Kritikler

ROTTING CHRIST ”Aealo”

Seasons Of Mist – 2010 – Yunanistan

Ekonomik olarak kötü günler geçiren komşu ülkenin Metal müzik alanında dünya çapında gruplarından R-C yine yeni yepyeni bir albüm ile bizlerle birlikte. (TRT haber bülteni gibi oldu)Dumanı üzerinde sayılabilecek bir albüm çünkü çıkalı 15 gün oldu.

Grubun klasik sound’una döndüğünü düşünüyorum yani en başarılı dönemi olan “A Dead Poem ve Triarchy of the Lost Lovers” albümünün tonları,ritimleri,vokalleri,beste yapıları “Aealo” isimli albümde fazlasıyla mevcut bulunuyor.Fakat bu albümde bir kaç fazlalık göze çarpmıyor da değil,özellikle antik çağları anımsatan bir hava var, demonology-yunan mitleri, kaos gibi temalar bu albümü kapsıyor. Parçaların içerisine monte edilen epik yunanca kelimeler, koro bayan vokaller parçalara biraz daha değişiklik katmış. Ancak kişisel olarak bu tür işleri metal müziğe hiç yakıştıramıyorum. Genel müzikal yapı olarak bahsedecek olursak, albüm hiçte yabana atılmamalı. Albümde çeşitli gruplardan konuk müzisyenlerde var, Necromentia’dan Magus,Primordial’dan Alan A. Nemtheanga bulunuyor.

Aealo antik yunancada yıkım, felaket manasını taşıyormuş. Albümde dikkatimi çeken diğer bir husus ise bayan vokallerin antik temada olması bana zeyna dizisindeki müzikleri anımsattı.”Dub-sag-ta-ke” deki vokaller bana birisini kovalıyormuş, dur kaçma, dur dur, der gibi geldi. (Türkçe olarak kulağa öyle gelebiliyor:)) Ayrıca “Orders From the Dead” isimli cover ise ilginç bir yerel sanatçı olan Diamanda Galas’ın bir parçası,notlara göre bu albümde oda konuk vokalist olarak yer almış bulunuyor.

Uzun bir kritik oldu, 20 seneyi aşkın bir grubun yeni ürününü bahsetmekte kısa olmamalıydı. Grubun bu albümünde biraz daha başarılı olduğunu düşünüyorum.Zira son albümlerde deneme tahtasına dönmüştü. Demonon Vrosis, Dub Sag Take, Santa Muerte albümdeki beyendiğim parçalar, hatta Santa Muerte ‘de grubun ilk albümlerindeki atmosferi yakalayabilirsiniz. Albüm kapağında da antik bir savaşçı olduğunu düşündüğüm bir karakter var.Çok sıradan gözüküyor. Başarılı bir albüm olmuş, Rotting Christ severler bu albümü almalılar.Ha mp3 olarak da dinleyebilirsiniz grup nasıl olsa her sene geliyor:)

Not: Orders from the Dead isimli cover’a dikkat,çok değişik bir havası,lirikleri bulunuyor.

7.5/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu