Kritikler

NOCTIFERIA ”Death Culture”

Listenable Records – 2010 – Slovenya

Slovenyalı industrial metal grubu olan Noctiferia müzikal macerasına 1996’da yayınladıkları ilk demoları Gods Of Pocka ile başlamışlar. Anladığım kadarıyla da o sıralarda daha çok extreme death metal ile ilgili işler çıkarmışlar. Ama bir çok grup gibi onlar için de, ilerleyen zamanlarda tarzlarına yenilik yada gelişim tohumları ekmeleri kaçınılmaz olmuş.

Gelgelelim 2010 yılında Listenable Records etiketiyle yayınladıkları Death Culture albümlerine; açıkçası giriş şarkısını dinlediğimde etkilenmediğim gibi “bu da ne böyle?” dedim. Çünkü gerçekten de alışılmışın dışında daha çok kendilerini denemek için yaptıkları besteler olduğu
çok anlaşılır geliyor ki 3.parçadan sonra “he şöyle, suyundan da koy” moduna girmem uzun sürmedi :). Bana göre albüm 3. şarkıdan sonra başlıyor. Gayet başarılı ve tozu dumana katacak kadar güçlü, gaz şarkılar fakat bu tarz şarkıların ilahı “The Kovenant’ın yeni albümünü mü dinliyorum acaba?” etkisi de yaratmadı desem yalan olur.

Bu tarzı yaparken istemeden de olsa sistematik olarak beste yapan çoğu grubun klişeler ve kalıplar arasında sıkışması normal. Çünkü yapmış olduğu tarz, zaten hali hazırda yapılmış olanın kendine göre harmanlanmasından oluşuyor.Sonuçta dinleyici de istemeden “işte şunun gibi veya bunun gibi” terimleri daha sık kullanmış oluyor. Noctiferia’nın da yaptığı kendi tekniğini ve müziğini daha önce yapılmış olan diğer grupların şarkı kalıplarıyla harmanlamış olması. Bunun için ne iyi ne de kötü diyebilirim. Sadece şarkıları bir yerde çalarken bu grup Noctiferia’dir diyemem, bu tarzı icra eden herhangi bir grupta olabilir, işin kötü yanı bu. İyi yanı ise konserlerinde coşmayan tek kişi bile göremeyecekleridir.

Diğer mevzulara değinecek olursam albüm kapağı lirikler ile örtüşmekte.Politik öğeler dikkat çekici. Müziğindeki saldırganlık sözlerinde de rahatsız edici şekilde mevcut diyebilirim.Albüm kaydını ise The Abyss stüdyolarında son zamanlarda mix mastering açısından adeta moda olan bir isim Peter Tägtgren ile yapmışlar. E tahmin edersiniz ki sound açısından yine son derece güçlü bir iş çıkarmış kendisi… Fakat grup açıkçası imaj bakımından fakir kalmış gibi (Sanırım bütün paralarını kayda harcamışlar :P) Çünkü tarzlarına nazaran oldukça sadeler.

Benim albümden dinlemenizi tavsiye edebileceğim şarkılar; Democracy, Slavedriver, Non individuum, Samsara.. Kısacası bu tarzı sevenlere, alın dinleyin pişman olmazsınız diyebilirim. Tarz açısından benzeşen gruplar ; The Kovenant, Samael, Soul Fly, Ill Nino, Meshuggah vb…

6/10

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu