Röportajlar

NIHIL OBSTAT

Merhabalar, Kolombiya’da durumlar nasıl? (Güncel konular, Müzik)
Selam dostlar, Kolombiya’da neler mi oluyor buna şöyle müzikal bir cevap vereyim. Şu an burada yetişmekte olan acayip bir piyasa bulunuyor çok sayıda brutal death metal vs. türü grup çıkıyor ayrıca çok sayıda yabancı grupta ülkemize uğruyorlar. Hatta bazıları ikinci, üçüncü kez geliyorlar bu da ülke olarak metal müzik piyasasında ne kadar iyi durumdayız onu gösteriyor. Sosyal manaya gelecek olursam, yeni bir hükümetimiz var sosyal anlamda geçen hükümeti aratmamasını diliyorum bakalım önümüzdeki yıllarda bizi neler bekliyor.

"Disintegration" geçtiğimiz Mayıs ayından itibaren piyasada, genel olarak tepkiler nasıl?
Albüm gayet iyi gidiyor diyebilirim, yerel piyasadan ne beklediysek onu aldık gibi gözüküyor. Grupça 10 yılı doldurduğumuzdan ötürü piyasada bir ağırlık sahibiyiz. Bazıları bizim için sahnede aynı stilde çalamıyorlar diyebiliyor fakat çoğu aldırış etmiyor ve bize yeni albüm yapmamız için gereken motivasyonu sağlıyorlar.Genel olarak albümümüzü metalciler çok seviyorlar hatta konserlerde en son sıralarda çılgına dönüyorlar. Hatta bu görüntülerden oluşan bir kaç konser görüntümüzü video klip şeklinde daha geniş kitlelere yayma fikrimizde bulunuyor.

"Inherited Primitive Behaviors" adlı albümünüz 2004 yılında çıkmış, arada 6 yıl kadar bir süre var, grup bu dönemde neler yaptı?
Çok güzel bir soru, zaten böyle bir soruyu cevaplamayı bekliyordum. Aslına bakarsanız biz bu albümün kayıtlarını 2007 gibi bitirdik fakat cebimizde paramız yoktu o yüzden piyasaya süremedik, ilk etapta bir kaç parçayı nete yayalım belki bir şeyler çıkar diye bekledik ve çok geçmeden Rus firma Goremageddon Productions’tan teklif geldi.2007’nin sonlarına doğru davulcumuz gruptan ayrıldı ve yeni davulcu ile çalışmak biraz zaman aldı, taa en başa dönmüştük bu da bir olumsuz etken olarak grup tarihimize geçmiş oldu.

İlk albümünüz Goregiastic Records’tan çıkmıştı, "Disintegration" ise Gormageddon Productions etiketi ile piyasaya çıktı, şirketlerle tek bir albümlük mü anlaşıyorsunuz yada daha öncesinde nasıl bir sıkıntı şirket değiştirmenize sebep oldu? Stygian Crypt ile ilişkiniz ne şekilde?
Güzel bir soru daha.. Bir önceki albümümüz “Inherited Primitive Behaviors” anlaşmanın gölgesi altında kaldı diyebilirim.Yeni bir anlaşma yapmamız gerektiği hakkında düşünmeye başladık firma adı önemli değildi x ya da y olsun ama kafamız daha rahat olsun istiyorduk. Bizde albüm öncesi kayıtlarımızı tam anlamıyla bitirip bir demo hazırladık ve teklif beklemeye başladık. Goremageddon bize teklif sundu ve masraflarımızı karşıladı hemen stüdyoya girip işleri yoluna koymaya başladık.Stygian Crypt’tan Andrew ile aramız çok iyi durumda oldukça kafa ve eleştiriye açık biri umarım diğer kayıtlarımızda yine onunla çalışma fırsatımız olur.

Albüm kapağınızda biomechanic bir çalışma yapılmış, fikir nedir? Sözlerle alakalı değil mi?
Kapak resmi Rusya’da hazırlandı. “Disintegration” albümünün konsepti ve söz içeriğin uygun bir şeyler için Goremageddon ile konuşmuştuk ve grafikler üzerinde çalışmaya başlamışlardı. Ortaya çıkan şeyler arasından en çok bunu sevdik,  sözlerle yada sound ile anlatamadığımız bir çok şeyi çok iyi tasvir ediyor ve bir diğer şarkı gibi albümün tamamlayıcı bir parçası oldu.
İçimizden bazıları grafik tasarım endüstrisinde çalışıyor ve tamamen kendimiz de yapabilirdik, ama neler yapabileceklerini görmek için onlara bir şans verdik ve sonuç bizi oldukça tatmin etti.
"Disentegration " albümünün konsepti her zaman yaratıcılıkta bir gelişim ve yok edici seviyeyi tutmak hedefindedir. Sosyal bir isim olarak, politik, evrim, savaş, tarih, insanlık, para ve bunları içeren her şeyi konu olarak işliyoruz.

Kapaktaki bazı sözler daha açık renkli bazıları koyu yazılmış, bunun özel bir nedeni var mı yoksa sadece dizayn gereği mi o şekilde yapıldı?
Gerek dizayn gerekse bazı yerlerin koyu ya da açık renkle yazılması geri vokal kısımlarını daha belirgin şekilde göstermek istediğimiz içindir. Diğer kısımları vurgulamak ya da mısralara biçim vermek için renk tercihi yaptık. Bazen ilgi çekici sözlerin daha iyi okunabilmesi için altını çizmek gerekir aynı puzzle içinde bir puzzle çözmek gibi..

Underground’un üst seviye isimleri ile sahneyi paylaşmışsınız, sizin için en özel konser hangisiydi?
Suffocation!!! Onlar konuşulabilecek en iyi insanlar, özellikle Frank Mullen bizimle bir saat kadar konuşup, bir çok hikayesini ve kişisel şeylerini paylaşarak bizi onurlandırdı. Onların müziğimize olan büyük etkisinden ve bizim onlara olan hayranlığımızdan bu bizim için gerçekleşecek en ruh hastası rüyaydı.Ayrıca Krisiun bizim için beyne kan hücum ettiriyor. Grave de aynı şekilde.

Yaptığınız death metali göz ardı ederek soruyorum, 90lı yılların death metali mi yoksa 2000 sonrası mı size daha çok keyif veriyor?
Her iki tarafta da çok iyi işler var. Kişisel olarak ben 90ların grupları ile ilgileniyorum. Onlar tohumumuz ve kökenimiz olduğu için çimlenmeye devam edecektir.

Death metale şiddeti verirken benzer gruplar dışında nelerden etkileniyorsunuz?
Cephalic Carnage, Wormed, Morbid Angel, Origin, Aborted, Napalm Death, Deeds of Flesh gibi gruplar dışında diğer kaynaklar: Lovecraft, Sagan, Asimov, Huxley. Anime

Death metal hiç olmasa yaşayabilir miydik? 🙂 Ne tarz bir müziğe yönelirdiniz?
Yaşardık tabi ama hiç eğlenceli olmazdı.
Belki salsa? Merengue? Cumbia? Vallenato? Düşünemiyorum. Endüstriyel, Grindcore, Hardcore olabilirdi kesinlikle.

Özellikle konser vermek istediğiniz bir Ülke, sahne yada festival var mı?
Bunun cevabı şudur : tüm dünyada. Avrupa festivalleri çok büyük görünüyor. Asya’da çalmak da çok hasta bir şey diye duyduk. Kuzey Amerika brutal festivallerle anlaşma içerisinde. Ayrıca Şili’nin konser için iyi bir yer olduğunu duyduk.
Benim asıl istediğim küçük yada büyük bir mekan fark etmeden tamamen metal kafalarla dolu bir konser. Burada bir çok siyah t-shirt giyen herif görüyorum ama hiç birini konserde görmüyorum, ama beleş bir şeyler olduğunda hepsi orada oluyor. (Türkiye’den pek de farklı değilmiş – Goremented)

Soracaklarım bu kadar, eklemek istediğiniz bir şeyler var mı?
Harika !! Teşekkürler, güzel röportaj oldu. Konserlere gelin. İsterseniz download yapın (kim yapmıyor ki) ama koduğumun konserlerine gelin!!

www.myspace.com/nihilobstatmetal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu