Kritikler

SATURNUS ”Veronika Decides To Die”

Firebox – 2006 – Danimarka

Saturnus ismini hep duydum ama bir türlü dinleme şansım olmamıştı. Daha sonra toplama bir albümde birkaç parçasını dinledikten sonra ciddiye almam gereken bir grup olduğunu düşündüm ve düştüm albümlerinin peşine. İşte bu esnada karşıma son model Saturnus yapımı Veronica Decides To Die albümü elime geçti.

Grubun mazisi aslında epey eskiye dayanıyor. 1991 tarihinde Danimarka’da kurulan grup bugüne kadar 3 albüm, 3 demo, 1 de E.P. ye imza atmış. Çok da çalışkan bir grup olarak nitelendiremeyiz ancak yaptıkları müziğin hakkını veriyor Saturnus.

Veronica Decides To Die bu yılın ilk yarısında raflarda yerini almış, Saturnus’un en taze ürünü. 59 dakika gibi orta üzeri bir süreye sahip. Kadro biraz zengin. Lennart Jacobsen – Bass Thomas Akim Grønbæk Jensen – vokallerde , Anders Ro Nielsen – klavyede , Tais Pedersen (Usipian) – gitar ve yine Peter Erecius Poulsen – gitarda , Nikolaj Borg (Withering Surface) – Davul’da yer almakta. En genel tabiriyle yaptıkları müziği Doom metal olarak adlandırabiliriz. Zira her grup gibi yer yer farklı metal türlerinden esinlendikleri noktalar albümde kendini belli etse de albümdeki sertlik ve hüzün havası uzun zamandır özlediğim Doom kelimesini aklıma kazıdı.

Genel olarak albümü dinlediğinizde My Dying Bride tınısının rengini Saturnus müziğinde keşfedebiliyorsunuz. Ancak biraz daha brutal. İşin garip tarafı bir doom metal grubunda olmasını kabullendiğimiz tüm klasik elementler Saturnus’ta da hakim. Orta tempo vurucu gitarlar, yer yer brutalleşen clean’leşen vokaller, akıcı sololar, dalıp giden klavyeler…Bütün klasik elementleri farklı bir tatta birleştirip inanılmaz bir duygusal akıcılık kazandırılmış albüme. O yüzden doom gruplarının karşı karşıya kaldığı en büyük problem olan “bayıcılık” riskini bence böyle atlatmışlar. Yaklaşık 11 dakika uzunluğundaki açılış parçası I Long albümde var olan tüm tınıları tek başına barındırıyor adeta. Kesinlikle albümün favorisi. Onu takip eden yüksek tempoda başlayıp tek başına piyano notalarına kadar uzanan zengin bir armoniye sahip. All Alone, Descending, To The Dreams kesinlikle albümün hitleri arasında.

Uzun zamandır %100 katıksız böyle bir Doom metal albümü dinlememiştim.Hele Anathema konseri üzerine Saturnus’u keşfim tam denk geldi. Kesinlikle kaçırmayın derim ben..

9/10

Bize Katıl

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu