Röportajlar

NECROCULT

Fransız Extreme Metal grubu üyeleri olan Manu, Loran ve David ile grupları ve geçmişten günümüze metal müzik piyasasında yaşadıkları hakkında kısa bir söyleşi yaptık.

Öncelikle Crucifix ismiyle 1994’te kurulmuş bir grubunuz varmış ve ardından Necrocult… Uzun süredir extreme metal arenasındasınız fakat çok fazla kayıt yayınlamamışsınız,kısaca grubunuzun geçmişinden ve yaşadıklarınızdan bahsedebilirmisiniz?
Manu:
Seninde dediğin gibi 1994 yılı civarıydı başladığımızda, Loran ve David kendi çaplarında klasik thrash parçalarını coverlıyorlardı. Daha sonra bende onlara bass ve vokalde katıldım. Provalar ilerledikçe yeni parçalar ortaya çıkmaya başladı ve bu yeni parçalarda daha çok death metal etkisi hissediliyordu. Zaman içerisinde Loran kendi vokallerini de geliştirip benim vokallerime ek olarak black metal tarzında scream vokalleriyle parçalara renk kattı tabi bestelerde de onun emeği olduğu için grubumuza black metal tınıları o sayede deymiş oldu.Grubun kimliği ortaya çıkınca ismini de Necrocult olarak koyduk fakat Crucifix adıyla bir kaç demomuz ve hücum kaydımız vardı. Çok fazla dağıttığımız şeyler değildi bunlar kendimiz dinliyorduk.
Loran: Crucifix daha çok cover çaldığımız bir konser grubuydu (bar grubu sanırım – Cenk) 3yıl öncesine kadar halen takılmaya devam ediyorduk. Ouroboros grubundan Ash ile tanıştıktan sonra bizi kayıt yapmaya yönlendirdi ve Necrocult olarak ilk kayıdımızı yapmaya başladık.Ash’in kendi şirketi olan Snakebite Production tarafından yayınlandı.

Necrocult adı ile 2003 yılında bir albüm çıkarmışsınız. 8 yıl geçmiş ve bu 8 yıl içerisinde grup adına bir kaydınız gözükmese de bazı sahne deneyimleriniz olmuş bunlardan bahsedebilir misiniz? Bu kadar ara vermek zorunda mı kaldınız?
Manu:
Güney Fransa da çok fazla konser verdik.Müziğimizi daha geniş kitlelere ulaştırmak için güzel fırsatlar yakaladık üstelik çok sevdiğimiz gruplardan biri olan Enslaved ile de çalma onuruna eriştik. Aslında resmi olarak bir ara verdik denemez sadece çok fazla üretken değildik hepsi bu ,hala yeni parçalar üretmeye çabalıyoruz.
Loran: Albüm yayınlandıktan sonra kendi şehrimiz dışında Fransız undergroundundan çok iyi gruplar ile birlikte çalma fırsatları elimize geçti.Asmodée, Malhkebre, Svart Crown, The Seven Gates, Withdrawn isimli gruplarla birlikte çaldık ve tabi ki Enslaved unutulmazdı. Toulouse’daki bu konser bizim açımızdan uç noktalardan biriydi. Necrocult olarak hiç bir zaman ara verdik demedik. Herkesin kendi yaşamlarına yoğunlaşması gruba çok fazla vakit ayıramamasından ötürü müziğimizi daha ileri seviyelere yükseltemedik.
David: Macon’daki konserimizde "The Seven Gates" isimli grup ile birlikte çalık bence bu güne kadar çıktığımız en iyi konser o idi, çok kalabalıktı ve ses düzeni acayip iyiydi.İlk riften son çığlığımıza kadar tamamen karmaşayı hissettik.

Manu’nun birde Oldskull isimli bir projesi var 2009 yılında kayıtları çıkmış. O gruptan söz edebilir misiniz?
Manu:
Oldskull benim için eski bir macera ,eski arkadaşlarla Unleashed, Morgoth, Bolt Thrower gibi katıksız death metal çalardık. Bazı konserlere çıktık ve bir demo kayıt etmiştik. "Death and Metal isimli kaydımız vardı bu kayıtta kardeşimde yer almıştı. (Kendisinin Trashnasty diye bir grubu da var)

Necrocult olarak yeni bir kayıt üzerinde çalıştığınızı söylemiştiniz. Şu aşamada kayıtlarınız nasıl gidiyor. Kaç parça olacak, isim bellimi vb. bilgileri bizimle paylaşır mısın?
Manu:
Kayıtlar tahmin ettiğimizden de iyi gidiyor,yakında bitiriyoruz. 6 parça olacak ve ilk albümümüzde olduğu gibi uzun parçalardan meydana gelecek, "Necrocult" soundunu ve tavrını koruyacağız.8 yıl içinde bazı kazanımlarımız oldu bunu da bu albüme yansıtacağız. Daha nefret dolu ve karanlık, daha hızlı ve brutal…Yakında parça isimlerini açıklayacağız…
Loran: Kayıtları ve mix ‘i kendi stüdyomda gerçekleştiriyorum. Bu şekilde olmasını istedik çünkü albümdeki tüm kontrolün bizde olması gerekiyordu. İlk sonuçlar gerçekten olumlu gözüküyor. Bu albümde 4 bestemiz 2 de konser kaydımız olacak. Şu an çalışmamız gerekiyor ve iyi bir firma bulup albümümüzü yayınlamak istiyoruz.
David: MCD kayıtlarımız için 4 parça kayıt etme kararı aldık. Şöyle düşünecek olursak daha önceki 2 bestemiz yeniden değerlendirilmeyi hak ediyordu. Gerçekten güçlü bir atmosfere sahip parçalar ve 45 dakika civarı tutacak.MCD fikri sürenin uzamasıyla tam zamanlı albüme dönüştü.

Geçmişten günümüze extreme metal piyasasını değerlendirecek olursak sence en büyük değişiklikler hangi alanlarda yaşandı ?
Loran:
15 sene önce extreme metal ya da true black metal filan denmezdi sadece metal denirdi. Benim için en büyük kayıplardan biri gerçekten büyük grupların köklerini kaybederek ticarileşmeleri olmuştur.

Müzik grupları içerisinde hızla yaygınlaşan ulusalcılık, ırkçılık vb gibi temaların yanı sıra, alt metal salları da türedi metalcore, deathcore vb. bunlar hakkında neler düşünüyorsun ?
Manu:
Söylediğin gibi o temalar ile çok fazla ilgili değilim,o yüzen iyi ya da kötü bir şey diyemeyeceğim.Dinlediğim gruplar arasında bir kaç black metal grubu o temaları kullanıyor ama ben sadece müziklerine bakıyorum.
Loran: Milliyetçilik ve ırkçılıktan nefret ediyorum. O konular her zaman çok kullanıldı ve trend oldu. Core kökenli metal müzikleri gerçek metal olarak görmüyorum çünkü kökenleri çok farklı geliyor.

Son dönemde de black/death karışımı brutal vokalli ama temel olarak black metal çalan gruplarında çoğalması söz konusu,80lerin sonu 90ların başına bir dönüş mü var sence ?
Manu:
Old school bir davranış bu bence çok güzel,kim o zamanlarda yapılmış müzikten zevk almadı ki ?Ben kişisel olarak 2000ler sonrasındaki modern soundlarla harmanlanmış grupları seviyorum.
Lora:  Bu çok güzel bişy fakat biraz old school işler son dönemde fazla kullanılmaya başlandı, heavy/thrash ya da old school death metal gibi…Bence çoğu grup kendi kimliklerini yavaşça kaybettikleri için birde eskileri deniyelim diye düşünüyor olmalılar.Buradaki bazı gruplar özellikle death ve black çalanlar yepyeni karanlık ve karmaşık soundlar üretmeyi çok seviyorlar.

Klişe bir soru olacak belki ama sence bir extreme metal grubu şöyle olmalı dediğin oldu mu ?
Manu: Kendi atmosferinde olmalı. (çok net cevap! – Goremented)
Loran: Evil ve Okkült temalarda olmalı…

Son olarak cevapların için teşekkürler.Sizi yeni tanıyacak kişiler ve merak edenler için iletmek istediklerini alabilir miyiz?
Yeni karmaşamıza hazırlanın, yeni şarkılarımız sizi derinden sarsacak.Biziwww.necrocult.com dan takip edin,Cenk ilgin ve desteğin için teşekkürler, Extreminal’deki çalışmalarında başarılar dileriz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu