Röportajlar

SATYRICON

Norveçli ünlü grup Satyricon’dan Frost ile kısa bir söyleşi yaptık, son çıkan dvdleri hakkında şöyle ayak üstü bir konuşalım istedik.

Frost selamlar, yeni DVD’niz için tebrik ederim, Opera ile konser fikri nasıl ortaya çıktı?
Frost: Özel bir etkinlik için opera ile birlikte bir parça çalmamızı için bizi davet ettiler, fırsat bu şekilde doğdu .TO THE MOUNTAINS parçasını birlikte çaldık ve gerçekten tüm ekip olarak bu performanstan oldukça etkilendik. Daha sonra kendi kendimize oturup konuyu ele aldığımızda ‘koro ile niye bir konser ayarlamıyoruz’ dedik. Bu fikri koro ile paylaştığımızda ise, onlardan gelen olumlu yanıt bizi böyle bir organizasyon yapmaya itti ve tarihteki yerini aldı…

Peki bu performans diğer konserlerinizden daha mı zordu, ne gibi farklılıklardan söz edebiliriz ?
Aslında zor değildi ama çok farklı bir havası vardı, büyüleyici ve tören gibi bir şeydi. Daha önce çaldığımız hiç bir konser gibi değildi anlayacağınız …

Bundan sonraki dönemde fanlarınız buna benzer konserler izleyebilecek mi ? Yoksa bu sadece bir defaya mahsus bir konser miydi?
Opera konseri çok farklı bir deneyimdi, bu deneyim gibi başka bir konserin olabileceğini sanmıyorum. Bu noktada herhangi bir yeni planımız bulunmuyor ama her türlü fikre açığız…

Son Albümünüz yayınlandığından beri bir kaç sene geçti, yeni albüm için ne zaman kayda girmeyi düşünüyorsunuz ?
Evet ,haklısın. İşin özü şu; double bir albüm yayınlayacağız, o yüzden biraz uzun sürdü, halen provalar devam ediyor. İki albümden biri tamamıyla sevdiğimiz parçaların coverlarından meydana gelecek diğeri ise beste albümü olacak… Seneye yayınlanır diye düşünüyorum… Hatırlatmak isterim the Live at the Opera albümü yeni çıktı 😉

Yakında bir turneniz var, ama eskisi gibi çok çalmıyorsunuz özel bir nedeni bulunuyor mu ?
Şu an albüm yazım aşamasındayız o yüzden turne planlarını tamamladık. Önceki soruda cevapladığım gibi Satyricon basit bir grup değil, asıl amacımız yaratıcı besteler ve akılda kalıcı şarkılar üretebilmek. Bahsettiğim double albüm çıkana kadar çok fazla konser düşünmüyoruz.

Satyricon bilinen en eski Black Metal gruplarından biri, Dark Medieval Times zamanlarından beri grup nasıl bir evrim geçirdi. Sounddaki bu değişimi nasıl yorumlayabiliriz?
Satyricon’un evrimini beste yapısındaki yaratıcılık, kabiliyet, tutku ve ruhları feth etme arzusu besliyor. Bazı gruplar notalar, formüller üzerinde uğraşır ve bunları bulması gerekir, bazılarıysa sadece o anı bekler. Sadece yeni nesillere gelişim ve keşfetme arzusu aşırlar, biz bu kategorideyiz diyebilirim.

Bana göre Satyricon albümleri her zaman 3leme gibi, ilk 3 albüm old school, sonraki 3 albüm modern, son 2 albüm ise bir çok yeni elementi içinde barındıran bir tarza sahip, bunu nasıl değerlendirebilirsin?
Ben farklı bir noktadan bakıyorum. Yine de senin gibi düşünenlerin sayısı da az değil… Rebel Extravaganza hariç ilk 4 albümümüzdeki gelişimi çok rahat hissedebilirsin, Rebel’de kendine has bir durum söz konusu, bunu takip eden diğer 3 albümümüzde de bulabilirsin. Satyricon albümü ise prosedürlerin dışına taşan bir albüm, modern dokunuşlarla old school düşünceninin tatlı bir harmanı, bence sen terimler içerisinde biraz kaybolmuş gibisin… İlk üç albümümüz bana göre dönemin new school (yenilikçi) albümleri, çünkü içerisinde alternatif oluşturabilecek elementler var mesela orta çağ flütü ve bir çok metal/rock figürünü içine alan besteler gibi… Çok fazla groove ve drive öğe barındıran ‘old school’ harmoniler bunlar, bence ‘old school’ demek 80lerin black metal’i hani rock’n roll ve raw heavy metal harmanları var ya, bence old school onlar. Satyricon’un ikinci dönem 3leme albümü bence bu tarza daha yakın, kuşkusuz hepiniz K.I.N.G parçasını dinlemişsinizdir, stili ve ruhu VENOM’u çağrıştırmıyor mu?

Sizi son olarak Belgrad konserinizde izlemiştim, Belgrade Calling Festivalini hatırlıyor musun, aklında kalanları paylaşır mısın ?
Belgrattaki son konser oldukça sıkıntılı geçmişti. Erken saatte olduğu için bir çok seyirci güneş ışığından etkilenmişti. Ama bir sonraki konser çok daha iyi olacak …

Ekleyeceğin bir şey var mı?
Hayır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu