Röportajlar

NATT

Gravehome olarak tanıdık ilk önce Natt’ı, Kaotik Visions’tan Cursed By Eternal Agony’ye kadar grupta neler oldu neler bitti?
Kaotik Visions zamanı tam olarak bir gruptuk desem yalan olmaz,çünkü bir davulcumuz vardı.O davulcumuz ile bu demo kayıdına da girdik,hatta bir de bassçı bulmuştuk,isimleri bende saklı kalsın o kişilerin. Demo kaydına girdikten sonra davulcumuz intihar ile ilgili e-mail’ler atıp ortadan yok oldu,bassçı zaten çalamadığı için gruptan uzaklaştırılmıştı. O demoyu dikkatli dinleyenler bass gitarın ne kadar geride olduğunu anlayacaktır… Cursed By Eternal Agony’ nin kayıdı bittikten sonra grupta BERSERKER ile iki kişi kalıp ,tüm stüdyo masrafını ve kapak paralarını paylaştık,bu bizim için gerçekten ölümcül oldu.

İki demo arasında kayıt olarak dağlar gibi fark var, besteler ve vokaller için de aynısını söyleyebilirim, buna belki tecrübe denebilir. Bu konuda söyleyeceğin bir şeyler var mı?
Elbette,iki demo arasında hem mantalite,hem deneyim farkı olduğu apaçık ortada,çünkü ilk demoyu yaparken gerçekten hiç bir şeyi umursamadan stüdyoya girip,o an neler çalmak istiyorsak çalıp kayıt etmiştik.Kaydı yaptığımız stüdyoda o zamanlar üçüncü sınıf denilebilecek ultra-dandik bir studyo idi,o demo kaydı bittikten sonra yeni besteler eskisine oranla kat kat daha güçlü olmaya başladı. Buna göre liriklerde depresiflikten ziyade ,nefret kazandı.İkinci demo,ilk demoyu 2 ye katladı,ama ben hala ilk demomuzu dinlediğimde daha ruhlu buluyorum.İkinci demonun kayıt kalitesi daha profesyonel bir stüdyoda gerçekleştiği için hemen göze çarpmakta,ve ilk kez kanal kayıt yaptığımız için çeşitli deneyimsizlikler yüzünden bir hayli kasvetli oldu…Ama buna deydiğine inanıyorum. Sıkı bir demo oldu,dinleyicilerin tepkilerini merak etmiyor değilim..

İki demo için ne kadar promosyon yapıldı bilemiyorum ama yerli-yabancı webzine yada dergilerden gelen tepkiler neler?
İlk demo için promosyon yapılmadı,ama yabancı bir iki webzine’de yayınlandı,benim bildiğim bir kaç dergide de çıkacaktı,ama Portekizce bilmediğim için takip edemedim..Yerli piyasada hiç ilgi görmedi ,ilk demo Brezilya ‘da dağıtıldı ve Güney Amerika’dan çok fazla olumlu tepki aldık.İkinci demo için henüz yeni olduğundan çok yere ulaşmadı,sanırım şu an İtalya,Polonya,İngiltere,Almanya,Portekiz’de çeşitli distrolar da dağıtılıyor.Ülkemizde bu tür müzikle ilgilenen insan sayısı az ,sende biliyorsun o yüzden Türkiye’de pek fazla bir şey beklemiyorum.

Natt için şu an 2 kişilik proje dedin, konser düşünüyor musunuz Olursa bunun için session eleman var mı?
Konser isteği içimizde var,session eleman bulma girişimlerimiz sürmekte,ama bu ülkede kime ne çalacağız buda ayrı bir polemik konusu,hem underground bir grubuz diyip hem de ortamlarda boy göstermek bize iki yüzlülük gibi geliyor.İyi bir festival veya organizasyondan teklif gelirse oturup konuşuruz,eleman arayışına gireriz,ama uyduruk bar konserlerine çıkıp adımızı kirletme düşüncesinde değiliz.

Bar konserleri için neden uyduruk deme gereksinimi duydun?
Çünkü gelen izleyici kitlesi müzikten ziyade başka işler ile iştigal ediyorlar.

Sonuçta festivale çıkmak için, önce barlarda boy göstermek gerekmiyor mu? Yani, hemen kimse kimseyi festivale çıkarmaz bence…
Eğer iyi bir grupsan ve iyi prodüksiyonlu işler yapmışsan,bar konserlerine pek ihtiyacın olacağını sanmıyorum,tabi ki bar konserlerine tamamıyla karşı değilim,benim bahsettiğim konserler,ne çaldığının anlaşılmadığı,seni kimsenin dinlemediği,herkesin yiyiştiği,içip kustuğu ortamlarsa eğer orada bizim işimiz yoktur.

Natt ne anlama geliyor ? Çeşitli şeyler okudum da senden duymak en doğru olanı olur…
Natt kelimesi aslına bakılırsa senin okudun anlama gelmiyor,çeşitli sitelerde grubun isminin anlamını açıklamadığım için İskandinav dillerinden etkilenmiştim gibi aktarılmış bu tamamen alakasız,bu ismi okuduğum bir kitaptan almıştım. Tek hatam fazladan bir harf eklemem oldu,sadece bunu söyleyebilirim. İsmimiz kesinlikle İskandinav dillerinden gelmemiştir.

Peki anlamı nedir?
Natt kelimesi mitoloji kitaplarını karıştırdığım sırada karşıma çıktı, anlamı beni gerçekten etkilemişti.Anlamını şöyle özetleyebilirim ; Cehennem inancına göre Cehennem belli katmanlar ve bölümlerden oluşmaktaydı,Natt ta bunlardan biriydi,inanca göre bu bölme 50 tane Ege denizi büyüklüğünde ve bütün ruhların burada ızdırap çekeceğini temsil etmekteydi…Bu bana çok cazip geldi ve bu ismi seçtim. Demoyu yaptıktan sonra çok aptalca eleştiriler aldım,insanlar bu kelimenin iskandinav dillerinden birinde “gece” anlamına geldiğini söylemişti. Ben onları umursamıyorum,grubun isminin anlamı dediğim gibidir,inanmayanlara okuduğum kitabı gösterebilirim.

Cursed By Eternal Agony’nin iç kapağında “Kitlesel Yokoluş” yazılmış, bu nedir? Şarkı sözleri ile alakalı mı?
Evet,güzel bir noktaya deyindin. Demonun adını daha önce “Kitlesel Yokoluş” olarak koymuştum,fakat değiştirdim ve iç kapağa aktardım. Demonun genel konsepti zaten insanlığın yavaşça yok olması ve tanrının gücünü kaybetmesi ile alakalı,dinsel iğrençliklere tamamıyla bir yumruk olarak çarpılmasını düşünmüştük.

Depressive Black Metale yakın bir tarzda başladınız, son demo ve yeni bestelerinizi dinlediğimde bu havanın yok olduğunu fark ettim, bunun sebebi nedir?
Aslında sebebi yok,  zamanında yapılan işler tamamen iç dünyamız ile alakalı,çünkü biz insan psikolojisinin hissettiği bütün kötü duyguları müziğimize yansıtmaya çalışıyoruz,bu depresyon olabilir,nefret olabilir veya daha kötü psikolojik bozukluklar….Son dönemde ikinci demo ile birlikte insanlığın sapkınlığını işlemeye başladık. Ve daha çok kafamıza taktığımız şeyler dünyanın yalancılığı oldu. Çünkü Armagedda’nın bir parçasında dediği gibi tüm dünya yalandan ibarettir,lafına inanıyoruz.

Şu sıralar yeni demo kaydı ile uğraşıyorsunuz sanırım, haberler sende…
Aslında ona demo denilemez,gerçekten çok daha kaliteli bir şey olacak,toplamda 35dakika sürüyor ve 7 parça bulunmakta,onun kendi imkanlarımız ile self-album niteliğinde piyasaya sürmeyi düşünüyoruz ama ondan önce 3 adet parçamız var o parçaları da split veya e.p şeklinde piyasaya sürmeyi planlıyoruz,yeni parçalar gerçekten dinleyenleri şaşırtacak,çünkü artık davullar niye hep aynı gidiyor eleştirisi alacağımızı sanmıyorum,gerek beste yapısı ,gerek konsept olarak ilk 2 demonun da üzerine çıktığımıza inanıyorum. Genç bir grubuz ve umarım yok olmadan yeni çalışmalar ile dinleyicilerle oluruz.

Yeni kayıtta davul ve bass görevini kim üstleniyor ?
Bu kayıtta maalesef davulcumuz olmadığından dolayı drum-machine kullanıyoruz, bassçı konusunda ise 2 tane adayım var,kayıt çıktığında kimin çaldığını merak edenler öğrenecek.

O zaman sıra çok klişe bir soruda 🙂 Türkiye piyasasında takdir ettiğin gruplar, beraberinde sahne almak istediğin gruplar kimler?
Piyasayı çok zayıf görüyorum, Black Metal olarak Ravenwoods, Sagaris, Pagan, Dishearten, Badragath gerçekten beğendiğim isimler.

Soracaklarım bu kadar, son olarak eklemek istediğin bir şeyler var mı?
Soruların için teşekkür ederim, söylemek istediğim bir şey yok, Natt sizin ölümünüzü destekliyor!

www.natt.tk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu