Kritikler

NILE ”Annihilation Of The Wicked”

Relapse Records – 2005 – ABD

Brutal death metalin en önemli gruplarından olan “NILE” yeni albümü ile karşımızda. Bu albümü yorumlamadan önce biraz grup hakkında bilgi vermek istiyorum eğer ki henüz bilmeyenler varsa diye. 1993 yılında Karl Sanders (gitar/vokal), Chief Spires (bass/vokal) ve Pete Hammoura (davul) tarafından South Carolina’da kurulan grup ilk full-lenght albümü olan “Amongst The Catacombs Of Nephren-Ka” yı 1998 de yayınladı ve gayet olumlu tepkiler aldı, çıktıkları 18 ay süren dünya turu ile de kendilerini daha iyi tanıtıp daha çok insana ulaştılar. Mısır mitolojisini ve tarihini konu edindikleri lyricleri, yırtıcı gitar riffleri, olağanüstü davullar ve 3 vokaliste Mısırın etkileyici melodi & enstrümanlarını ekleyerek yarattıkları soundlarını hala devam ettiriyorlar. 2000 yılında çıkardıkları “Black Seeds of Vengeance” de Derek Roddy (davul) ve halen grupta bulunanDallas Toler-Wade (gitar/vokal) gruba katıldı. 2. albüm sonrası Chief Spires ve Pete Hammoura gruptan ayrılırken “Angelcorpse” dan tanıdığımız Tony Laureano (davul) kadroya dahil oldu. Konserlerde sık sık boy gösteren grup hiç hızını kesmeden 2002 yılında “In Their Darkened Shrines”ı yayınladı. Karl Sanders’ın grubun bel kemiği olduğunu da belirtmek lazım, gerek yazdığı lyricler gerekse Mısır’ın ürkütücü mitlerini melodilere döküp müziklerinde uygulaması “NILE” ın death metal sahnesinde çok özel bir yer kazanmasını sağladı. Tony Laureano yerine gruba George Kollias (davul) ın dahil olduğu son kadrosu ile merakla beklenen albümleri “Annihilation Of The Wicked” ı 2005 te Relapse Records etiketiyle piyasaya sürdüler. Kayıtta Jon Vesano (bass/vokal) bulunurken artık Joe Payne (bass) onun yerini aldı.

Etnik melodilere bundan önceki 2 albüme nazaran çok daha az yer verilmiş, kısmen ilk albümdeki sounda yakın fakat daha sert bir çalışma olmuş. 10 şarkıdan oluşan albümün ilk parçası ‘Dusk Falls Upon the Temple of the Serpent on the Mount of Sunrise’ isimli intro. Mısır melodileri kullanılan bu parça bizede hiç yabancı değil çünkü bağlama/saz bulunmakta. Bu hüzünlü parça ardından ‘Cast Down the Heretic’ albümün nasıl gidiceğini belli edercesine son sürat başlıyor, yeni baterist George Kollias’ın hünerlerinide ilk kez duyuyoruz. Ben eleman değişikliğinden biraz tedirgin olmuştum başta açıkcası fakat albümü dinleyince yeni bateristinde gayet yetenekli olduğunu gördüm. Albümdeki en sağlam parça benim için kesinlikle ‘Cast Down the Heretic’ , teknik olayını maksimum seviyeye çıkarmışlar nasıl çalmış bu adamlar bu gitarları diye hayrete düşmemek elde değil. 3. parça olan ‘Sacrifice Unto Sebek’ de etnik melodilerden yoksun olmakla birlikte gayet başarılı bi parça, birde klibi bulunmakta sitelerinde. 4. olarak ‘User-Maat-Re’ kısa süren mısır melodilerine sahip bir introyla başlıyor ve alışık olduğumuz Nile şarkıları gibi devam ediyor. Tüm şarkıları tek tek yorumlamaya gerek yok sanırım, size söyliyebileceğim şey şu ; eski albümlerinden biraz farklı, endişeye lüzum yok sadece bazı parçalar daha sert 🙂 ancak bildiğimiz kusursuz “NILE” yine albümü dinlerken karşılaşacağımız şey. Son iki parça, albümede adını veren ‘Annihilation of the Wicked’ ve kapanış parçası ‘Von Unaussprechlichen Kulten’ bu değişimden hoşlanmamış olanları memnun edicektir sanıyorum çünkü alıştığımız tadda şarkılar.

52 dakika süren bu mükkemmel albüm için söylenicek pek fazla şeyde yok aslında. ‘Henüz yoksa hemen edinmelisiniz’ in dışında 🙂 Sitelerine de bir uğramanızı tavsiye ederim, hem yeni videolarını hemde yeni wallpaperlarını bulucaksınız çünkü. Grup sitesi :

http://www.nile-catacombs.net

Kayıt Kadrosu :
Karl Sanders – Gitar/Vokal/Baglama Saz/Keyboards
Dallas Toler-Wade – Gitar/Vokal
Jon Vesano – Bass/Vokal
George Kollias – Davul/Perkusyon

Grup Kadrosu :
Karl Sanders: Guitars, Vocals
Dallas Toler-Wade: Guitars, Vocals
George Kollias: Drums

10/10

Reklam ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu