Kritikler

OBSCURA ”Cosmogenesis”

Relapse Records – 2009 – Almanya

Hani böyle evde oturduğunuz yerde daha önce hiç duymadığınız (çünkü henüz ilk albümleridir) yabancı bir grubu açar ve dinlemeye başlarsınız ya. Hani “hmm bakalım bunlar nasılmış” dersiniz de albüm bittikten sonra bir daha bir daha dinler sonra da birilerine “abi bi’ grup var offf” demek için etrafta deli gibi dolanırsınız ya. İşte 2006 yılındaki “Retribution” albümü benim için böyleydi ve Obscura’yı ilk o zaman fark ettim. Sene 2009 ve Obscura 2. stüdyo albümü olan “Cosmogenesis” ile karşımızda.

Obscura’yı bilmeyenler için ufak bir bilgi veriyim. Kendileri Alman Prograsif/Teknik Death Metal grubu olurlar. İlk albümlerinde gayet güzel iş beceren grup daha sonra köklü bir değişim geçirdiler. 2007 yılında bass gitara Jeroen Paul Thesseling geçti ve davula da Necrophagistden tanığımız Hannes Grossmann’ı geçiren grup, 2008de de gitarın başına yine Necrophagist ‘den tanığımız Christian Muenzner geçirdiler. Tüm bu nedenler ve aradan uzun bi sürenin geçmesi nedeniyle “Cosmogenesis” ilk elime geçtiğinde ilk albümden çok farklı olacağını düşünüyordum ki yanılmamışım.

Albümde ilk dikkati çeken davulcu ve gitarist değişikliğinden kaynaklı değişim. Gitar tonları ilk olarak ve doğal olarak Necrophagist’i hatırlattı. Bu kötü bişiy mi? tabii ki değil. Daha sonra dikkatimi çeken şey ise basslar. Bence albümü 2 bölümde incelemek gerekiyo ki öyle yapıcam zaten.

İlk bölüm, ilk 5 şarkıyı içeriyor ve bu bölüm, basslar sayesinde, tarzlarında neden progresif yazdığının bir kanıtı. İlk şarkı olan “Anticosmic Overload” daha albüm başlar başlamaz neyle karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor. Şarkının başında basslar ön plana çıkıyor ve devamında da bunu sürdürerek şarkının genel hatlarını ve değişimlerini bass belirliyor. Öndeki gitarın sürekli değişen riffleri, arkadaki gitarın bazen ön gitarla aynı şeyleri çalması bazen de şarkının ana riffini sürekli üst üste çalması ve bir de üstüne üstlük davulun da bu ahenge katılması sayesinde muazzam bir şarkı çıkıyor. Daha ne olduğunu anlamadan ikinci şarkı olan “Choir of Spirits” yine bassın ön planda olmasıyla başlıyor fakat bu sefer grup bizi düşünmüş olacak ki daha yavaş bir trafikle şarkıya giriyorlar fakat vokaller sertleşiyor. 1. şarkının hızlı trafiği kendini özletmeden 3. şarkı “Universe Momentum”le yine hortlayıp bizi bence albümün en güzel parçası olan “Incarnated”e hazırlıyor. Sürekli dur kalk yapılan “Incarnated”de “anasını” dememek imkansız ki ben dedim zaten 🙂 . Bu bölüm sakin girişiyle ve bu sakinlikle devam eden temposuyla “Orbital Elements” ile son buluyor.

Gelelim 2. bölüme. Bu bölümü şarkı şarkı incelemektense bütün almak daha mantıklı (bu ilk bölüm içinde geçerliydi lakin dayanamadım 🙂 ). İlk bölüme göre basslar daha arkada kalsa da kendinden hiç bir şey kaybetmiyor. Vokal ve gitarın etkisiyle sertleşen ve teknikleşen bu bölüm albüm için görüşlerinizi değiştiriyor fakat bu değişim tamamen iyi yönde ki albüme adını veren şarkı “Cosmogenesis” her ne kadar en güzel şarkı “Incarnated” desem de beni yalancı çıkartacak düzeyde güzel.

Progresif/Teknik Death Metal tarzını seviyorsanız ve ilginç ama bu ilginçliği sizin gözünüze sokmayacak ve de bunu iyi yönde kullanacak bir grup arıyorsanız “Obscura”yı dinleyin derim. Grup mükemmel bassları ile ve ondan aşağı kalmayan davul-gitar ikilisi ile kesinlikle dinlenmesi gereken bir grup. Günümüzde yeni çıkan teknik grupların mastürbasyon yapar gibi müziklerinden sıkıldıysanız “Obscura” sizin için bir ilaç olacak.
 
8/10

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu