Röportajlar

SAKATAT

İlk olarak "Kısa ve Çiğ" hakkında biraz bilgi istiyorum, sanırım ikisini de zamanında sitenizden indirip dinlemiştim, 2005 yılında ilk provamızda kaydettik demişsin, nasıl oluyor bu provalar, ne şekilde kayıt yapıyorsunuz?
"Kısa ve Çiğ" ilk provamızın ürünü, iki dakikalık bir demo kaset idi. 2005’in ilk cuma günü kaydettik, 25 kopya dağıttık ve aynı zamanda sitemizde de yayınladık. Kayıt için bir kaset çalar, bir mikrofon ve bir kaç şişe bira kullandık ve kendi prova odamızda yaptık. Kayıt öncesi ve sonrası demlenme dahil, bütün bu işlem sadece bir öğleden sonramıza mal oldu, üstelik şişelerden aldığımız depozito ile yeni bir mikrofon bile aldık, haha!

İlk demodan şarkılar toplama cd’lerde yer almış, gelen tepkiler nasıl?

Demo çok kısa olduğu için daha fazla kaset ziyan etmek yerine şarkıları toplama albümlerle dağıtmayı uygun gördük ve birkaç toplama albüme katıldık. Çok fazla tepki almadık ama aldıklarımız da bize ileriki işlerimizde yardımcı olacak insanlarla tanışmamızı sağladı. Bir tanesi şöyle demişti:"Hiçbir şeyden anlamayan yüz tane pozcu yerine, on tane aklı başında adam daha hayırlı olur." ve sanırım haklıydı.

Şarkılar zaten kısa, hazırda olan şarkılardan daha fazlasını neden "Saldırmak Üzereyiz"e koymadınız?
Evet, şarkılarımız kısa ama bu grindcore, yani ne kadar hızlı çalarsan o kadar çabuk bitiyor, haha! Uzun şarkılarımız da var aslında ama sadece bir veya iki tane. Neden hepsini "Saldırmak üzereyiz!"e koymadığımıza gelirsek… Bu demo, adı üstünde, yakında saldıracağımızı haber vermekiçindi; yani yakında çıkaracağımız yeterli uzunluktaki kayıtın kısa bir sürümü gibi… İstedik ki, biz saldırmadan önce insanlar ne ile karşılaşacaklarını bilsinler ve ona göre siper alsınlar. Bir aksilik olmazsa Ocak 2007’de yeni kaydımızı salacağız ve umarım o zaman demonun kısalığından yakınan herkes tatmin olacak.

Grup 2 kişiden oluşuyor, konsere çıkmak isteseniz ne olacak? Konserde çalabileceğiniz repertuar kaç dakika, kaç hazır şarkı var?
Evet hala iki kişiyiz ve uygun birini bulmadığımız sürece böyle devam edeceğiz. Aslında bu konser işini geçen gün konuştuk ve sanırım bir davulcu veya gırtlağı sağlam birinin yardımıyla bir-iki provadan sonra konsere çıkabiliriz. Yirmi dakika çalmamıza yetecek kadar parçamız var ve sanırım bu bizim tarzımızda bir grup için ideal sahne süresi. Bir aksilik olmazsa 2007’nin ilk haftalarında canlı çalmak istiyoruz ama kısmet…

Her grup gibi sahnede cover yaparsınız herhalde, kimlerin şarkıları olabilir?
Henüz prova etmedik ama muhtemelen AGATHOCLES ve MALIGNANT TUMOUR’den birer şarkı çalacağız. Belki birer tane de ROT ve NAPALM DEATH’ten…

Şarkı sözlerinde bahsettiğiniz mevzular neler?
Sözler arasında bir bütünlük yakalamadık ama genel olarak insanlığın çirkin yüzünü anlatıyoruz. Bütün kötülüklerin cahillikten beslendiğini düşünüyoruz ve aydınlanmanın önemini vurguluyoruz. Bizce cahil kalmakta direnenler zulmü hak ediyor. İsteyenler bize e-posta atarak şarkı sözlerimizi alabilir. Yakında sitemizde de yayınlayacağız.

Bundan sonraki kayıtlar da yine aynı şekilde mi olacak, yani Sakatat raw bir sound çizgisinden çıkacak mı?
Biz grindcore’u olması gerektiği gibi yani kısa ve çiğ çalmayı seviyoruz ve aksini yapmayı da düşünmüyoruz!

Bir grindcore grubu elemanı olarak politik mevzularla da ilgileniyor olmalısın, Türkiye-A.B. ilişkileri ve ülkemizin Şer-i gelişimi konusunda ne düşünüyorsun?
Elbette siyasal ve toplumsal gelişmeleri takip ediyoruz fakat siyaset daha çok dolandırıcıların işi. Biz işin toplumsal kısmı ile ilgileniyoruz. Sakatat’ta işlediğimiz konular toplumun her kesimini ilgilendiren meseleler, biz ideolojik propaganda yapmıyoruz. Bana sorarsan Türk toplumu şu anda hiç olmadığı kadar cahil, her duyduğuna inanan, gerçek ile palavrayı, yalan dolanı ayıramayacak durumda. Bu durumda olan insanlara her şeyi yaptırabilirsin; dinini değiştirebilir, geleneklerini, müziğini, değerlerini yeni baştan yaratabilir, istediğin hale getirebilirsin ki şuanda yapılan da bundan başka bir şey değil.

Peki şeriatın kestiği parmak acır mı?
Kestiren varsa acısına katlanacak olan da o; ben kestirmedim, bilmiyorum.

Bundan sonra Sakatat’tan neler duyacağız? Ne gibi planlar var?
Yakın zamanda bir kaç toplama albümde daha yer alacağız ve bir aksilik olmazsa 2007’nin başlarında Bringer Of Gore, AGATHOCLES ile bölük 45liğimizi yayınlayacak ve tahminimce bu 45lik tam bir grindcore/mincecore katliamı olacak! Bununla ilgili gelişmeleri yakında sayfamıza (www.sakatat.cjb.net) ekleyeceğim. Ayrıca bir aksilik olmazsa Ocak ayında birkaç konser vermek istiyoruz.

Soracaklarım bu kadar, eklemek istediğin bir şeyler var mı?
Fatih, öncelikle röportaj için sağ ol. Demomuzu almak isteyen varsa bize eposta ([email protected]) atarak posta ile alabilir; Bursa’dakiler ise eminim senin distronda görmüştür. (Bu arada Vader Bursa’da çalacakmış, son geldiğimde de AVULSED penyeli kızlar görmüştüm. Bursa’ya neler oluyor?)
Extreminal camiasına selamlar! Hasta kalın!

Semih & Sakatat (Ankara 2006)
www.sakatat.cjb.net
[email protected]

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 + 6 =

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu