Kritikler

Orbstruct – Phobos Rising

Bağımsız Albüm – 2019 – Ukrayna

Ukrayna’lı death metal grubu ORBSTRUCT ilk albümleri ‘Phobos Rising’ ile karşımızdalar. 2016 yılından beri aktif olarak çalan grubun ilk albümü olan ‘Phobos Rising’ geçtiğimiz mayıs ayında dijital platformlardan piyasaya çıktı. Bağımsız olarak yayınlanan albümdeki kadroyu kısaca tanıyalım :
Yevhen “Goreon” Kravchenko (Gitar/Vokal ve Besteci) ve Vladimir Belotserkovsky(Davul) tarfından kurulan grupta Sergey Novitsky(2.Gitar) ve Alexander Zhaliy’ninde (Bass) dahil olmasıyla kadro tamamlanmış oldu.

Lafı fazla uzatmadan hemen albümle geçiş yapalım. İlk parça ‘Venüs’ derinden gelen güçlü bir vokal pasajı ile açılıyor. Vokal demişken unutmayalım Yevhen kendine has bir tarz ve ton ile çok güçlü vokal kayıdına imza atmış. Albümün genel yapısına baktığımızda tek bir alt türe odaklananılmamış. Parçalarda Autopsy ve Obituary gibi gruplarda görmeye alıştığımız yavaş kısımların yanısıra ,extreme ve teknik geçişlerde mevcut. ‘God’s Gun’ , ‘East of You’ ve ‘Utopain’ isimli parçalarda kemik sesi duyuran breakdown bölümlerde seyirciyi tam anlamıyla etkilemeyi başarıyor. Hatta kullanılan tremolo geçişler Vader’i size anımsatabiliyor. Eğer bu kritiği okuyup grubu henüz dinlemediyseniz Nervecell grubu çok iyi bir örnek olacaktır.

Albüm kesinlikle hiç sıkıcı değil, zaman ayırdığınıza pişman olmayacaksınız. ‘God’s Gun’ ,’East of You’ ve ‘Venus’ parçaları gerçekten akılda kalıcı, bunlardan en çok beğendiğim ise kuşkusuz ‘East of You’ isimli parça oldu.

Kayıt konusuna girecek olursak ayrıntılı bilgiye ulaşamadım. Fakat oldukça iyi iş çıkarılmış ,mix ve mastering konularına özellikle titizce üzerine düşülmüş. Gitar tonlarında Nervecell’i andırıyorlar. Enstrumanlar arası denge çok iyi , tüm bu detaylarla birlikte vokalde çok büyük bir bütünlük sağlanmış.

Özellikle Pure Death Metal sevenlerin mutlaka dinlemesi gereken bir albüm ,lütfen elinizi korkak alıştırmayınız!

8/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu