Kritikler

ROTTING CHRIST ”Aealo”

Season Of Mist – 2010 – Yunanistan

Rotting Christ, kitap gibi bir albümle karşımızda. Albüm buram buram savaş, tarih, zafer kokuyor. Konsept albümle suskunluğunu bozmuşlar pek de güzel olmuş, kendi Antik Yunan tarihine ithafen yapılmış albüm. Farklı bir ruh hali içerisine giriyor insan dinlerken. Kayıtlar Lunatach Stüdyosunda gerçekleştirilmiş.

Albüme ismini veren ‘’Aealo’’ Balkan ezgileri sık sık görülmekte her parçada olduğu gibi bu parçada da bayan vokaller giriş yapıyor, daha sonra parça sertleşiyor kıvamına geliyor. Şarkı kulağımı tırmalamadı hiç bazı arkadaşlarımla da konuşmuştuk bayan vokallerin giriş kısmını beğenmemişler ama nede olsa film gibi bir albüm soundtrack etkisi bıraktı şahsen.

‘’Eon Aenaos’’ çıkıyor karşımıza Sakis’in muhteşem vokaliyle birlikte ilk şarkıdan kopmamışçasına yine tam gaz devam ediyoruz, sololarda şarkıyı daha bi’ şehvetli yapmış fısıltı vokalde cabası savaş bitmedi henüz yeni başlıyor.

‘’Demonon Vrosis’’ ayrımcılık yapmak istemem ama albümde en bayıla bayıla dinlediğim şarkıdır. Şarkının ilk girişi gitar sololarıyla bezenmiş, tempo dorukta hızına yetişilemeyen bir şarkı olmuş.

‘’Noctis Era’’ Klasik Rotting şarkısı karanlık ara ara yavaş tempo daha sonra yine hızlanmalar savaş hali hala sürüyor şarkılarda.

‘’dub-sag-ta-ke’’ efektler sağlam şarkıda çığlıklar, yakarışlar, tam bir savaş ortamı sanki atlılar geliyor arkamdan ben koşuyorum saklanıyorum izimi kaybettirdim derken yine karşıma çıkıyorlar temposu yüksek bir parça, sonundaki kısa soloda savaşı kazandığımı hissettirdi bana.

‘’Fire Death and Fear’’ şarkılar birbirine o kadar bağlı ki her biri diğerinin devamı gibi savaşı kazandıktan sonra düşmanlar intikam için geri gelmişçesine saldırıyorlar şarkının giriş solosu o hissi verdi bana daha sonra hepimiz durmadan savaşıyoruz, ortalık kan revan olmuş , insanlar kaçışıyor, kadınların çığlıkları daha bi’ anlam kazandırmış şarkıya.

‘’Nekron lahes’’ 1:08’lik ağıt parçası savaşta ölenler için yazılmış adeta kaybettiğimiz insanlara yakarış yalvarış …

Ve ‘’Pir Threontai ‘’ sert bir girişle ağıttan sonra ölenlerin intikamını almak için and içercesine yazılmış şarkı sert ve temposu yüksek dinlerken kin ve nefret içinde bulacaksınız kendinizi.

‘’Thou Art Lord’’ Clean vokal ağırlıklı güzel hoş albümün nazar boncuğu bir çalışma olmuş.

‘’ Santa Muerte’’ Finale bir kala ölüm çığlıkları yakarışlar efektler sanki üstümüzde durmadan bombayalan uçaklardan kaçarcasına atımızı sürmeye devam ediyoruz hızımızı kesmeden, bayan vokaller yine güzellik katmış parçaya, sinsi fısıltılı vokaller de cabası, korku ve endişe var şarkıda.

‘’Orders From the Dead’’ coverı ile albüm son buluyor. Diamanda Galas’da şarkıda eşlik etmiş kendilerine. Hüzünlü bir son olmuş.(Her ne kadar diamanda galası sevmesem de )

Etnik melodilerle süslenmiş bizimde kendi müziğimizden pek çok şey bulabileceğimiz bir albüm, dinlerken insan yabancılık çekmiyor.

İşte budur, başa sarıp tekrar tekrar dinleyesi geliyor insanın, bıkma olasılığınızın sıfır olduğu bu albümü herkes dinlesin benden tavsiye ! Çok övdüm ama hak etti bence!..

9/10

Caragdur Photography

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu