Kritikler

Nebelwind – Ruinen | Der Verfall des Seins und die Angst vor dem Vergessen

Wolfmond Productions/Schattenpfade – 2020 – Almanya 

İncelemem gereken grup, undergound piyasadan kaliteli bir grupsa onun hakkında yazmak benim için her zaman daha zevklidir . Radara takılan grup Alman Black Metal piyasasından Nebelwind. Dresden kentinin kurtları 2013 yılından beri aktif oldukları Black Metal sahnesine, piyasaya sürdükleri üç EP´nin ardından ilk full-length albümlerini Schattenpfade ve Wolfmond Production ortak yapımıyla 15 Nisan´da CD formatında 150 kopya ile sınırlı olarak piyasaya sürdüler. Albümde 9 parça var  ve toplamda 44.40 dakika uzunluğunda sürüyor.

Kritiğin başlangıcı için kısa bir tanılama yapmam gerekirse yer yer Suicidal Black Metal etkilerinin görüldüğü ve turun depresif tonlarının sıklıkla görüldüğü orijinal bir yoruma sahipler. Şarkı sözü temalarında da buna uygun olarak “Doğa, Karanlık, Yalnızlık” temelinde yükseliyor.Albümün tamamına depresif bir atmosfer hakim gitar işçiliği özellikle bunun temelini oluşturuyor. Albümde temel metal enstrümanlarının dışında alt yapılar, synthler yada farklı bir enstrüman yok(Bazı parçalarda kullanılan keyboard dokunuşları haricinde), albümün bütün atmosferi gitar ve vokal performansı temelinde vücut buluyor ve bu açıdan baktığımızda oldukça başarılı bir iş ile karşı karşıyayız. Yoğun olarak kullanılan gitar taramaları, bunu destekleyen çarpıcı melodiler, bazı bölümlerde çok can alıcı anlarda devreye giren arpejler çarpıcı bir bütünlük oluşturuyor. Nebelwind ,2013 yılında kariyerinin başlangıcındayken Kodarnyek (Vokaller, Keyboard, ayrıca şarkıların ve sözlerin yazımında da pay sahibi) tek başındaydı ve 2017 yılında Apocaleon gruba katılarak gitar işçiliğinde bugün dinlediğimiz soğuk depresifliğin tamamlayıcı unsuru oldu. Üretkenlik açısından ikilinin çok iyi bir uyuma sahip. Gitar işçiliğinde özellikle dikkatimi çeken bölümleri belirtmem gerek ki: İkinci parça “Von Wehmut und stiller Klage” nin sonuna doğru icra edilen melodiler geçişi ve onu tamamlayan taramalar, albüme adını veren beşinci parça “Ruinen” in girişi bunun yanında 7. ve 8. parçalar “Erinnerungen” ve “Was bleibt” in girişleri ve devamında ki yoğun depresif gitar işçiliği harika. Başs gitar albümde kendini ön plana atmıyor ama çok klas bir ton seçimi yapılmış bu açıdan sound´a katkısı çok değerli. Davul performansına gelince. süper hızlı ataklar, blast-beatler ile donatılmış bir performans yok, zaten bu tarz içinde uygun değil. Parçaların temelini oluşturan gitar performansına uyumlu ve tarzın gereği olarak, çift cross´ların yoğun olarak kullanıldığı, göreceli olarak sade diyebileceğim bir performans sergilenmiş. Son olarak vokallere gelelim; Kodarnyek ,scream ve brutal vokalde iyi iş çıkarmış ve bence brutal vokali daha iyi. scream vokal tonunda oldukça depresif bir ton var, fakat biraz daha agresif bir stil albümün karanlık atmosferini daha yukarıya çıkarabilirdi.

Bütün bunların toplamında diyebilirim ki, Nebelwind İlk albümleri ile oldukça iyi bir iş çıkarmış. Black Metal fanlarının zamanını çalan kofti işlerden değil bu! Zaman vermenizi tavsiye ederim.

Albümün Yazar Notu:
8/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu