Kritikler

POPPY SEED GRINDER ”Humanophobia”

Nice To Eat You Records – 2008 – Çek Cumhuriyeti

Bu kritiğimde “Poppy Seed Grinder” grubunun “Humanophobia” albümünü ele alacağım.
Grup tam olarak şunu yapıyor diye bir şey söyleyemem. Genel anlamda Brutal Death Metal yapmış olsalarda sadece genel anlamda denilebilir. Grupta grindcore,slam,hardcore vb bir çok öğe mevcut. Karman çorman bir müziğe sahip bu grup. Davulcu kişi genel anlamıyla brutal death metal standartı bir davul çalmış olsada ara ara müziğin slam-hardcore breakdown olayına girmesiyle birlikte ağır tempo çift kros ve trampet ile yapılan atraksiyonlar mevcut. Bunun yanısıra müziğin grindcore işlerine bağlamasıyla birlikte çok hızlı blast-kros senkronizasyonu mevcut.

Gitaristlerde bu yapıya uygun şekilde zaman zaman groove, zaman zaman teknik, zaman zaman grindcore vari riffler çalmışlar. Fakat bu riffler birbirinden kopuk geçişlere sahip değil. Riffler arası geçişler ve zamanlamalar çok güzel ayarlanmış. Gitaristler öyle riffler ayarlamışlar ki vokalin yıkıcılığına uygun tempoyu ve stiller arası geçişi çok güzel oturtmuşlar. Bunun yanısıra gitar tonlaması çok güzel ayarlanmış. Genel anlamıyla brutal death metal dinliyormuş hissi versede grindcore vari bölümlere girdiklerinde de uyumsuzluk hissi oluşturmuyor.

Vokalist kişi Cifron çok farklı vokal stillerine sahip. Vokalistin stili ve sesi genel olarak Aversion To Life vokalisti Justin Lain’in vokaline ve Insidious Decrepancy, Uncleansed, Viral Load vokalisti Shawn Whitaker’ın vokaline benziyor.

Aversion To Life kritiğimde bu benzerlikten söz etmiştim. Fakat bu 3 vokal her ne kadar birbirine benzer stil ve sese sahip olsada Poppy Seed Grinder vokali Cifron bu benzer stil ve sesin üzerine daha farklı şeylerde ekliyor.

Cifron’un yaptığı brutal vokaller yani growller ve guttural vokaller yani grunts veya gurgle dedikleri vokalleri Justin Lain ve Shawn Whitaker ile benzerlik göstermekte. Cifron bu benzerliğin haricinde scream vokal, Pig Squeal, Inhale vokaller, ilginç kusmuk vokaller yapıyor. Cİfron benzerine az rastlanır bir vokal. Çok farklı stillerde çok düzgün vokalleri var. Yaptığı her vokalde müziğin önüne yeterli derecede geçiyor. Aşırı bir güç ve yıkıcılık uygulayıp, tamamen vokal egemenliğinde bir müzik oluşmasına yani dengesiz bir müzik oluşmasına izin vermiyor. Bu yüzden Cifron için vokalinin dozunu ayarlayabilen profesyonel bir vokal olduğunu söylemek gerekiyor. Kaldı ki bu profesyonelliğini yaptığı farklı stillerdeki tüm vokallerde gösteriyor.

Söz konsepti olarak Death, Oppression, Corruption gibi konular seçilmiş. Yaptıkları işlerle paralel bir söz konsepti olmuş. Söz konsepti genel olarak grindcore konseptinden seçilmiş denilebilir. Daha çok eleştiri şeklinde bir söz teması mevcut. Grubun çek cumhuriyetinden olduğunu göz önünde bulundurduğumda buna şaşırmamak gerekir.

Albüm kapağının çizerini bulamadım. Fakat kapakta iskeletler, acı çeken insanlar vb şeyler mevcut. Bozulma, eziyet, ölüm gibi konuları işleyen bir grup için yerinde bir albüm kapağı olmuş. Daha da güzeli olabilirdi fakat bunun için gruba eleştiri yapamam. Bu eleştirinin albüm çizerine yapılması gerekir.

Vokal,müzik,harmanlanan farklı stiller,söz konsepti,albüm kapağı göz önüne alındığında 10 üzerinden 10’u hak ediyorlar.

10/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu