Kritikler

Nunslaughter/Hatevömit Split

Grimd Distribition/Total Darkness Propaganda/Metal ör Die – 2019 – ABD/Türkiye

Türk – Alman ortak yapımı Black/Death timi Hatevömit üç yıllık bir aranın ardından tekrar bir Split albüm ile döndü. Yıllara meydan okuyan saf şeytani Death Metal efsanesi Nunslaughter ile ortak yapım Split albüm, Satanath Records’ un Ukrayna menşeli ortağı GrimmDistribution ve Macar, Metal ör Die Records etkiyle 12 Haziran’da piyasaya çıktı.

Split albümde toplam 4 parça var, açılışı “Possessed Nightmare” ve “ Necro Future” parçalarıyla Hatevömit yapıyor. Grup sevenlerini üç sene bekletti; ama old school Blackened Death Metal’e sadık yırtıcı ve agresif karaktere sahip ürünleriyle tarzın takipçilerini dikkatini çekecek bir işe imza attılar.

Açılış parçası Possessed Nightmare; Death metal ile harmanlanmış mid-tempo black metal riffleriyle örülmüş, konserlerde özellikle seyirci ile paylaşıldığında etkisi balyoz darbesi şiddetinde hissedilecek bir parça olmuş ve açılış parçası olarak gayet uygun. Necro Future, ilk parçaya göre daha hızlı ve agresif. Old School Death Metal takipçisi bir dinleyici isen eğer bu Split kaçırmak istemeyeceğin bir çalışma.

Kayıt kalitesine gelirsek şahsi fikrim, gitar ve davullar 2014 yılında çıkan splitte ki kayıtlarda daha iyiydi, daha net ve güçlüydü, fakat vokaller geri planda kalıyordu. Nunslaughter’ la yapılan splitte vokaller daha iyi kaydedilmiş ama diğer enstrümanların kayıtlarında ki tonlama tercihleri 2015 yılında çıkan Necrövömit EP’ si ile aynı çizgide. Belli ki grubun tercihi bu yönde ve icra ettiği tarzla örtüşüyor; fakat benim gibi güçlü sound tutkunuysan dinlerken biraz zorlayabilir. Diğer bir yandan Hatevömit, splitte sırayı Nunslaughter’ a bıraktığında ki ortaya çıkan sound farkı da bu algıya yol açıyor olabilir.

Bütün bunların toplamında Hatevömit’ in kaliteli iki yeni parçayla ve Death Metal’in tartışmasız Old School devi bir grupla yaptığı ortak bir çalışmayla geri dönmüş olması tek kelime ile harika! Bence artık bir full-length albümün tam sırası.

Split albümde Nunslaughter gibi bir dev isim varken kritikte memleketimin grubuna daha çok yer ayırdım; ama Nunslaughter’ ın kariyeri ve çizgisi ortada. Özellikle tarzın takipçilerinin bildiği ve defalarca duyup okuduklarını tekrarlamak manasız bu yüzden sanırım Hatevömit ile ilgili bölüm daha uzun oldu. ( Bence genel tutum bu olmalı. Yerli gruba iyi olsada kötü olsada boş gaz vermek yerine, grupları daha ön plana çıkararak objektif, net ve yapıcı görüş ortaya konulmalı. Grup elemanları kanka olsun olmasın ortaya çıkan her ürüne zaman ayırıp üzerine bir kaç kelime edilmeli!)

Ve nihayet Nunslaughter’a gelirsek abi, süper enerjik, nefret dolu tabanca gibi iki parça arka arkaya içinden geçiyor adamın. Çok iyi Thrash-Death riffler, agresif vokaller, yeni albüm bir an önce çıksın da böyle nefret kusan yeni şarkılar dinleyelim dedirtiyor insana. Mutlaka zaman ayrılmalı.

Split; kaset, CD ve Vinyl formatında çıktı. Arşivine önem verenler için her format mevcut. Online ortamda ulaşabilirsiniz. Mutlaka bir şans verin.

7/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu