Kritikler

Nôidva – Windseller

Purity Through Fire – 2020 – Finlandiya

Noidva ,Finlandiya’nın engin extreme metal deryasından yeni bir proje ya da grup. Çok fazla bilgiye ulaşamadım, M-A kayıtlarına göre ilk ürünleri olan “Windseller” Purity Through Fire etiketi ile piyasaya çıkmış.

Grup melodik temelli black metal çalıyor. Yer yer bana Eski Satyricon‘u hatırlatır gibi olsada ,içerisinde kendine öz Viking tınıları(Viking olmayabilir fakat şarkı sözleri genellikle Kuzey ile ilgili) ve geçişleri barından bir esere imza atmışlar. Kayıt kalitesi oldukça iyi , özellikle vokali başarılı buldum. Besteler çoğunlukla alışıla gelmiş melodik black metal kalıplarını barındırsa da ,zaman zaman Finlandiya’nın klasikleşmiş soğuk , tek düze ve hızlı black metal riflerinide içine alabilmeyi başarmış.

“Windseller” ismini taşıyan bu ürün MA kayıtlarına göre EP, Black Metal Promotion verilerine göre full albüm. Hangisi doğru bilmiyorum. Ama bildiğim kadarıyla 27 dk 02 saniyelik bir EP olmadığıdır. Fakat full albüm içinde bu süre oldukça kısa… Kısa albüm denebilir, P.T.F bu albümü hem normal cd hemde digipack cd olarak üretmiş.

“Häilän Joiku” gibi geçiş bir bölümü bulunuyor. Yukarıda “Viking” diye bahsettiğim bu idi, bunda klasik Shaman ritueline benzeyen davul geçişleri ve gırtlak vokaline benzeyen bir vokal kullanılmış.(Yazı diliyle anlatmak oldukça güç). “Eclipsed by Goahti’s Blood” isimli parçada yukarıda neden melodik temelli black metal dediğimi çok daha iyi anlayacaksınız.

Grup hakkında aşırı bir bilgi bulamadım fakat genç olduklarını düşünüyorum. Bazı üyeleri çeşitli bu ayarda gruplarda görev almış ama aralarında benim daha önce duyduğum bir grup bulunmuyor ,merak eden bakabilir.Grup üyelerinin nicklerinden anladığım kadarıyla Shaman kültürüne ilgi duyuyor gibiler… Uzun lafın kısası Noidva hoş bir grup fakat bir sonra yapacakları kayıtta daha kararlı bir beste yapısı seçmeliler diye düşünüyorum. Çünkü “Windseller” daha çok sevdikleri grupların şarkılarının birer birleşimi gibi duruyor… Son olarak albüm kapağı ve grup elemanlarının imajları oldukça yerli yerinde…

Albümün Yazar Notu :

7,50/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu