Röportajlar

RAVENCULT

Yeni albümünüz “Morbid Blood” ile ilgili ilk müjdenizi 2009’un Aralık ayında vermiştiniz. Bu albümün çıkmasının bu kadar gecikmiş olması neden kaynaklanıyor?
S :
“Morbid Blood” Mart 2011’de çıktı. Hell’s Headbangers ile bu yılın başında anlaşma imzaladık ve albümü çıkarmak ondan dolayı biraz vakit aldı. Bu albüm için seninde dediğin gibi yaklaşık iki yıl boyunca çalıştık ve bu albüm ile ilgili olan açıklamamızı hemen demoları bitirir bitirmez yapmıştık.

Son albüm tanıtımınızı dinledim. Ve bir öncekine göre daha saldırgan bir albüm gelecek sanırım. Kayıt aşamasını, şarkı sözleri yazımında kimlerin katkıda bulunduğunu kısaca son albümünüzle ilgili bize biraz bilgi verir misiniz?
Yeni albümümüz 10 adet kirli oldschool 80’ler ve 90’ların organik ve çiğ black/thrash metal soundunda parça içeriyor. Sözlerin çoğu L.(vokal) ve bir kısmı da benim tarafımdan yazıldı. Her zaman daha fazla agresif olmak bizim amacımız. Müzik kısmına gelirsek, parçaların tümünü canlı şekilde prova stüdyomuzda yaptık. Bunu söz konusu tadı yakalamak için ve dinleyenlere bunu sanki canlı bir performans gibi yaşatabilmek için yaptık. Albümü kendimiz miksledik ve masterladık ve tam da istediğimiz gibi kirli ve ilkel oldu.

Yolda bir de Omega grubuyla yapılacak olan split albüm var. Splitte kaç şarkı olacağı belli mi? Bildiğimiz diğer split albümleri gibi parçalar ayrı ayrı mı söylenecek yoksa düet yapacağınız parça da var mı?
Her grubun kendi kısmı olacak. Bize ait olan kısımda yeni bir parça olacak. Bu parça daha önce yayınlanmamış olan “Deifier Of Necromancy” isimli parça olacak. Ayrıca Hellhammer’ın “Massacra” isimli parçasını coverlayacağız.

Gelecek için düşündüğünüz farklı projeleriniz var mı?
Bu soruyla yeni bir grup kurmaktan mı bahsediyorsun? Kendi adıma cevaplamam gerekirse böyle bir fikrim yok. Tamamıyla RAVENCULT ile ilgileniyorum.

Albümleriniz içersinde en farklı albüm kapağı “Despise The Blindfold”. Açıkçası benim en sevdiğim albüm kapağınızda bu. Bilmiyorum ama farklı bir havası var. Tasarımı kime ait? Kiminle çalıştınız o albümde?
G.Dore’un çizimi. G.Dore, işlerine Underground Black Metal sahnesinde sıkça rastlanabilir bir sanatçı. Artık bu konu hakkındaki seçimleri sevmiyorum. Bu bir klişe ve bu konu çok da umurumda değil.

Ve sormak istediğim “Temples of Torment” albümündeki ilk şarkınız olan “The Sigil of Baphomet”in introsu. Gerçekten çok iyi bir parça ve Ravencult parçalarından favorim olan bir şarkı. Böyle bir intro fikri nereden nasıl çıktı? Bizimle paylaşır mısınız?
Bir Ortodoks Hıristiyan ilahisinden alıntı. Tersten anlayabilirsiniz, kutsallığa sövmek gibi… Dine sövmek bizim var olma sebeplerimizden biri. Sembolizm kullanıyoruz. Bizim duruşumuzun çıkış noktası din ve ona boyun eğen patetik duruş ile şiddetli kavga etmek.

Son albüm kapağınızda oldukça kült, resimler olsun tasarım olsun. Fikirler albüm kapağınızı tasarlayan Moyem’in dâhiliği mi?
Kapak C.Moyen tarafından yapıldı ve kendisi harika bir iş çıkardı. Kendi tarzını kullanacağını, şeytan ve zombi figürlerinden daha fazlasını yapacağını düşünüyorduk. Onun yaptığı ile gurur duyuyoruz. Kapağın haricindeki çalışmalar Uncanny Graphics tarafından yapıldı.

Watain, Carpathian Forest, Inquisiton ve Mayhem gibi büyük gruplarla çalma fırsatını yakaladınız ayrıca açık hava konserlerine de oldukça çıkıyorsunuz. Sizler için nasıl deneyimler bunlar? Grup ilk kurulduğu zaman bunların olabileceğini kestiriyor muydunuz? Ya da bunlarla ilgili kaygınız var mıydı?
Bu saygı duyulacak performanslarda sahnede yerimizi almak bizim için büyük onur. Geçmişten bu yana Mayhem ve Varathron gibi fanı olduğumuz gruplarla konserler yapmak bizim için harika. Bizim için en iyileri 2009’da Inquisition ile Almanya’daki ve 2004’teki Aura Noir ile Atina’da yaptığımız konserlerdi.

Hells Headbangers’la yaptığınız yeni anlaşma için tebrikler. Bünyesinde oldukça iyi gruplar barındıran bu firma ile anlaşma nasıl gerçekleşti?
Teşekkürler. Onlara Morbid Blood’ın bir kopyasını yolladık ve bu iş oldu. Bize bu albümü yayınlamak istediklerini bildiren bir teklif ile geri döndüler ve gerçekleşti. HHR’ın mükemmel kadrosu ve onların hakkında Zemial ve Inquisition’dan duyduğumuz iyi şöhretleri bizim için bir öncelik olmasında rol oynadı. Onlardan en temel isteğimiz olan vinyl baskıda harika iş çıkardılar.

Bu konuyla ilgili sormak istediğim başka bir soruda şimdiye kadar ki albümlerinizin hepsi farklı firmalardan çıkmış, anlaşmaları genelde tek albümlük mü yapıyorsunuz yoksa anlaşmazlıklardan dolayı her defasında yollarınızı ayırmak durumunda mı kalıyorsunuz?
Demolarımızı hep kendimiz finanse ettik. Sonra “Armageddon Rising” 7”EP Aenon Music tarafından çıkarıldı. Bu underground bir firmadan çıkarttığımız bir kerelik bir işti. Ardından Norveçli Dark Essence firmasıyla anlaşıp onlardan çıkış albümümüzü çıkardık. Fakat Morbid Blood için yeni bir firma istiyorduk ve bu noktada HHR’ı seçtik. Onlarla birlikte iş yapmaktan mutluyuz ve umarız ki çalışmaya devam ederiz.

Kadronuzda davulcu eksiğiniz var. Session davulcu ile çaldığınız için o şekilde söyledim. Kendisinin çaldığı Cross Denied diye başka bir grup da var. Çalışmalar, kayıtlar nasıl oluyor? Başka grupta da çaldığı için zorluklar yaşıyor musunuz? Ve kadroya dâhil edeceğiniz başka bir davulcu arayışınız var mı?
Bir davulcumuz var. Bu bize sorulmadan metal archives web sitesinde yazılmış bir saçmalık. Davulcumuzun diğer gruplarının adları da Dodsferd, Nadiwrath and Abyssgale. Bu ne kayıtlarda ne de konserlerde bize bir engel teşkil etmiyor. 2008’den bu yana kadromuz aynı ve şöyle : L (vokal), S(gitar), J.(davul), S (bass)

Birçok açık hava konserine çıktınız ve birçok iyi grupla aynı sahneyi paylaştınız. Fakat canlı performans videolarınız oldukça az. İlerleyen zamanlar için konserlerinizden oluşan bir DVD yapma gibi bir düşünceniz var mı?
Hayır.

…………………. grubuyla aynı sahneyi asla paylaşmam. Yada o grubun olduğu organizasyonda biz olmayı dediğiniz bir grup var mı? Ya da bunun tam tersi beraber aynı sayneyi paylaşmak istediğiniz grup?
Venom, Slayer, Possessed.

Takip ettiğiniz, albümlerini beğendiğiniz, örnek aldığınız gruplar var mı? Hangi gruplar?
Gerçek Black Metal’den ilham alıyoruz, ilk ve ikinci dalga gerçek Black Metal’den ve ayrıca evil trash’ten. Kişisel olarak black, death, thrash, doom ve heavy metal seviyorum. Favori gruplarım Celtic Frost, Zemial, Darkthrone, Bathory’den eski Iron Maiden, eski Slayer’a, Motörhead’e kadar uzanıyor. Sonsuz bir liste…

Black Metalde özellikle yeni çıkan grupları olsun, albümleri olsun kısacası piyasasını takip ettiğiniz bir ülke var mı? Ve günümüzdeki black metal gruplarını kısaca değerlendirmenizi istesem genel olarak?
Değişik piyasalardan iyi black, death, trash albümleri var, Amerika, İsveç, Fransa, Norveç, Yunanistan, Almanya ve diğerleri gibi. Her ülkenin işlerini dinlemeye çalışıyorum.

Soracaklarım bu kadar. Röportaj teklifimizi kabul edip sorularımızı yanıtladığınız için teşekkürler. Extreminal okuyucuları ve dinleyicileriniz için eklemek istediğiniz son bir şeyler var mı?
İlkel sound geri dönecek! Röportaj için teşekkürler. RAVENCULT, PO BOX 3747, ATHENS 12010, YUNANİSTAN. Adresinden bizlere yazabilirsiniz. İki yeni albüm yakın gelecekte çıkmış olacak. Bunlarla 10.yılımızı kutluyor olacağız.

Çevirilerde yardımcı olan Günay KUMSAL ve Murat Kaan ÖZÖVEZ’e teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

56 + = 66

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
  • Ogen
Başa dön tuşu