Kritikler

Schattenvald – … Und Ewig Dauert der Berg

Digital – 2019 – Almanya 

Bu albüm incelemesinde biraz Underground piyasaya ineceğiz ve Schattenvald’i toprağın altından çıkaracağız. Schattenvald, Almanya Münchberg şehrinden, Melodik Black Metal icra eden bir grup. 2000 yılında Nikolaj Rüster tarafindan “One Man Band” projesi olarak başladı ve ilk olarak “Shining Black Horizons” demosu piyasaya çıktı ; fakat daha sonra zaman içerisinde eleman sayısı arttı. Grupta şu an aktif ve kadroda iki eleman bulunuyor. Grup kariyerleri toplamında beş albüm çıkarmış , bunun yanında bir çok toplama demo ve ep üretmişler. Son tam süreli  albümleri  “V” tan sonra 2017 yılında piyasaya çıkan “… und ewig dauert der Berg …” demosundan sonra yine aynı isimde 2019 yılında bir toplama albüm piyasaya çıktı. Bu kritikte işte bu toplama albümü  inceleyeceğiz.

Grup kendini “Symphonic Black Metal” olarak tanımlasa da, alt yapıda Dimmu Borgir´in kullandığı tarzda senfoni orkestrası elementleri yok. Parçalar daha çok, dinleyiciyi 90´lar dönemine nostaljik bir yolculuğa çıkaran synth ve klavye altyapıları üzerine inşa edilmiş. Kayıt çok uzun tutulmamış;39,09 dakika süresinde ve toplamda altı parça bulunuyor. “… und ewig dauert der Berg …” 5 Nisan´da “Schattenpfade” etiketiyle, 12″ Vinyl formatında ve sadece 250 adet gibi sınırlı sayıda basılmış. Grup hala Schattenpfade bünyesinde. Firmanın sahibi Adam Bilke´yi kişisel olarakta tanıyorum, Label´in yanında “Wandhalla” isminde muhteşem bir fanzin çıkarıyor. Underground ruhunu çok iyi anlayan, ürettiği ve dinleyiciyle buluşmasına vesile olduğu ürünlerle bu yönünü fazlasıyla ortaya koyan biri. Bu açıdan grubun “Schattenpfade” ile çalışması isabet olmuş.

“… und ewig dauert der Berg …” A yüzünde çalışmaya kendi adını veren parçayla başlıyor . Bu parça 15 dakika uzunluğunda ve kendi içinde bir çok değişkeni barındırıyor. Bir hikaye dinler gibi, sizi bir noktadan alıyor, akıcı ve yoğun atmosferiyle hikayenin ilerlediği yönde dinleyeni de beraberinde götürüyor. Parça içerisinde tarzın gereği seri tarama riffleri, zaman zaman ön plana çıkan synthler ana iskeleti oluşturuyor. Parçaların tamamında Melodik Black Metal´in ön plana çıktığı ilk dönemleri hatırlata gitar riff yapısını görmek mümkün. İkinci parça “Der Unhold schmaust ganz ungestört” akustik enstrümanlar ve doğa sesleriyle başlıyor ardından gelen clean vokaller ile hikaye farklı bir boyuta taşınıyor. Parçanın neredeyse tamamı bu tempoda. Bazı bölümleriyle ilk dönem Empyrium´u hatırlatıyor ki bu gerçekten çok etkileyici. Bu parça A yüzünün son parçası aynı zamanda. bu parçada ilki gibi uzun 7,08 dakika sürüyor, iki parça beraber A yüzünü kaplıyorlar. B yüzü ile birlikte Old School Melodic Black Metal saldırısı devam ediyor “1837” ve “Die drei Brüder” B Yüzünün en iyi parçaları bence.

Kayıt kalitesine gelirsek, karşımızda pas-parlak cila gibi modern bir kayıt yok, sanki 90´ların ortalarından fırlayıp gelmiş gibi. Bununla birlikte bütün enstrümanlar ve vokaller dengeli duyulabiliyor, belli ki grubun tonlar konusunda tercihi bu yönde. Özellikle plak konusunda fetiş sahibiyseniz bu çalışmayı birde plak formatında dinleyin. Parçaların yapısı ve grubun Old School tarzı ile birleştiğinde muhteşem bir atmosfer oluşuyor. Cd versiyonu ne yazık ki yok, fakat Label´in Bandcamp sayfasından Online versiyona ulaşılabilir. Mutlaka şans verin!

Albümün Yazar Notu : 
7,5/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu