Röportajlar

SANCTUS MOREOR

Merhaba,bu yanılmıyorsam benim ikinci bir kez ambient projesi ile söyleşim olacak ,proje yeni sanırım,biraz geçmişinden bahseder misin?
Merhaba, bu projenin öyle çok uzun bir geçmişi yok. Sanırım 1,5 sene önce, bilgisayardaki bazı programlarla kendi çapımda bir şeyler yapmaya başlamıştım, daha sonradan yaptığım şeyler hoşuma gitmeye başladı ve bu yöntemi kullanmaya karar verdim.

Peki,bu projeyi oluşturmandaki etken neydi? İlham kaynağın ya da kısacası seni bu tarza iten etken neydi?
-Sanctus Moreor’ u ortaya çıkarmamda özel nedenler etkili olmadı, ilk başlarda sadece bir hobi gibi bu tarz şarkılar yapıyordum ama daha sonra bunu başka insanlarla da paylaşmak istedim. Ambient tarzda grupları ve müzisyenleri de zaten çok önceden beri dinliyordum. Bir enstrüman çalamıyorum, sanırım bu yüzden bu tarz müzik yapmaya başladım, çünkü Sanctus Moreor’ da bir enstrümana gerek duymuyorum… Şarkıları yaparken birçok şeyden ilham aldığım oluyor, her an her şeyden insan ilham alabilir. Okuduğum bir kitap, dışarıda gördüğüm bir olay ve bir insanın söylediği bir söz bile ilham verebiliyor. Ama en çok doğanın etkisi var sanırım…

Doğanın etkisi sende ne gibi duygular uyandırıyor? Daha çok karmaşık bir ambians seziyorum muziğinde, ve durgun…
Evet, demonun ismi “Sacred Contradiction” yani “Kutsal Tezatlık”. Demo karışık duygulardan, uyuşamazlıklardan, kararsızlık ve çaresizlik gibi duygulardan oluşuyor. Hepsinin toplamının oluşturduğu bir ruh hali çıkartmaya çalıştım diyebilirim.Doğanın etkisi ise çok büyük; insani ve maddesel şeylere yönelmek istemiyorum, içinde oluştuğumuz yerden bahsetmek bana daha cazip ve rahatlatıcı geliyor. Müziğe vermeye çalıştığım karanlığı, rahatlatıcı havayı tamamen doğadan çıkarmaya çalışıyorum

Peki,son dönemde ambient türünün bu kadar yaygınlaşmasını neye bağlıyorsun?
Açıkçası, piyasayı çok yakından takip eden biri değilim o yüzden yanlış konuşmak istemem. Ama bana göre kendi ülkemde pek de yaygınlaşmıyor, son zamanlarda yeni çıkan gruplar var hepside gayet güzel geliyor fakat insanlar hala böyle bir müzik türü olduğunu bile bilmiyor. Belki yeni yeni sevilmeye başlandığı içindir. Ama bilmiyorum, emin değilim ..

Bana kalırsa bu müzik türünün dinleyici için çok ağır olması bunda etmen,hemen hemen herkes bu müziği dinleyemez…Nasıl bir dinleyici kitlesine hitap ettiğini düşünüyorsun?
Hmm, bu biraz zor bir soru benim için. Şuan demo çok az insanın eline geçti. Ama dinleyebilecek türden insanlar olarak düşünürsek, sanırım müziğe ön yargısız bakabilen insanlar diyebilirim. Veya sadece zevk meselesi de olabilir bilemem, insanları sınıflandırmayı sevmem.

Demoda bir adet osmanlıca ve latince parça isimleri var,lirikler ise sanırım anladığım kadarıyla İngilizce..bu dil çokluğunun sebebi nedir?
Latince isimde olan parçanın lirikleri “The Passion Of Christ” filminden alıntı. Araya İngilizce dışında kelimeler ve sözler koymamın olayı biraz daha gizemli kılacağını düşündüm. Özellikle Latince benim için çok önemli, şuan dünyada hiçbir halkın konuşmadığı bir dil, bu yüzden bana unutulmuş ölü bir dil gibi geliyor. Bunu yaptığım müzikte kullanmayı seviyorum.

İnziva isimli parçadan biraz bahsedecek olursak … ?
Adından da anlaşıldığı gibi şarkı İnzivayı anlatıyor. Yalnızlığı, bile bile yalnız kalmayı, bunun getirdiği huzuru ve bilgeliği ama bu kazanç yanında gelen mutsuzluğu anlatmaya çalıştım …

Bazı bölümlerde şaman davullarına benzer samplelar kullanmışsın,şaman dinine karşı ilgin varmı ?
Birçok dine ve kültüre karşı ilgim var ama bunların hiçbirinin mensubu değilim. Az önce şarkıları yaparken doğadan etkilendiğimi söylemiştim, ama kültürlerinde çok büyük etkisi olduğunu söylemeyi unutmuşum. Ancak o davul samplelarını yaparken Şamanizm hiç aklıma gelmemişti, bu samplellar sadece müziğe rituel bir hava vermek içindi..

Yanılmıyorsam daha önce başka gruplarda yer almıştın,şu anda bu proje dışında başka bir grupta yer alıyormusun? Önceki grubundan ayrılmanın nedeni neydi?
Önceden bir kaç grupta vokal yapmıştım, şuan hiçbir grupla çalışmıyorum, pek de niyetim yok açıkçası ama gelecekte ne olur bilinmez. Sanctus Moreor’ dan önce bir black metal grubundaydım, benim düşüncelerim diğer elemanlarınkilerle uyuşmadığı için artık o grupta değilim…

Son olarak projenin geleceğinden bahsedip sohbeti sonlandıralım?
Bir demo daha çıkarmayı düşünüyorum, ama sanırım bunun için önümüzde daha zaman var. Kafamda bir takım fikirler var ama henüz bir araya getiremedim, ama biraz daha rahatsız edici ve daha karanlık bir sound olabilir. Şuan başka bir planım yok …

Teşekkürler cevaplar için…Dinleyicilere iletmek istediklerin varsa son sözlerin olarak onları alalım?
-Dinleyen herkese teşekkür ederim. Röportaj için de sağol …

www.myspace.com/sanctusmoreor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu