Röportajlar

RAVEN WOODS

Merhabalar…Çok güzel bir konser oldu,ve daha teriniz soğumadı ama söyleşiye geçelim isterseniz.
Merhaba,teşekkürler.Başlayalım 🙂

Bugünkü konser ve geçenlerde çıktığının Sodom konseri nasıldı? Nasıl geçti? Neler yaşandı? Seyircinin tepkisi nasıldı?
Sodom konseri çok geç başladı. Kapılar geç açıldı. Ayrıca Sodom ve Holy Moses 6 saat soundcheck yaptı ama bize 10 dk verdiler. Ama yine de İstanbul seyircisinin ilgisi çok iyiydi. Gerçekten beklediğimiz aldık diyebiliriz.
Left To Die İzmir konserinde ise gördük ki İzmir seyircisi çok coşkulu,çok iyi. İzmir konseri daha iyi olabilirdi çünkü sound-check gecikti. Biraz da ses sorunu yaşadık.Özellikle Emre gitarlarda ses problemi yaşadı.

Kadroda birçok değişiklik yaşıyorsunuz.Küçük Cihan ve Ozan gitti sonra Arda ile Semih geldi şimdi.Peki bu kadar değişiklik niye oldu?Uyum sürecini nasıl aşılıyor?
EP’den sonra kadroda baya değişiklik yaşadık evet.Ama Cihan ve Aybars’tan oluşan çekirdek kadromuz devam ediyor. Ozan ve küçük Cihan kendi istekleri doğrultusunda Raven Woods’tan ayrıldı. Şimdilik bu kadro ile devam edeceğiz gibi görünüyor.
Uyum süreci ise elemanların sahne tecrübesi, müzikal geçmişi,profesyonel yaklaşımları sayesinde hızlı bir şekilde atlatıldı. Zaten bu sayede konserlerimize devam ediyoruz.Şimdi ise ikinci albüm çalışmalarına başladık.

İlk albüm çıkışından bu yana baya süre geçti peki satış durumu nedir? Yurtdışından gelen tepkiler nasıl?
Şu anda ilk albümümüz ikinci kere basıldı. Satışlar tatmin edici bizce. Gelen tepkiler gerçekten iyi oldu. Zaten konserlerimizde de bunu görüyoruz.Yurtdışı için,yakın süre içinde Kanada’dan iki teklif aldık şimdi onu değerlendirmeyi düşünüyoruz.

Az önce ikinci albümün çalışmalarından bahsettiniz,peki onda gelişmeler neler?
İkinci albümün çalışmalarına başladık evet. EP’den sonraki ikinci full-lenght albüm olacak.Yeni albümün konsepti "illusions" olacak.Sahnede kafa sallamanın dışında görsel bir şov istiyoruz,yapacağız.Bunun insanlar için değişik bir duygu ve beklenti olmasını istiyoruz.

Orphaned Land,Sodom gibi dünyaca tanınmış gruplarla aynı sahneyi paylaştınız. Bu çoğu gruba nasip olmayacak bir durum.Peki siz neler hissediyorsunuz?İleride kimlerle aynı sahneyi paylaşacaksınız?Şimdiden belirlenmiş bir konser var mı?
İyi ve birçok başarılı grupla aynı sahneyi paylaşmak bizim için iyi bir gelişme.İleride de bunun gibi olanakları değerlendireceğiz.Teklif geldiği sürece sahne alırız.Biz müziğimizi en iyi şekilde herkese ulaştırmak istiyoruz.

Emre bu sorum sana…Decimation ne durumda şu anda?
Decimation için yeni albüm kaydı bitti.Kayıtlarda bir parçada Aybars da vokallerde bize eşlik etti.

Merak ettiğim bir şey var ki,bu zamana kadar "Raven Woods" ismi pek de sık duyduğumuz bir isim değildi.Son 1-2 yıldır çok sık duyuyoruz.Grup bu noktaya nasıl geldi?
Evet,o konu şöyle aslında.O zaman yaptığımız (1999) ilk demo kaydı için Zoo Müzik ile anlaşmıştık ama Zoo’nun ortaklarından Erkan (Suicide) stüdyodan ayrılınca ilk EP’miz "In Silent Agony" uzun süre piyasaya çıkamadı.Daha sonra Zoo işlerini düzene koyunca EP’yi de anlaştığımız gibi çıkardık.Ama tüm prodüksiyon ve dağıtımı kendi imkanlarımızla yapmaya çalışınca yeteri kadar yere ulaştıramadık.Sonrasında da Ozan bir kaza geçirdi ve müzikten uzun süre ayrı kaldı.O arada gruptan kopmalar oldu.Sonrasında tekrar toplandık ve albümü çıkardık.Daha sonrasında konserler başladı ve şu anki başarımızı getirdi.

Türkiye’de bir çok grup,seyirciyi tatmin edemiyor açıkçası.Kötü grupların eleştirilmesinin dışında da bir şeyler yapmaya çalışan,bir şeyler ortaya koyan gruplar da bir şekilde karalanıyor.Sizin seveniniz olduğu kadar sevmeyeniz de oldukça fazla.Raven Woods bu konuda ne düşünüyor?
"Ne kadar bilirsen bil,karşındaki seni bildiği kadar anlar" Mevlana…

O halde siz hangi grupları bu konuda başarılı değerlendiriyorsunuz?
Suicide,Cenotaph,Burst Appeal,Sagaris,Ominious Grief ve Self Torture Başarılı bulduğumuz gruplar.

Albüm çıktıktan sonra uzun bir süreye kadar insanlar sizden haber alamıyordu.Demek istediğim gruptan ayrılmalar bile olduğunda kulaktan dolma haberlerle insanlar grup hakkında bilgiler edindiler.Ama bu konuda sizden bir açıklama gelmedi ve web siteniz bir türlü aktif olamadı.Neden peki?
Tabi web sitemiz aktif olamadığı için insanlara bunları,son gelişmeleri duyuramadık.Aksaklıklar yaşadık.Web sitemizi aktif etmekte geciktik.Ama şimdi güncel ve bu şekilde devam ediyoruz.İnsanlar kolaylıkla son haberleri,tüm bilgileri web sitemiz www.theravenwoods.com adresinden alabilirler.

Peki bu kadar koşuşturmanın ve bu koşuşturmada iyi isimlerle çalışmanın ardında,klip yapmak gibi yeni bir düşünce var mı?
Türkiye’de İstediğimiz Kalıplara uygun bir klip ile karşılaşmadık bu konuda,yurtdışında yapılanların seviyesinde bir iş ortaya koyamıyorsak hiç yapmayız daha iyi diye düşünüyoruz.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şeyler var mı?
Biz sadece yaptığımız işe saygı ve destek bekliyoruz.Türkiye’de birçok başarılı işe ve ilklere imza attığımızı düşünüyoruz.Fazlasını değil,hakkettiğimiz kadar destek istiyoruz.

Bu güzel İzmir akşamında söyleşi için çok teşekkürler,umarım yolunuz açık olur.
Bu röportaj için sana çok teşekkür ediyoruz Ömer.Yakında yeni sürprizlerle görüşmek dileğiyle.

Reklam ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu