Röportajlar

NUMENOR

Marko,yeni albümünüz için tebrik ediyorum. “Opus Draconis” albümü hakkında bize biraz bilgi verebilir misin ?
“Opus Draconis” Numenor grubu olarak çıkardığımız ilk ürün ve 4 parçadan meydana geliyor.Bana kalırsa bu 4 parça grubun farklı dönemlerinde kayıt edildiği için kısa bir var oluş hikayesi olarak özetlendirilebilir. 2006 da kayıt ettiğimiz bir parça var ardından 2009 da 2 parça daha kayıt ettik.Sonra 2010 ‘da da bir Summoning coverımız var. (The Legend of the Master-Ring)

Kendine ait olan Tanelorn Records tarafından bu albümü yayınladınız, bu firma ile başka cdler yayınlamayı düşünüyor musunuz?
Evet tabi ki düşünüyorum çünkü yıllardır bu işin içindeyim. Metal Sound isimli bir dergide çıkarıyorum.Kendi firmam ve dergimde olunca metal müzik adına bir boşluğu daha doldurduğuma inanıyorum. Büyük firmalar belki bizim işlerimize çok fazla ilgi göstermeyebilir daha çok tam zamanlı albümlere ilgi gösteriyorlar fakat ben demo olsun, single EP’ler olsun ambient tabanlı albümler olsun bu tip işlere Tanelorn Records’ta yer vermeyi planlıyorum. Bu sayede daha iyi bir distro olabilirim ee tabi ki diğer tarz gruplara da kapımız her zaman açık…

Geçtiğimiz günlerde stüdyodaydınız yeni bir kayıt filan mı var ?
İkinci Summoning coverımız için vokal kayıtlarını tamamlamaya çalışıyordum.”Dagor Bragollach ” parçasını seçtik ve yeni EP’mizde bu kayda da yer vermeyi düşünüyoruz.Bunun haricinde “Monarch Divine” ismini verdiğimiz ilk tam süreli albümümüzün hazırlıklarına da başlıyoruz.

Summoning’in büyük bir hayranı gibi gözüküyorsun, neden senin için bu kadar özel?
Yıllardır Summoning ‘i takip ediyorum. Bence onların müziği Orta-Dünya’yı tam anlamıyla temsil ediyor.İlk olarak “Dol Guldur” parçasıyla onlarla tanıştığımda bana biraz garip gelmişti fakat yeniden onları dinlemeye başladım ve müzikal kimliklerini tamamıyla benimsedim.

Müziğinize baktığımızda Summoning etkilerini görmek mümkün, tabi ki biraz daha kompleks bir yapıya sahipsiniz,besteleri ve şarkı sözlerini oluştururken asıl ilham kaynağınızı neler oluşturdu ?
Aslına bakarsan bizim müziğimizde Bal-Sagoth benzerliği daha fazladır.Şarkı sözlerine değinecek olursak fantastik edebiyat bizim her zaman ilgimizi çekmiştir.Dramatik temalar aynı Blind Guardian’ın yazdığı gibi konular daha sıklık ile kullanmayı tercih ediyoruz. J.J.R Tolkien, M.Moorcock, R.Hoob gibi yazarlardan etkileşim alıyoruz. Klasik fantezi edebiyatının şarkı sözlerimizdeki etkisini çok rahat bir şekilde anlayabilirsiniz..

“Once we were kings” şarkısının coverlamanıza rağmen şarkılarınızda LOTR muhabbeti çok fazla yok ,şarkı sözlerinde LOTR temalarından, kahramanlarından (Lord Of The Rings) bahseden gruplar hakkında neler düşünüyorsun ?
Evet haklısın ama yeni kayıtlarımızda LOTR ‘da yer alan Saruman, Feanor, Lord Denethor gibi Tolkien temalı karakterlerden daha sıklık ile bahsedeceğiz. Aslında LOTR ya da Tolkien etkili grupları çok fazla takip etmiyorum. Bazıları çok iyi işler yapıyorlar dinlemeye değer ama genellikle müzikal açıdan zayıf oluyorlar.

Bu yıl içinde Numenor olarak yeni kayıtlar yayınlamayı planlıyor musunuz?
En azından 2-3 parçamız yayınlanacak.Tribue to Summoning toplama albümüne 2 cover hazırladık. Belki yeni albüm ve split çalışmalarıyla piyasada yer almak gibi düşüncelerimiz var.. Göreceğiz.

Son 10 yılda Sırp metal piyasası yükselişe geçti diyebilir miyiz?Biraz oradaki metal müzik piyasasından bahsedebilir misin ?
Evet umut verici gruplar çıkarmayı başardık… Forlon Wisp, Embrace the Sky gibi grupları çok başarılı buluyorum. Son yıllarda bir çok grup çıktı fakat kalitelileri ve sıklık ile kayıt yayınlayan grupları bulmak biraz zor, yinede bir çok konser olması gruplar ve fanlar açısından olumlu gelişmeler olarak nitelendirilebilir.

Türkiye’den herhangi bir grup dinledin mi ?
Dürüst olmak gerekirse çok fazla bilgim yok yanılmıyorsam Ravenwoods ve Pentagram gruplarını (eğer hala aktiflerse) dinlemiştim. Anatolia diye bir parçaları vardı ve Century Media onları Türk Moonspell olarak tanıtıyordu fakat devam edip etmediklerini inan bilmiyorum. (Century Media Pentagram’a Moonspell benzetmesi mi yapmış? hiç duymamıştım – Cenk)

Eklemek istediklerin ?
Grubumuza göstermiş olduğunuz ilgi ve alaka için teşekkür ederiz. Numenor parçalarına ulaşmak içinwww.myspace.com/numenorband adresini ziyaret ediniz. Cd almak isteyenler ise:[email protected]‘ten bana ulaşabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu