Kritikler

SACRILEGIOUS IMPALEMENT ”Cultus Nex”

Hammer of Hate Records – 2009 – Finlandiya

2009’un son günlerinde piyasaya çıkmış Cultus Nex isimli albüm bizlere Finlandiya’nın soğuk topraklarından ulaşıyor. Grubumuz kaliteli black metal icra ediyor. Son dönemde iyice popülerleşen Watain, Urgehal, Funeral Winds, Infernal War, Marduk türü sound’a yakın bulduğumu söyleyebilirim. Grubun geçmişine baktığımızda Cultus Nex ilk albüm çalışmaları olarak gözüküyor. Öncesinde bir iki demo ve bir EP piyasaya sürmüşler. Kaliteli sound’u, kaotik beste yapıları ve acımasız vokalleriyle Hammer of Hate records gibi underground black metal camiasının hatırı sayılır firmalarından birini tavlayıp belki bir belki bir kaç albümlük bir imza atmış olabilirler.

Kayıt kalitesi ilk etapta dikkati çekiyor, bu kadar iyi olmasının ve yukarıda
belirttiğim gruplara benzemesinin temel nedeni ise Stokholm’daki Necromorbus
Studiolarında gerçekleşmiş olmasıdır. Oldukça emek harcanmış,uzun günler stüdyoda geçmiş gibi bir intiba bıraktılar.Her şey çok net duyuluyor,davul kayıtları biraz zayıf gibi gelse de parçaların hızlı yapısından olduğunu düşünmekteyim. Genelde çünkü karanlık ve kaotik sound’u seçen gruplarda davullarda bazen geri plana itilme olabiliyor.Sonuçta son sürat giden bir grup değil.Vokal parçalara göre biraz sakin kalmış gibi geldi, grubun geçmişine şöyle bir baktığımızda grup elemanlarının 2003 ile 2006 yılları arasında bir çok gruba girip çıktıklarını gözlemledim.Thrash Metal, Folk Black, Raw Black vs. bir çok tarzda grup kurup demo,ep yayınlamışlar.Üretkenliklerini kutlarım…

Uzun lafın kısası black metal adına doyurucu bir albüm olmuş.Gerek sound’u, gerek beste yapıları gerekse underground duruş bakımından başarılı bir çalışmayı bizlere sundukları için kendilerini tebrik ediyorum. Liriklere şöyle bir göz atacak olursak parça başlıkları bana nedense MARDUK’u anımsattı. Etkileşim olabilir tabi ki gayet doğaldır, kapakta da bu etkileşim göze çarpmıyor değil.. Baptism by Blood, Holy Terror ve March of Doom albümdeki beğendiğim parçalar… Hızlı,agresif,satanik black metal den hoşlanıyorsanız dinlemelisiniz.

7/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu