Röportajlar

NERON KAISAR

Grup hakkında bizlere bilgi verebilir misiniz? Ne zaman kuruldu ve bugüne kadar gelen süreçte neler yaptınız?
Grup 7 Ocak 2008’de Varvar ve Oldman tarafından kuruldu. O gün vampirleri anlatan Hunger of the Fallen adlı parçamızın provasını yaptık. Sonuç olarak o parçayı albüme başlangıç hatırası olarak koyduk. Sonrasında grubun Varvar’ın Black Metal projesinden alan Neron ve Yunanca kelime Kaisar’dan oluşan adını koyduk. Neron efsanesinin ana fikrinden hareketle biz de önümüzdeki yolu bu bağlamda çizdik. Nisan 2009’da stüdyoyu ve Exilis’in yazdığı demoları denemeye karar verdik. Ama eserler henüz olgunlaşmamış ve arzu ettiğimiz ürünler ortaya çıkmamıştı. Ardından aynı yıl, Paskalya Bayramı’nda kendi şehrimizde düzenlenen ve grubumuz tarafından organize edilen Black Metal festivalinde sergilediğimiz «Magnum Incendium» EP kaydı için kolları sıvadık. 2008 sonbaharı ile 2010 nisanı arasında geçen süre boyunca birçok festivalde EP’yi sergiledik.

Yaklaşık iki ay önce ilk albümünüzü yayınladınız. ‘’Magnum Incendium’’ ne kadarlık bir süreçte oluştu?
Ses denemeleri, miksajlar ve ayarlamalar 8 ayımızı aldı.

Grailight Productions ile anlaşmanız nasıl oldu? Rusya dışından herhangi bir şirket sizinle ilgilendi mi? Grailight Productions seçme nedeniniz nedir?
Albümümüzün bitmek üzere olduğunu haber ettikten sonra birçok Rus şirket bizimle anlaşmak için teklifler sundu. İnce eleyip sık dokuduktan sonra, anlaşmanın şartlarının daha cazip gelmesi üzerine Grailight Productions’ta karar kıldık. Ayrıca toy şirketlerden bıktık. Bu yedinci. başka birçok şirketle de çalıştık. Albüm CIS’ta yayımlandıktan sonra İngiliz label Harvest Moon Records’la da anlaşıldı.

Albümde ‘’ Chaotic Profane Phenomena’’ Thyrane coverı var? Genelde cover için daha büyük gruplar tercih edilir sizin Thyrane tercihinizdeki özel sebep nedir?
Thyrane Fin Black Metal ruhuna ve Fin Heavy Metal sahnelerine büyük saygı besliyoruz.

Rusya’da birçok black metal grubu var. Ancak yine de çok büyük bir isim çıkaramadınız bunun sebebi sizce ne?
Rusya’da ne insanlar ne de büyük müzik şirketleri Black Metali desteklemiyor.

Sizin dinlediğiniz yada etkilendiğiniz isimler kimler?
Bizim müzik anlayışımız Burzum, Marduk, Immortal, Thyrane, Azaghal, Urgehal, Barathrum, Finntroll, DarkThrone, Limbonc Art, Darkwoods My Betrothed, Black Sabbath gibi gruplardan ve Fin Black Metal okulundan etkilenmiştir. Ayrıca Cannibal Сorpse, Death, Megadeth, Dimmu Borgir, Taake, Equilibrium, Emperor, Die Apokalyptischen Reiter, Dio ve diğer birçok harika grubu dinleriz.

‘’Bloody Black Terror’’ benim şimdide favorim oldu video çekmeyi düşünüyor musunuz?
Aklımızda öyle bir şey var. Hissiyatı ve sözleriyle hayal gücümüzü coşturan bir şarkıdır. Ama maalesef henüz kesin bir şey yok.

Albüm senfonik black metal tanımına fazlasıyla uygun bu kısa sürede gelen tepkiler nasıl?
Biz müziğimizi klavyeli black metal olarak tanımlıyoruz. Kısa sürede çok güzel tepkiler aldık lakin aralarında elbette her şeyi kendisinin bildiğini zanneden ukalalar da çıkmadı değil.

Albüm kapağınızı çok beğendim tasarım kimin fikriydi?
Albüm çizimleri arkadaşım Darya Mihina tarafından yapıldı. Albümün ana fikrini ve bahsettiklerini gerçekten kusursuz bir şekilde yansıtabildi. Tasarım, davulcumuz BlastHate tarafından yapıldı.

Internette 2008 yılına ait bir konserinizden ‘’exiliss’’ performansını izledim. Yeni albüm promosyonu için yakın zamanda konserler olacakmı?
Evet, ilk canlı performanslarımızdandı. Kesinlikle 2. bir albüm yapmayı ve bunun için destek turnesine çıkmayı planlıyoruz.

Black metal grupları sahne şovları ile dikkat çeker. Sizin düşündüğünüz bu tarz sahne performansları var mı ?
Evet, elimizde Neron’un destekçilerinin giydiği kıyafetler var. Ama asıl olay bizim müziğimiz ve bunu çeşitli şovlarla süslemeye karar verdiğimizde kesinlikle haberiniz olacaktır.

Size göre en iyi 3 black metal albümleri nelerdir? (tamamen kişisel cevap istiyorum)
Varvar:
Thyrane, Urgehal, Marduk .
Bastard:
Azaghal, Darkthrone, Carpathian Forest
Old Man:
Thyrane, Satiricon, Dark Fortress.
BlastHate:
Thyrane, Immortal, Seth.

Albümüzü edinmek isteyenler nerden bulabilirler?
Dinleyicilerimiz albümümüzü şirketimizden [email protected] adresi aracılığıyla ve yadabandcamp.com veharvestmoonrecords.net/store.html adreslerinden dijital format haliyle satın alarak edinebilirler.

Vakit ayırdığınız için teşekkür ederim. Umarım bu albüm hak ettiği ilgiyi görür..Son olarak ne söylemek istersiniz?
Albümümüzü dinleyin, umuyoruz ki dinsel saçmalıklara olan inancınızı kırmayı başarabileceğiz.

www.myspace.com/neronkaisar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu