Kritikler

Ratten – Roi De Rats Albüm İncelemesi

Negra Nit Distro – 2021 – Fransa

Underground Black Metal piyasasının Fransa kıyılarına yolumuz düştü bu seferde. Fransız üretimi Black Metal seviyorsanız Råtten ilginizi çekebilir. Grubun ortama adım atış yılı 2019 ilk albüm öncesi piyasaya sürdükleri bir kayıtları yok “Roi De Rats” grubun ilk albümleri, Negra Nit Distro etiketiyle oldukça sinirli sayıda (150 kopya) Cd formatında piyasaya düştü.

Grubun müziği Ham Black Metal zemininde yükseliyor; fakat müziklerinde Punk´tan Doom Metal´e kadar izler bulmak mümkün. Parçalarda yoğun Black Metal etkisi hakim. Bunun yanında özellikle parça içinde ki geçişlerde Doom Metal öğeleri sıklıkla karşımıza çıkıyor. Açılış parçası Enfantés du mépris´te olduğu gibi hızlı bölümlerde daha çok Crust-Punk etkisine rastlamak mümkün.

Elemanların çalım performansından en çok dikkatim çeken davulcu “Sid Negatıvv” in performansı oldu; kullandığı tonlar ve çalım stili albüme farklı bir karakter kazandırmış. Gitar işçiliği, riff özgünlüğü ve buna paralel olarak davullarla uyumu çok güzel ama Kayıt için tercih edilen tonlar ne yazık ki gitarların potansiyelini dinleyiciye yansıtamıyor bence. Vokallere gelecek olursak; pek olumlu yorum yapamayacağım; çünkü Black Metal´de bu tarz vokal sevmiyorum. Albümün büyük bölümünde vokaller derinden geliyor gibi, diğer enstrümanların kesinlikle gerisinde kalmış. sözler ayrıca daha yoğun kullanılabilirdi, vokal enstrümanları yalnız bırakmış gibi, tarif etmesi biraz zorluyor bu yüzden dinlediğinizde demek istediğim daha net anlaşılacaktır.

Toparlamak gerekirse, Black Metal´ı Doom ve Punk-Crust ile harmanlama fikri cazip gelse de, kayıtta yapılan tercihler ve vokalin stili bence daha iyi bir seviyeye çıkabilecek bir albümün önünü kesmiş.

6/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu