Röportajlar

NAUSEA

Grubunuz 2002 yılında kurulmuş ama demonuz daha yeni çıktı, bunca sene demo düşünülmedi mi, neden sadece coverlar ile uğraşıldı ?
Aslında beste yapmaya 2003 de başlamıştık ama Makine Mühendisliği okurken gruba yoğunlaşmak o kadar kolay değil. Her elimize gelen riffi beste yapmaya kalkmadık, standartlarımızı yukarı çekmekte baya zaman aldı.

Grubun adı Benighted’mış, neden değiştirdiniz ?
Benighted adını çok seviyorduk, grupla özdeşleşmişti ve İzmir’de herkes bizi Benighted olarak tanıyordu. Ama Benighted ismiyle çıktığımız bütün konserlerde yaşadığımız aksaklıklar, bu isimle her ülkeden bir metal grubu olması (coğuda black metal grubu), ve Benighted’ın artık ömrünü tamamladığına inanmamız ismi değiştirmemize neden oldu.

Bursa konserine gelmeden kısa bir süre önce basçınız gruptan ayrıldı ve kayıtta bas çalan Alper sizle beraber sahneye çıktı, eski basçınız neden gruptan ayrıldı?
Biz (Murat-Tayfun-Serkan) sınıf arkadaşıyız, ve yaklaşık günün 8 saati birlikteyiz (eğer o gün stüdyo yapmazsak 🙂 ), gruba gelen basçılar nedense bizim ortamımıza dışarıda kaldıkları için ayak uyduramadılar, bunda belki bizimde suçumuz var bilemiyorum. Ekinde böyle hissediyordu üstüne birde sınavları başlayınca grupdan ayrıldı. Kendisine başarılar diliyoruz. Alper’e gelince o çok sağlam bir adam, İzmir’den Adana’ya göçmesine rağmen kayıtlarda çaldı, Bursa konseri içinde çağırdığımızda kırmayıp geldi.

Vokaller sahne için Deniz tarafından yapılacaktı fakat yine Tayfun vokaldeydi.
Denizle çok yakın arkadaşımız, gruba dahil olmadan öncede konserlerde session gelip şarkı söylüyordu. Parçalarımızda clean vokaller kullanmak istediğimiz için Deniz gruba dahil oldu. Kayıtlarda Tayfunun brutal ve scream i kayıt için daha hazır olduğundan vokalleri Tayfun yaptı Clean yerler de Deniz eşlik etti. Deniz Öss ye hazırlandığı için gruba yeterli zamanı ayıramamaya başlayınca grupla yolları ayrıldı, Tayfun vokali tekrar devraldı. Galiba iyide oldu sende konserdeydin hehe.

Şimdi kadro ne durumda peki? Yeni eleman yada çıkan eleman, session var mı?
Tayfun Deniz – Gitar /vokal
Serkan Vatansever – Davul
Murat Sabuncu – Gitar
Ömercan İnci – Bass

Slimerda çalan ve aynı zamanda sınıf arkadaşımız Ömercan basscı olarak gruba dahil oldu. Artık session eleman istemiyoruz. (tabi Alper dışında) beste yapımında aktif rol alacak eleman arıyorduk, Ömercan cuk oturdu.

Demoyla bu kdar uğraşıp, dağıtımını neden önemsemediniz?
Aslında bu bize en çok sorulan soru. Biz demoyu çıkarırken çok özendik, her şey çok iyi olsun diye uğraştık. Fakat demo çıktığında moralimizi bozacak çok şey oldu, bizde satmaktan vazgeçtik. Bu olayların başında insanların demoları sadece arkadaşım diye alıyor olması var. Sahneye çıkıyorsun hayvan gibi çalıyorsun ,biraz götü kalkıklık olacak ama, müzikten anlayan adamlardan inanılmaz destek görüyorsun, puan alıyorsun sonra konserde millet demonun yanından geçmiyor neden arkadaşın değil. O yüzden demoyu dağıtmadık, anlayacağını düşündüğümüz elemanlara ulaştırdık. Bize yetti. Burayı okuyup cidden demoyu dinlemek isteyen, dinledikten sonra yapıcı yorum yapmak isteyen olursa[email protected] ‘a mail atsın demoyu gönderelim.

Tarzınız konusunda söylemek istediğiniz bir şey var mı? Aynı mı kalacak?
Tarz yine death metal. Deathin riff ağırlıklı tarafındayız. Fazla melodi kullanmayı, hele eğlenceli melodiler kullanmayı hiç sevmiyoruz. Tarz yeni bestelerde biraz daha death-trashh e kayıyor. Gavurunda “in your face” dediği tarzdan riffler yazıyoruz.

“Unreturnable If Opened” Kaydı oldukça temiz bir sounda sahip, peki davullar neden drum machine?
Davul kaydı yapmak çok zor bir iş. Bilen bilir, bir kaydın en fazla para yiyen bölümü davul kaydıdır. Qbase’de yazılmış davullar Kerem abi (Affliction-Gitar) tarafından çok iyi şekilde tonlanınca, bizi baya memnun etti. Paramızda cebimizde kaldı.

Yeni demo için çalışma var mı? Yeni parça var mı? Grup şu an ne durumda?
Yeni besteler var şu anda besteleri yığıyoruz, demo çıkmadan öncede 2 sene beste yığıp sonra 10 besteden 5 şarkı çıkarmıştık. Yine öyle olacak gibi ama bu sefer elimizi daha çabuk tutacağız. En yakın zamanda konserlerde yeni beste çalmak istiyoruz.

İlerisi için plan var mı peki şu an?
Her grup gibi bizde albümümüz olsun büyük organizasyonlara çıkalım, daha fazla insana çalalım istiyoruz. Bu aralar okul iş çok yoğun, her şey yoluna oturunca albüm için çalışmaya başlayacağız. Yada bir şirket demoyu beğenir her şey daha hızlı olur.

Soracaklarım bu kadar, son olarak eklemek istediğiniz bir şeyler var mı?
Bursa’ya bir daha gelmek istiyoruz o kadar başka bir diyeceğimiz yok. Bursa tayfasından herkesin öğreneceği çok şey var.


(Bursa konseri sonrası, Catastrophe ve Nausea elemanları + bizden birkaç kişi)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu