Under The Bleeding Trees çalismaniz için kayitlarda dis sunumda iyi hazirlanmis.Dinleyicilerden bu konular için olumlu yada olumsuz tepkiler geldi mi?
Açikçasi demonun kaydi çok daha iyi olabilirdi. Ancak Stüdyo Zoo ile anlastigimiz kayit parasina göre gayet iyi bir çalisma oldugunu düsünüyoruz. Flames of Doom and Time adli parçamizda male vokalin sesinin biraz daha geride kaldigina yönelik elestiriler var. Evet buna hak veriyoruz ama sadece bu olumsuzlugun demonun kalitesine gölge düsürmeyecegini düsünüyoruz. Dis sunum konusuna gelince çogu kisiden gayet olumlu tepkiler aldik. Hatta olumsuz bir elestiri ile karsilasmadik denilebilir. Sonuçta çogu grup demo cd diye dis sunuma pek fazla önem vermiyor. Biz ise güzel bir dis sunum yapmaya karar verdik. Bunda da basarili oldugumuzu düsünüyoruz.

Grupun kuruldugu yillarda 2 parçalik bir kayit tecrübeniz olmus,2004 Subat ayinda Under Teh Bleeding Trees’in kayitlari ile ilgilendiniz.Ilk kayit tecrübeniz ile 2004 yili arasindaki zamani grubun firtina öncesi sessizligi olarak düsünüyorum.Ne dersin?
Olayi hiç bu açidan bakmamistik. Bu yüzden bu sorun için sagol. Karsimiza Cem çikmasaydi eger firtina öncesi sessizlik çok daha uzun sürebilirdi. Sonuçta Cem olmasaydi biz bu tarz bir çalisma için daha da çok bekleyebilirdik. Bu yüzden melankolik ve bunalim için kalvyecimiz Cem’ e sonsuz tesekkürlerimizi sunuyoruz sizin araciliginizla…

Birbirinden basarili 3 parça ve 2 intronuzu Zoo Stüdyosunda kaydettiniz.Okurlarimiza kayit sürecinden bahseder misin?
Demoyu 1 ay kadar bir sürede tamamladik. Daha kisa sürede tamamlamayi düsünüyorduk ama bazi nedenlerden dolayi biraz uzadi bu süreç.Ben bütün parçalari bastan sona bildigim için ilk olarak davullari kaydettik. Klavyeleri davulun üstüne ekledik ve daha sonrada gerisi geldi iste 🙂

Secropiagor olarak parça olusumundaki siralamaniz nasil?
Parçalar tamamiyle Cem’ in klavyeleri üstüne kurulu. Cem ‘ i gruba dahil ettigimizde melodilerinin çok iyi oldugunu düsündük ve klavyeleri parçada bol miktarda kullanarak melankolik bir hava yaratmayi düsündük. Cem ‘ in evindeyogun çalismalarimiz oldu. Klavyelerdeki o yogun güsel havayi bozmamak için ona göre gerekli davullari yazdim. Sonuçta bu çok önemli bir mesele. Stüdyo çalismalariyla birlikte vokalleri ve gitarlari da müzige katarak parça olusumuna gittik. Ancak bu konuda Cem’ e biraz fazla yüklendik.Bundan sonra gitarlarin üstüne Cem’ in klavyeleri yazacagini düsünüyoruz. Sonuçta bir insandan sürekli beste yapilmasi beklenemez.Yani parça olusumundaki siralamamiz degisebilir.

Grup içinde sözleri vokaliniz Kerem yaziyor diye biliyorum.Dogrumu? Birde etkilendiginiz konular neler?
Evet sözleri Kerem yaziyor.Açikçasi bana göre çok ilginç bir teknigi var. Çok ilginç kelimeler bulup bunlari birlestirdiginde parçalardaki atmosferle birebir anlam tasiyan bir tablo meydana getiriyor.Bundaki en büyük pay tabii ki yine Cem’ e ait. Sonuçta Kerem klavyeleri dinleyip ona göre ne yapacagina karar verdi.

Sarki sözlerinde mesaj verme gereksini mi hissederek mi yaziyorsun?(bu sorum kerem’e)
Evet.Bence her parça kendi içinde çesitli duygular ve mesajlar içermeli. Ben özellikle ölüm korkusu ve kiyamet konularinin üzerine gidiyorum. Parçanin atmosferi anlatmak istediklerimle bütünlestigi anda basarili olmusumdur. Bu konuda da en büyük is kalveyeye düsüyor. Her dinleyenin (her ne kadar sözler anlasilmasa da 🙂 ) dinlediklerinden pay çikartmasi çok önemli.

Grubun vokalleri konusunda iyi seçim yaptigini düsünüyorum.nedni Kerem ile Duygunun parçalara katkilari göz ardi edilemez.Ne dersin?
Kesinlikle katiliyorum sana. Eski vokalistimiz gruptan ayrildiktan sonra yeni vokalarayislarina girdik.Karsimiza Kerem çikti (Gerçi onu biz bulduk euheu :))Kerem in kendine has farkli bir sesi var bizce.Parçalarla da çok uyumlu.duygu ise cidden çok kaliteli bir sese sahip. Çogu kisinin dikkatini çekebildi.Hatta birkaç gruptan teklif aldi(Ne hadlerineyse..!!!!)Tabiiki halen bizle birlikte çalismalara devam ediyor ve umariz uzun sürelerde bizle birlikte devam eder. Parçalardaki bunalim havanin yaratilmasinda Duygu’ nun sesi gözardi edilemez.

Biraz konu disi olacak ama Under The Bleeding Trees çalismasinin dis sunumu,grubun logosunu ve kapak resmini kim yada kimler yapti?
Benim elimde birkaç resim vardi.Bunlar üstünde baya bir oynama yaptim.Renk ayarlamasi felan tamamen bana ait. Sonuçta etkileyici bir renk oldugunu düsünüyoruz. Logo ise tamamiyle Kerem’ in bir ürünü. Zaten bu tip seylere hevesli.Bu yüzden logo konusunda Kerem’ i kullanmayi düsündük. Okunmasi zor bir logo ama grubun ismini bilen kolaylikla yaziyi çikarabiliyor. Bilmeyenler ise bakmaktan baska bir sey yapamiyor. Resimlerin demodaki dizayni ise bir arkadasimiza ait. Ona sonsuz tesekkürlerimizi sunuyoruz.

Under The Bleeding Trees çalismanizda yer alan 1. ve 5. parçalari demonun firtina öncesi sessligi Enderled Orb firtina sonrasi sessizligi ise Living Under The Ancient Groves olarak düsünüyorum.Ne dersin?
Bizce onlarda firtinanin içinde yer aliyor. Sonuçta omlarda bizce iyi birer intro ve outro. Sessizligi bozacak potansiyele sahipler.

Sizinde belirttiginiz gibi Flames Of Doom And Time ve Black Seasons Of Blindness gerçektende Doom adina ülkemizde yapilan saglam parçalardan ikisi.Never Unneutral Hyena ile grubun Doom agirlikli Black Metal düsüncesine katillamamak imkansiz.Bu saglam parçalar sonrasinda biz dinleyicileriniz ile paylasacginiz yeni parçalariniz için biraz ipuçu verirmisin?
Bu iki parçayi ülkemizde doom metal adina yapilan saglam parçalar arasina koydugun için tesekkürler. Black Metal sevenler için ise yine doom havasi kokan bir parça yapmayi düsündük. Bizce bu da çok güzel bir parça oldu. Bundan sonraki parçalarimizda biraz daha sertlesebiliriz ama yinede melankolik-atmosferik havayi korumak için her seyi yapacagimiz kesin. Daha zengin bir müzik olusturmaya çalisacagiz.

Benim favori parçalarim;
Black Seasons Of Blindness
Never Unneutrol Hyena
Flames Of Doom And Time
seklinde siralaya bilirim.Grup elemanlarinin favori parça siralamasi nasil?

Benim de oldugu gibi grup elemanlarinin çogunlugu Flames of doom and Time ‘ i favori parça olarak görüyor.Kerem ise bizden biraz farklifarkli düsünüyor. Onun favori parçasi ise Black Seasons of Blindness . Sonuçta her ikisi de kendi tarzlarinda yapilmis iyi birer çalisma. Benim de Never Unneutral Hyena ‘ ya karsi favori parça olarak degilde Black Metal adina ayri bir ilgim var. Sonuçta Black Metal manyagi biri var karsinizda euuhe :):)

Ülkemizdeki gruplarla iliskileriniz ve baglantilariniz nasil?
Türkiye’ deki gruplarla baglantimiz hiç yok gibi bir sey. Henüz daha çok yeniyiz. Ancak muhabbetimizi biraz daha gelistirmemiz gerek. Bizim gibi yeni gruplar olan Bloody Blossom ve Nuclear Age ‘ le muhabbetimiz var.Ayrica bizce su an için Türkiye ‘nin en iyi grind-core gruplarindan Self Torture ‘ la arkadasligimiz var.

Bu soru için geç kaldim ama yinede sormak istiyorum Under The Bleeding Trees yurt disina gönderdiniz mi? Bu arada ben grubun çalismasini Portekize yolladim.Gelecek olumlu yada olumsuz cevabi bekliyorum.
Demoyu ABD ‘ den Luren adina bir arkadasimiza yollamak üzere olacagiz sen bu röportaji nete koyma asamasindayken. Kendisi Florida ‘ da Metal Faction adli radyoda görevli.Parçalarimiza karsi olumlu düsünceleri var ve parçalari radyoda çalabilecegini söyledi.Umarim bu gerçeklesir. Bunun disinda Polonya ve Çek Cumhuriyeti’ nde demo cd formatinda degilde mp3 formatinda pek çok kisiye yolladik.Çok olumlu tepkiler aldik. Bir de senin sayende Portekiz’ e gönderiyoruz. Yurt disindaki sirketlere ise önümüzdeki dönemde demoyu yollamayi düsünüyoruz.

Bu sorumu tüm grup elemanlarinin yanitlamsini istiyorum.En etkilendiginiz grup yada gruplarin isimleri ve albümleri neler?
Benim gözümde Empyrium ‘ un ayri bir yeri vardir.Tek kelimeyle mükemmeller.Songs of Moor albümlerine taparim.Direk intiharlik müzik.En çok bundan etkilenmisimdir.Grup elemanlarinin neredeyse hepsi bu albümü çok sever.Ayrica Cem, klasik müzik agirlikli olmak üzere genellikle film müziklerini dinlemeyi sever.Grup için yaptigi bestelerin haricinde kendisine ait pek çok bestesi var.Demoda yer alan intro ve outro ise uzun çalismalarinin bir ürünü. Çogu kisi film müzigine benzedigini düsünüyor. Tarz farkina ragmen Opera IX ve In Extremo Kerem’in özellikle dinledikleri arasinda.Duygu ise daha çok bayan vokal agirlikli gothic seyler dinlemeyi çok sever. Yigit ise hosuna giden her tarzi dinler. Ama bu konuda bana biraz daha yakindir. Black Metal agirlikli takilir benim gibi.

Birazda konserlerle ilgili sorular sormak istiyorum.Demonuzun tanitim konseri oldu mu?
Mayis aynin ortalarinda Saklikent’ te içlerinde Nuclear Age, Lost Infinity, Astral Division, Soulitary’ nin de bulundugu Chaos Fest. ‘ te yer aldik. Ancak organizasyon bozuklugu yüzünden çok etkili bir tanitim yaptigimiz söylenemez. Bizim performansimiz açisindan bakarsak, ilk konserimiz olmasina ragmen basarili bir konser verdigimizi düsünüyoruz.

Under The Bleeding Trees gibi basarili bir çalisma ardindan ilerleyen zaman içinde gerçeklesecek festival ve konserlerde sizinle baglantiya geçeçeklerini düsünüyorum.Ögrenmek istedigim sizi festival yada konser afisinde gören seyirciler nasil bir Secropiagor performansi ve sahne sovu izleyecekler?
Parçalardaki melankolik havayi konserlere ya da festivallere yansitmak zorundayiz o bir gerçek. Ayrica çok farkli sahne sovlari düsünüyoruz. Kafamizdakileri gerçeklestirirsek Türkiye’ de metal piyasasinda sahne sovu olarak bir ilki gerçeklestirebiliriz. Umarim her sey istedigimiz gibi gerçeklesir. Sonuçta seyircinin ilgisini çekmek zorundayiz.

Bu son sorumu ilk sizlere soruyorum, daha sonraki her röportajimda sormayaözen gösterecegim.Gerek kisilikleriyle gerekse müzisyenlikleri ve geride biraktiklari çalismalar ile her zaman tüm metal fanlarini etkilediklerini ve etkileyeceklerini düsündügüm Cliff BURTON ve Chuck SCHULDINER için sizlerin düsünceleriniz ve görüsleriniz nasil?
Ben siki bir Black Metal manyagi oldugum için bu isimler beni pek alakadar etmiyor.Ancak ikisi de metal dünyasinda çok büyük isimler.Onlarin müziklerine saygim sonsuzdur ama çogu kiside gördügüm taparcasina bir sevgim yok.Ama Immortal ‘ dan Abbath ölse eger 40 yil yas tutardim bu bir gerçek.Bu yüzden bu soruyu cevaplamasi için Kerem’ i davet ediyorum euhueu . 🙂
Kerem: Cliff Burton efsanesi bana kalirsa baslamadan bitti. Chuck efsanesiyse müzikle felsefenin en iyi harmanlandigi noktada hafizalarda ve kalplerde yasayacaktir.

Sorularima içtenlikle cevap verdiginiz için sonsuz tesekkürler…Okurlarimiza son iletmek istedikleriniz…
Bu sorulari ilettigin için bizden sana sonsuz tesekkürler tekrar. Sorulari cevaplamak çok eglenceliydi. Baska sorular da yöneltebilirsin :)) ..Son olarak herkesin destegini bekliyoruz. SECROPIAGOR umariz ilerde çok iyi yerlere gelecek.Herkese selamlar…Desteginiz için tesekkürler Dostum…

Reklam ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu