KritiklerÖne Çıkan

Post Death Soundtrack – Veil Lifter Albüm İncelemesi

Bağımsız Kayıt – 2024 – Kanada

POST DEATH SOUNDTRACK‘in dördüncü tam uzunluktaki albümü Veil Lifter, doom, grunge, hardcore ve thrash metali bir araya getiren 10 parçalık fırtınalı bir molotof kokteyli niteliği taşıyor. Jon Ireson ve Stephen Moore, üçüncü albümleri It Will Come Out of Nowhere’in orkestrasyonlu endüstriyel sound denemelerinin ardından keskin bir dönüş yaparak asi, organik ve bir okadar da canlı soundu seçmeye yöneldi. Bu taze ‘doom grunge’ yaklaşımı, onlara ilk ilham veren Alice in Chains, Black Sabbath, Nirvana ve The Stooges gibi isimlerin yanı sıra Russian Circles, Windhand, Queens of the Stone Age ve YOB gibi heavy müziği yeni bir çağ için yeniden tanımlayan sanatçılardan da besleniyor. Sludge dooma sinyal veren riffler, hardcore müziğin öfkeli iniş çıkışları, hipnotize edici post metal tınıları ile birlikte yer yer serpiştirilmiş groove’lar harika bir ambians yaratıyor. Veil Lifter, albümünü şimdi derinlemesine inceleyelim.

Benim için biraz zor bir tarz, çünkü ben böyle birbirinin içerisine geçmiş müzik tarzlarını dinlemiyor ve takip etmiyorum. Ama bu demek değil ki bu grubu da dinlemeyeceğim :), evet biraz profesyonel açıdan baktığım bir albüm ortaya çıkmış. Yukarıda saydığım tarz cümbüşü grubun müzik vizyonunun en temel özelliği niteliğinde.

Kaotik ve derinlikli bir vokal, genel anlamda temiz vokal kullanımı, fakat melankolik-kasvetli ve yoğun gitar tonları şarkıların genel atmosferini yansıtıyor. Vokal oldukça efektli ve derinden geliyor. Gitar soloları ile bütünleşen şarkı trafikleri, gerek arpejli duruşlar, gerek yükselişlerde sound kalitesini ortaya koymayı başarabilmiş.

Kanada’nın soğuk ve kasvetli atmosferi şarkılara iyi teneffüs etmişe benziyor. Icy Underground şarkısı beni baya etkiledi.. 11 şarkılık saykodelik ve “grunge” doom metal atmosferi, böylesini çok fazla dinlememiştim.

Tematik olarak, Veil Lifter kışkırtıcı, keskin ve tamamen sansürsüz. Ruhani silahların heyecan verici bir çağrısı. Akıl hastalığı ve kolektif ruhun altında yatan yaygınlığı üzerine bir meditasyon. Korkunç gerçeklerin cesur bir ifadesi ve bir tür dua. “Veil Lifter” Doğu felsefesinden esinlenen “cehalet perdesini kaldırmak” deyiminden alınmıştır. Bu isim, onu maskeleyen sayısız dışsal biçim ve fikrin ötesinde, içsel olana işaret ediyor. Şamanik vizyonlar, gölgeli rüya manzaraları, kavrulmuş bir Dünya ve amansız bir teselli dürtüsü, kahramanı yenilenme ve uygunsuzluğun dağıyla yüzleşmeden önce yeraltındaki buzlu sulara çekilmeye yönlendiriyor.

16 Nisan 2024 tarihinde piyasaya çıkan bu albümü daha önce bir kaç defa dinlediğimi belirteyim. Bu satırları yazarken albümü sanırım 5.defa döndürmüş olabilirim. İşin özeti oldukça orijinal bir iş ortaya çıkmış, teknik, karanlık, yaratıcı ve kaotik bir grup, bence bazı yerlerde brutal vokal gayet iyi gidebilir. Grubun iki kişiden oluştuğunu ve oldukça sade bir fotoğraf tercih ettiğini görebilirsiniz. Albüm kapağından bahsedecek olursam, sanki death metal grubu havası hissettiriyor.

7/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu