Röportajlar

PANTHEON I

Müziğinizle ilk albümünüz "Atrocity Divine" sayesinde tanıştım, albüm kapağı ilgimi çektiği için satın almıştım. Sonraki 2 albümünüzde de aynı kapak konsepti kullanılmış, gerçekten çok güzel, bunların yaratıcısı kim? Sonraki albümler de bu konseptte devam mı edecek?
SAGSTAD:
Bütün albümlerimizde aynı sanatçı, Kjell Åge Meland ile çalıştık, o da burada Oslo’da yaşayan yakın bir arkadaşımız, böylece ne istediğimiz konusunda tartışıp iyi bir şeyler çıkarabiliyoruz. Genellikle ona şarkıları veriyoruz, o da eski bir kasede çekip dinliyor (çünkü kaldığı yerde cd player’ı yok), müzikten hissettiklerine göre bize bir şeyler çiziyor. O kadar yetenekli biri ki görüp görebileceğiniz en hasta resimleri yapabiliyor. Kjell Åge, PANTHEON I’ın çok önemli bir parçası ve sorunuzun cevabına gelince bundan sonraki albümlerimizde de onun çizimlerini kullanacağız.

Çello ve keman kullandığınız halde müziğinizin agresifliğini koruyabilmenizi neye borçluyuz? Yani bu yolda symphonic black metale giderdi normalde diğer gruplar, bu konuda bir şeyler söylemek ister misiniz?
Evet, öncelikle, artık keman kullanmıyoruz. Sadece demolarımızda, ilk albümde (ATROCITY DIVINE), ve ikinci albümümüzde (THE WANDERER AND HIS SHADOW) 2 şarkıda keman kullandık. Sonuç olarak bu grup 5 ekstrem agresif insandan oluşuyor ve agresif müzik yapmamak bizim için doğal olmazdı zaten.

Bir de son albüm kadrosunda kemancı gözükmüyor, müziğinizden kemanı eksiltme sebebiniz nedir?
Kemancımız ilk albümden sonra gruptan ayrıldı, biz de daha sonra keman olmadan bir şeylerin daha güzel olduğunu fark ettik. Çello daha sinsi ve karanlık hissettiriyor.

Kendi ülkem "Türkiye" için konuşuyorum, müzikle ilgili bir okul okumuş, çello çalan birini black metal grubuna katılmaya ikna etmek ve bu müziği sevdirmek gerçekten zor, Norveç denince akla gelen ilk şeylerden birinin black metal olmasının bunda payı büyüktür muhakkak, Live Julianne’ın müzik hakkındaki görüşlerini merak ediyorum.
LIVE JULIANNE:
Benim ikna edilmem gerekmedi. Pantheon I’dan çalmam için teklif geldiğinde, Metallica, Katatonia ve bazı adını bile anmaya gerek olmayan gay metral grupları dinlemiştim. Pantheon I’ın biraz gürültülü olduğunu düşündüm ama müziğin atmosferini çok sevdim. Bir süre dinledikten sonra geri dönüşü olmadı, müziğimi buldum…

Diğer gruplarınızdan da hayranınız olan insanlar vardır muhakkak. Albüm satışları, konser katılımları nasıl?
SAGSTAD:
Dürüst olmak gerekirse albümün ne kadar sattığı konusunda bir fikrim yok. İlk albümümüzü çıkaran aptal 1,5 sene önce yerin dibine gitti ve o pislikle bir daha iletişim kuramadım!!! Ve diğer iki albümle ilgili satış bilgileri hakkında daha bir şey görmedim. Ama konserlerden aldığımız tepkiler beklentilerimizin üstünde ver gurur verici. Bu bize dini kötüye yormak ve patlatmak için enerji veriyor.

"Worlds I Create" geçtiğimiz yaz başı çıktı, bu albümü önceki albümlerden ayıran kadro değişimi dışında bir şeyler var mı?
Evet, elbette! Geçen yıllarla birlikte biz daha iyi müzisyenler olduk. STRAND STUDIO (Oslo) adında yeni bir stüdyo’da çalışmaya başladık ve yeni albümde iyi iş çıkardığı için çok mutluyuz. Aradığımız sound’u yakaladık. Tabii ki aradığımız mükemmel sound’u bulmuş değiliz, belki bir sonraki albüm’de %100 olur, kim bilir?

"Worlds I Create" hakkında yazılanlar nasıl? Müzik çevrelerinin tepkileri nasıl? Hayranlardan gelen tepkiler nasıl?
Dinin suratına ve bizi desteklemeyen, inanmayan herkesin suratına bir yumruk gibi!

"Serpent Christ" klibini youtube’ta izledim, harika olmuş. Bu şarkı bir süre önce de albüm habercisi olan signle’da yer alıyordu. Bu şarkıyı size özel kılan nedir?
Bilmem, o şanslı olandı, sadece onu seçtik.

Video’nun prodüksiyonu çok güzel, klip sonunda yazıyor ama bir de röportajı okuyanlar için sormak istiyorum kime ait? Bilindik başka prodüksiyonları da var mı?
Klibi Espen Krukhaug isminde iyi bir arkadaşımız çekti (aynı zamanda "WHERE ANGELS BURN" adlı şarkımıza çekilen ilk video klibimizi de o çekmişti), ayrıca bu kez Jamie Richfield adında ikinci bir adam getirdi. Espen fotoğrafçılık yapıyor, aynı zamanda bizim promo fotoğraflarımızı da çekti.

İlk albüm World Chaos Productions etiketi ile çıkmıştı, son 2 albüme bakınca Candlelight Records etiketi var. World Chaos Productions ile tek albümlük mü anlaşmıştınız? Candlelight Records ile ne şekilde anlaştınız? Şartlar nasıl, bilmemiz gerektiği kadarı ile açıklar mısınız?
Evet WORLD CHAOS PRODUCTION’daki pislik yarım yıl önce maillerimize cevap vermeyi bıraktı. World Chaos ile sadece bir albümlük anlaşma yapmıştık ve lanet bir mutluluk yaşıyorum bunun için. Ve ikinci albüm öncesi efsanevi  CANDLELIGHT RECORDS ile bir anlaşma yaptık ve hala onlarla çalışıyoruz.

Konserler bu güne kadar nasıl geçti? Turnenin en lezzetli durağı neresi?
Konserler harikaydı ve yeniden sahneye çıkmak için sabırsızlanıyoruz. Avrupa’da Plymouth’ta verdiğimiz konser harikaydı. Konser verdiğimiz en iyi kalabalıklardan biriydi.

Soracaklarım bu kadar, sizi buralarda sahnede görmek güzel olurdu, son olarak söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?
Desteğiniz için teşekkürler dostum!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7 + 3 =

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu