Röportajlar

RAVEN WOODS

Tekrardan merhabalar, en son 2006 yılında bir Raven Woods röportajı yapılmış Extreminal’de "… and Emotions Are Spilled" albümü sonrasıydı sanırım… 5 yıl sonra bir albüm çıkardınız, bu süreç içerisinde gelişen durumlarla ilgili konuşalım öncelikle; kadro değişikliği hakkında okuyucularımızı bilgilendirir misiniz?
Ozan :
Merhaba, evet "…And Emotions Are Spilled" den bu yana baya zaman geçti.O zamanki kadrodan şuan sadece ben (Ozan) ve gitaristimiz Cihan Engin varız. Cihan Akün o albümden kısa bir süre sonra gruptan ayrıldı bi takım anlaşmazlıklar sonucu. Aybars ise geçen seneye kadar bizimleydi taa ki yurtdışına yerleşmeye karar verene kadar..Aynı zamanda Aybars elektronik tabanlı metal müzik yapmak istiyordu ayrılmasının diğer nedeni de buydu.. Cihanın yerine Decimation dan bildiğiniz Emre geldi uzun zaman önce. Aybars’ın yerinede Kaan bize katıldı. Davulda da uzun zamandır Semih var..Şu anki kadromuz bu şekilde..

Uzun zaman geçti ki bir konser afişinde isminizi görmedim, bir ara verme mi söz konusuydu yoksa diğer problemler mi?
Aslında planlanmış bir ara söz konusu değildi ama arka arkaya askere gitmek zorunda olmamız nedeniyle ve bir takım iş-güç problemleri nedeniyle ister istemez bir ara vermiş olduk.. Senin de bildiğin gibi hem iş olayları hem müzik olayları birlikte zor yürüyor Türkiye koşullarında.. Bu arada en son konserimiz geçen aydı.. Ankara Odtü de çaldık.. Bundan sonra daha aktif olarak konser vermeyi planlıyoruz ama maalesef ülkede çalacak kayda değer çok konser yok..Yeni albümle birlikte gözümüzü yurtdışı konserlere dikmiş durumdayız.. Türkiye’de bunca zaman ne uzadık ne de kısaldık bilirsin.. Burada çalmak artık bana çok anlamlı gelmiyor..Hiç bir şey değişmiyor çünkü o nedenle Türkiye’de çok konser vermişiz az vermişiz artık taktığımız bir konu değil.

Yanlış hatırlamıyorsam 2002’ydi, Eskişehir Zoo Fest 2’de sahnede izlemiştim sizi ilk olarak, ta o zamandan sahne performansınızı beğenmiştim, yıllar geçti daha sonra hiç bir konserinizi izlediğimi hatırlamıyorum. Bursa’da da yaşadığım için farklı şehirlerdeki konserlere gidemem pek, o dönem de sizi Bursa’ya da getiremedik, şimdi çok merak ediyorum performansınızı, konser planları ne durumda?
Dediğim gibi bundan sonra daha fazla konser vermeyi planlıyoruz albümde çıktı zaten geriye konserler kaldı ama açıkçası tüm enerjimizi ve vaktimizi Türkiye de turlayarak harcamak istemiyoruz.. Tabi ki iyi konser tekliflerine açığız Bursa veya her neresi olursa.. Daha önce çalmadığımız şehirlerde bulunmak tabi ki isteriz.. Aslında bakarsan Türkiye’deki konserlerden biraz şikayetçiyim neden dersen kötü organize edilmiş konserlerden çok çektik tabi ki hepsini aynı kefeye koymak istemem ama..18 yaşında ergenlerin konser adı altında düzenlediği saçmalıklardan sıkıldık.. Bir de bu konser olayları Türkiye de göt yalama, eş dost ayağına yapılıyor.. Körler sağırlar birbirini ağırlar şeklinde ilerliyor.. Yurtdışından buraya çalmaya bir sürü grup geliyor ama Türkiye’den onlarla birlikte sahneye çoluk çocuk çıkartılıyor.. Sanki ülkede sağlam gruplar yokmuş gibi.. Bu ülke yabancı gruplara verdiği değeri kendi gruplarına da vermeyi ne zaman öğrenecek merak ediyorum.. Haliyle o yurtdışından gelen grupların elemanları da soruyor sizin ülkede adam gibi grup yok mu bu ne rezalet diye.. Bunları RW’yi düşünerek de dile getirdiğim düşünülmesin.. Sonuçta bizlerde dinleyiciyiz ve açıkçası Cannibal Corpse’dan önce mesela Suicide’ı görseydik baya keyifli olurdu…

"In Silent Agony…" ve "… and Emotions Are Spilled" albümleri bende var, "Enfeebling The Throne" albümününse dijital promosu ile yetiniyorum şimdilik, 3 ürününüzü de dinlemiş biri olarak arada müzikal farklılıkları açıkça görebiliyorum, önceki albüm bu tarza benziyor ama bu albüm daha farklı geliyor kulağa, her seferinde tarzınız biraz daha değişiyor, kişisel düşüncem artık şu son albümde tarz daha bir oturmuş, bundan sonra da böyle mi gider?
Evet bundan sonra böyle gidecek ama bundan sonraki albümlerde daha sert ve daha yoğun etnik öğelerle devam etmeyi planlıyoruz.. Eski albümdeki gibi doomy şeyleri artık Raven Woods dan beklemeyin.. Bu albüm en olgun albümümüz aynı zamanda eski albüme nazaran çok daha iyi kaydedildi ve üzerinde çok daha fazla uğraşıldı.. Şimdiye kadar çıkardığımız en iyi ürün bu. Türkiye’deki Raven Woods seven herkese şiddetle "Enfeebling The Throne" u edinmesini tavsiye ediyorum…

Albümde sık sık etnik öğeler çarpıyor kulağa, Black/Death ile başarılı bir karışım uygulamışsınız, bazı koyu metalcilerin hoşuna gitmeyebilir, bazıları da fazlası ile haz alabilir, çünkü kendi coğrafyamızdan bir şeyleri sevdiğimiz müzik içerisinde duymak bir çoğumuzun hoşuna gider, sizin bu konudaki düşünceleriniz nedir? Bu tarz karışımlarda sevdiğiniz gruplar kimler?
Bir önceki albümümüzden beri kendi kültürümüzden öğeleri müziğimizde kullanıyorduk fakat bu albümde bu durum daha da yoğunlaştı.. Ayrıca bu albümde Mercan Dede yine bizimle.. İlerleyen albümlerde de Mercan Dede’nin yanı sıra çok daha farklı müzisyenlerle birlikte bir şeyler yapmayı planlıyoruz.. Bizim geçen sene yurtdışı bir labella anlaşmamızı sağlayan en önemli faktör kendi kültürümüzü müziğimize yansıtmamız oldu.. Avrupa için burası tamamen bir muamma.. Orada insanlar bizim kültürümüzün ne kadar derin ve güzel olduğunun farkında değil ve bu farklılığı çok beğeniyorlar çünkü o kadar çok copy paste grup var ki artık yeni bi’ şeyler duymak istiyorlar. Zaten dikkat edersen Nile ve Behemoth gibi gruplar müziklerindeki doğu etkileşimleri ile başarıyı elde etmiş gruplar ki bu kültüre aslında çok yabancılar.. Neden bizler kendi kültürümüzden güç almayalım da onlar bizim gibi olmak isterken biz onlar gibi olmaya çalışalım..Türkiye’de bire bir Avrupalı örnekleri gibi müzik yapmaya çalışan gruplar hiçbir yere varamaz.. buradaki gruplara dönüp kendi kültürlerine sarılmasını tavsiye ediyorum..

Son yıllarda büyük-küçük şirketler, underground oluşumlar hep doğuya yöneldi, enteresan gruplar bulup albümlerini yayınlıyorlar, bence sıkıntıların bizzat ortasında olduğumuz için müziği hissederek yapma konusunda daha samimi buluyor olmalılar. Code666 Records ile anlaşmanız nasıl oldu, sanırım bunlar da artık Avrupa ülkelerindeki gruplardan sıkılıp alışılmadık ülkelerden başarılı grupları arıyorlar ki tanıtım kağıdında tarz için Anatolian Metal yazmışlar, bu durumdan ne kadar hoşnut oldukları ortada…
Dünyada metal artık tıkanma noktasında yeni soundlarla gelen orijinal gruplar artık pek çıkmıyor o nedenle dediğin gibi şirketler bu tarz grupların arayışı içindeler..Özellikle Nile Behemoth Melechesh gibi etnik olaylara giren gruplar çok sevildi çünkü farklı bir şey vardı müzikte alışılmadık.. Tabi bu tarz nedenlerden dolayı çoğu Avrupalı şirket aynen Sauron gibi gözünü doğu ülkelerine çevirmiş durumda.. Bu tabi ki bir avantaj.. Bizim Code666 ile anlaşmamız Myspace sayfamıza koyduğumuz "Rising" isimli bir sample sayesinde oldu.. Çok kısa bir şey olmasına rağmen gözü kapalı bizle anlaştılar çünkü ne yapacağımızı çok iyi anladılar.. Bizde kabul ettik çünkü Code666 Avrupa’da yaptığı işlerle kendini yıllar önce kanıtlamış bir label.. Negura Bunget, Aborym, Theatres des Vampires ve Konkhra gibi grupların başarıyla dünyada tanınmasını sağladılar.. Bizde haliyle Code666’nın bizi bir üst levela taşıyacağını bilerek 2 albümlük bir anlaşma yaptık. Bu arada "Anatolian Metal" tabiri bize yurtdışında yakıştırılan bir isim.. Biz hiç bir yerde anatolian metal yapıyoruz falan gibi bir şey demedik.. This is extreme metal as fuck ! haha

Albüm kaydını nerede ne kadar sürede, kimin prodüktörlüğünde kaydettiniz, albüm fiziksel olarak elimde olmadığından merak ediyorum, hem okuyucular için de bir bilgilendirme olur…
Albümü geçen sene kış aylarında kaydetmeye başladık. Askerden yeni dönmüştük. Kaydı home studio da kendi imkanlarımızla yaptık.. İsmail isimli yakın bir arkadaşımızın home studiosunda..O olmasa böle bir albüm yapamazdık o nedenle kendisine teşekkür ediyoruz.. Ayrıca herhangi bir extern producerla çalışmadık.. albümün prodüktörlüğünü de her şeyde olduğu gibi kendimiz yaptık.. Ama albüm dinlendiğinde hakikat ortaya çıkacaktır böyle bir kayıt Türkiye de hiçbir stüdyoda yapılamaz.. Zaten Türkiye de adam gibi kayıt yapacak pek de stüdyo olduğuna inanmıyorum o nedenle kendimiz yaptık ve sonuçtan da gayet memnunuz.. Tabi bu durumda çok zorluklar çektik özellikle davul ve vokal kayıtlarında.. Kayıt 7-8 ay kadar sürdü ama sonuç çektiğimiz çileye değdi. Bu albüm worldwide olarak yayınlandı bizim dünya çapındaki ilk albümümüz diyebilirim ve bunun getireceği ayrıcalıklarla ilerleyen zamanda yurtdışında daha iyi şartlarda albümler kaydetmeyi planlıyoruz..

Mercan Dede ile daha önce de çalışmıştınız, bu albümde de Azab-ı Mukaddes diye bir şarkıda ismi görünüyor, ilişkileriniz nasıl?
Mercan Dede Raven Woods un 6. elemanı gibidir. Aramızdaki dostluk ilk albümümüzden beri var ve bundan sonraki albümler de de yine birlikte parçalar yapmayı planlıyoruz.. Biz Türkiye’de "extrem metal" kulvarında ney kullanmaya başladığımızdan beri birçok yerli grup müziğinde ney kullandı ve ortaya güzel şeyler koydular bu şekilde örnek olmaktan dolayı da ayrıca memnunuz.

Stay isimli bir şarkı var Evren’Duskhunter diye birine adanmış, kaybettiğiniz bir arkadaşınız mı? Grupla bağlantısı nedir?
Evren Raven Woods un ilk gününden beri arkadaşımız olan ve kısa zaman önce aramızdan ayrılan bir dostumuz.. Ayrıca çok yetenekli bir vokalist arkadaşımızdı.. Kelebekler vadisindeyken bir kaza sonucu bir mağaraya düştü ve bir daha oradan çıkamadı.. Zamansız ölümünden dolayı çok üzüldük.. biz ilk mcd’mizi kaydederken Evren in evi kayıt yaptığımız studyo Zoo ya çok yakındı.. hep evrende kalırdık ve Raven Woods’un her işine ilk evren koşardı o nedenle üstümüzde çok emeğini taşıyoruz ve bu nedenle bu albüme evren için bir parça yapıp koyduk.. Parçanın ismi Stay ve albümün genel konseptinin çok dışında duygularla yazıldı.. o nedenle diğer parçalardan oldukça farklı ve başka bir ruh halini yansıtıyor..

Yanlış bilmiyorsam eskiden kapak vs. işlerle Aybars ilgileniyordu sanırım, şimdi kim uğraşıyor bu işlerle?
Bu başından beri bu konuyla ilgili bilinen bir yanlış.. Raven Woods’un tüm layout ve dizayn işlerini ben yapıyorum. Şimdiye kadar ki tüm albümlerin ve logoda dahil her türlü görselin..Tabi Aybars da grafiker olduğu için bu işlerde hep bana destek olmuştur… Aynı zamanda ek iş olarak extrem metal piyasası için grafik işleri yapıyorum.. Bir sürü yerli yabancı gruba tasarım ve çizim işleri yaptım şimdiye kadar.. bu konuyla ilgili daha fazla bilgi için Myspace sayfama da uğrayabilirsiniz..www.myspace.com/ozanyildirim

Daha önce yapılan röportajımızda klip çekip çekemeyeceğiniz sorulmuş, siz de düzgün bir şeyler için imkan olmadıkça yapmayız gibi bir cevap vermişsiniz, şu an Code666 gibi bir şirketle çalışıyorsunuz, bir klip çekimi söz konusu mu?
Evet..Yapılacak işler listemizde klip de var.. Ama bildiğin üzere Türkiye de extrem metal klipleri çekebilen birilerini bulmak zor bir olay.. Şu an preproduction aşamasındayız uygun koşullar sağlandığında klibi çekeceğiz..

Şu an için aklıma gelen sorular bu kadar, eklemek istediğiniz bir şeyler var mı?
Bize yıllardır desteğini esirgemeyen Extreminal ailesine, eski çalışanları da dahil olmak üzere teşekkür ederiz. Raven Woods ile ilgili her türlü güncel bilgi ve gelişmeler için internetteki official profillerimizi takip edin! Konserlerde görüşmek üzere!

www.myspace.com/ravenwoods
www.code666.net
www.raven-woods.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu