Röportajlar

OBSTRUCTED

Persuaded 'in dağılmasının ardından boş durmadınız ve Obstructed ile geri döndünüz,biraz bahseder misin,yeniden başlamak ,ve ileriye dönük hedefler neler ?
Kaan Karasu:
Persuaded grubunu kadro sorunları yüzünden dağıtmak zorunda kaldık. sadece Köksal ve ben kalmıştık. Biraz ara verdikten sonra eski arkadaşımız Ozan'la irtibata geçtik ve yeni bir proje yapalım dedik. Direkt kendi şarkılarımızı kaydetmek ve konser (ler) vermek amacıyla 3 kişi tekrar yola çıktık. Şu an ilk hedef piyasaya güzel bir albüm sunabilmek.

Declare War Promosu elime ulaştı,oldukça gelecek vaad edici,albüm kayıtları nasıl gidiyor,grubun temel felsefesinden bahsedebilir misin?
Albüm kayıtları işlerimizden vakit bulabildiğimiz kadarıyla tüm hızıyla devam ediyor. Gitar kayıtlarımız bitti. Albümde yer alacak 2 parçayı senin de dediğin gibi I Declare War promosunda yayınladık. Kalan şarkılar için bass gitar ve vokal kayıtları üzerinde çalışıyoruz. Aramıza bir aksilik olmazsa davulcu arkadaşımızda katılacak davul bölümlerini baştan yazacağız. Temel felsefemiz tabi çokta felsefe denemez Kendi tarzı içinde iyi bir müzik yapabilmek ve düşüncelerimizi şarkılarımızla dinleyicilere aktarabilmek.

Temel felsefeden kast ettiğim,grubun şarkılarında nelerden bahsettiği ile alakalı idi… Kime savaş ilan ettiniz ?
İnsanı makineleştiren ve topluma yabancılaştıran sisteme savaş ilan ettik. Şarkılarımızda da genel olarak bu durumdan savaşlardan ve politikadan bahsediyoruz

Politika demişken,malum ülkemiz politika ve güncel olaylar konusunda oldukça zengin bir yapıya sahip,son gelişmeler hakkında neler düşünüyorsun. Orta doğu bağlantılı din terörizmi ve hükümet kaynaklı baskıcı zihneyetin halkın geneline yayılmaya başlaması,bunlar sizi grupça şarkı yazmaya ve sözlerinizdeki kelimeleri sivrileştirmeye yol açıyor mu ?
Aslında bakıldığı zaman içinde bulunduğumuz yapı çoğu metal grubunu uzun süre besleyebilir. Son gelişmeler karşısında aslında hangisi son demek gerekiyor. Çünkü her sabah yeni bir skandal yeni bir saçmalık oluyor. Televizyon bağımlı bir ülke olduğumuz için çoğu insan tv de kendisine ne verilirse hemen onu alıyor benimsiyor. Özellikle bu son olaylarda olayları Müslüman ve Hıristiyan savaşı olarak ele alınıyor. Yakında Cihad ilan ederlerse şaşırmayacağız. Tabi ki bu durumlarda şarkı sözlerimize müziğimize yansıyor.

Medya hükümete bağımlı bir hal almış,en ufak bir durumda yayın politikasını değiştirip penguen yayını yapabiliyor, bu doğrultuda ülkede bir şeylerin değişebilmesi senin için sürpriz mi olur, yoksa gerçekten bu devrinde bir sonu olacak mı ?
Ülkede bir şeylerin değişmesi tabi ki sürpriz olmaz muhakkak bu devirde bitecek ama ne zaman ve ya gelen gideni aratır mı onu bilemeyiz. Ama insanın doğasındaki yönetme ve yönetilme arzusu devam ettiği müddetçe bu sistem değişmez. Sadece aralarda güzel şeyler olur sonu o güzelliği unutturacak lanet ettirecek biri yine gelir.

Tekrar müziğe dönecek olursak,İzmir'de bu yıl bir hareketlilik var, ne düşünüyorsun, bir parçası olabilecek misininiz? Ege Rock Derneği ve benzeri organizasyonlar İzmir'e bir hareketlilik getirdi mi ?
Gerçekten dediğin gibi hareketlilik var. Aslında özlenen bir hareketlilikti çünkü bir müddet çok kaliteli işler ve konserler göremedik. Ama bu yıl kaliteli grupların yanı sıra güzel etkinliklerde oluyor. İzmirli olarak biz de bu hareketliliğin içerisinde kendimize bir yer bulmak istiyoruz.

Son olarak iletmek istediklerin?
Ülkemizde metal müziğin biraz daha gelişmeye başladığını görüyorum ve bunu destekleyen insanların, firmaların daha da artması gerektiğini düşünüyorum. umarım bu şekilde olur her grup hak ettiği değeri görür. Biz de elimizden geldiğince güzel bir albümle giriş yapmak istiyoruz. Bizi takip edin.

Bu röportaj aynı zamanda Takas Pazarı Dergisi 2. sayıda'da yer almıştır.
www.facebook.com/arsivtakas

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu