Kritikler

Necrophobic – Dawn of the Damned

"Mark of the Necrogram" albümünün üzerinden 2 yıl geçmeden "Dawn of the Damned"'i bizlere sunan İsveçli Black Metal grubu Necrophobic tam anlamıyla bir  sahne grubu, neden mi böyle diyorum ?

Century Media Records – 2020 – İsveç

“Mark of the Necrogram” albümünün üzerinden 2 yıl geçmeden “Dawn of the Damned”‘i bizlere sunan İsveçli Black Metal grubu Necrophobic tam anlamıyla bir  sahne grubu, neden mi böyle diyorum ? Çünkü grubu canlı olarak izlemiştim. Gerçekten hayran kaldığımı belirtmeden geçemeyeceğim. (Hatta günümüz ekonomik ve pandemi şartlarında bir daha izleyebilir miyim ? Emin değilim)

Grubun kökleri 1988lere kadar dayanıyor fakat son 2 albümde gerçekten daha üst seviyelere çıktıklarını düşünüyorum. Çünkü şahsi olarak  söylemem gerekirse eski albümleri ,bunca yeni albüm dinleyen biri olarak , çok fazla dikkatimi çekmemişti. Grup ve Century media bu albüme oldukça yatırım yapmış. Çünkü daha albüm çıkmadan bir kaç video klip, lirik video ile ortamı ısıttılar. Bakınız Mirror Black ve The Infernal Depths of Eternity! Ve daha sonra Destruction‘dan Schmier ile yaptıkları video klip Devil’s Spawn Attack! Grup görselliğe oldukça önem veriyordu. Zaten yukarıda da belirttiğim gibi sahne performansları çok ama çok iyi. Black metal grubu gibi değil de daha çok heavy metal grubu gibi imaj ve şovları var…

Zaten grubun albümünü tam anlamıyla dinlerseniz hızlı bölümler dışında grubun çok rahat bir heavy&speed metal tabanlı bir beste yapısı olduğunu hemen anlayabileceksiniz. Gerek sololar, gerek şarkı trafikleri ve vokal etkileşimleriyle birlikte tam anlamıyla sizlere bir heavy/black metal ziyafeti sunuyorlar. Fakat çıkış parçaları ve video klip parçaları olarak doğru tercihlerde bulunduklarını düşünüyorum. Çünkü diğer şarkıları o parçalar kadar etkileyici gelmiyor.

“The infernal depths of eternity whispering beyond
I hear the serpent’s whispering respond
The strangler and the wide awake
The vision and the twisting snake
Connect the worlds to still my awoken hunger”

Ayrıca liriklerdeki şiirsellik ve grubun genel anlamdaki profesyonel tavırları pozitif anlamda oldukça iyi etkileşim yaratıyor. Herşeyi kuralına göre oynayan grup,aslında bir çok açıdan ders niteliğinde davranıyor.

“The devil shall arise
As the flames reach the skies
Now vengeance brings me back
Devil’s spawn attack”

Kapanışı vokallerde  Destruction ‘dan Schmier  ile birlikte söyledikleri Devil’s Spawn Attack ile yapan Necrophobic gerçekten yılın ses getiren albümlerinden birine imza attı.. Black/Thrash/Speed/Heavy Metal tınıları bulabileceğiniz bu kaliteli albümü mutlaka edinmelisiniz!

8/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+ 43 = 51

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu