Kritikler

Noctem – The Black Consecration

Art Gates Records – 2019 – İspanya

İspanyol Black&Death Metal grubu NOCTEM’in “The Black Consecration” albümünü kısaca yorumlamak istiyorum. Grubun 5. stüdyo albümü olan “T.B.C”i grubu daha önce dinlemeyenler için özetlenecek olursak ,son yılların moda olarak kullanılmaya başlanan mistik ,karanlık ve atmosferik temalı black&death gruplarından çok büyük bir farkı bulunmadığını belirterek başlayabilirim. Hani Behemoth‘un biraz bu tarzı hypeladığını düşünenlerden biri olarak bu grupta o yaratılan hype yani gereksiz yükseltinin takipçilerinden biri olduğunu iletmem yanlış olmayacaktır.

Son yıllarda black metal yapan grupların genel tavırları,black metalin kuru,kasvetli,güçlü ve tek düze sounduna değişik eklentiler katarak yeni bir sound yaratma hevesi ile birlikte garip bir evrilme ve yükselme trendine girmeleri. Niye mi böyle diyorum,çünkü gerçekten son 4-5 yılda bir çok grup eski raw temelli müziklerini bırakıp daha teknik ve karanlık,hatta yer yer Batushka etkisiyle ainsel,kaotik ve rituale kaçan tınıları yaptıkları bestelerde yoğunlaştırdı. Noctem’de bunlardan “bence” biri.Grup daha çok black&death metal çalıyor diyebilirim. İşin ritual kısmını diğer türdaşları gibi ön safhaya almamışlar ama karanlık ve kaotizm şarkılarında çok rahat hissedebileceğiniz unsurlardan sadece bir kaçını oluşturuyor.

8 Parça toplam 43 dakikalık bir black&death metal eserini ortaya çıkarıyor. Albümde sizi ne bekliyor diye anlatacak olursak , hırçın vokaller, hızlı ve bol blastbeatli beste yapısı, biraz mekanik bir kayıt ve davullar. Noctem bizlere extreme bir albüm sunmuş,yıllardır devam eden çizgisini korumaya devam ediyor. Genel olarak albümü kalbur üstü olarak özetleyebilirim.Hızlı ve boğucu atmosferi ile sizi yakalamayı başarabilir. Ama çok fazla yenilik vaad etmiyor!

6,50/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

30 + = 36

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu