Röportajlar

NADIR

Nadir’i elime nasıl ulaştığını hatırlamadığım “Rebellion Is Comformity / Allschool Monster Is Coming” isimli split albümde dinlemiştim, şu an cd önümde, fotokopi kapaklı bookleti olmayan bir albüm, “Tenacity” isimli albümünüzde de bunda da kapak resminde horoz var, özel bir anlamı var mı?
Bu horozu seçtiğimizde grubumuzu temsil edecek bir maskot arıyorduk. Aynı Iron Maiden’nın Eddie’si ve Megadeth’in Vic Rattlehead ‘i gibi … Diğer bir yandan “Rebellion…” split inin albüm kapağı basite indirgenmiş hali,diğer tüm kapaklarımız profesyonelce tasarlanmıştır.

Ayrıca “Rebellion Is Comformity / Allschool Monster Is Coming” kapağında 1993 yazıyor, onu ilk gördüğümde eski bir demodan alınan şarkılar zannetmiştim, yanılmışım, onun olayı nedir?
“Tenacity” albümü aslına bakarsan eski kayıtlarımızdaki şarkıların bir kısmının yeniden kayıt edilmesinden meydana geliyor. Nadir’den önceki grubumuz Dark Clouds 1993 yılında kurulmuştu. Müzikal değişiklikler nedeni ile grubun ismini değiştirme kararı aldık fakat Dark Cloud’s grubu ile aynı kadroydu..”Rebellion” spliti Nadir grubunun ikinci ürünüydü. Sonra cd’yi ücretsiz dağıtmaya başladık. Cd’nin ücretsiz dağıtılması ya da ücretsiz downloada verilmesi şimdiki kadar ilgi çekmiyordu.

Müziğinizde death metalin yanı sıra core etkiler de bolca mevcut, ne tarz şeyler dinliyorsunuz, müziğinizi neler etkiliyor?
Müziğimizde bir çok tarzın karışımını bulabilirsiniz. Bolt Thrower gibi klasik death metal gruplarının etkilerinin yanısıra Crowbar, Earth Crisis gibi gruplarında etkileşimini hissedebilirsiniz.

Macaristan’da durumlar nasıl? Müzik piyasası, konserler, şirketler, gruplar…
Macaristan’daki piyasa her ülkedeki gibi, eğer hafif bir tanınmışlığınız varsa gerisi ardından geliyor öbür türlü yüzsüz bir piyasa olduğunu söyleyebilirim, bir bakmışınız kimse sizi umursamamış. Konserler iyi diyebilirim, her yıl bir çok grup gelir gider fakat yerel grupların konserleri genelde ilgi görmeyebiliyor. Şirketler mi? Sadece bir tane metal müzik ile ilgili firma var…

Albümleriniz cd olarak da basılıyor fakat hepsini internetten sizin resmi sayfanızdan indirebiliyoruz, indirildiği halde satabiliyor musunuz cd’leri?
Hayır şu an satış yapmıyoruz, elimizde olan cd’leri ücretsiz olarak dağıttık. Eğer parayı umursarsan hayatını da ona adamış olarak yaşarsın. Zaten o kadar fazla da para harcamışlığımız olmadı. Açıkça görülüyor ki yerel underground grupların işi çok sınırlı bizde ne kadar kişiye ulaşabilirsek bizim için o kadar iyi düşüncesinde işlerimizi yapmaya çalışıyoruz.

Underground yanlısı bir grupsunuz diye biliyorum. 2 tane Full-length albümünüz var fakat herhangi bir şirketten çıkmamışlar, underground bir şirketle anlaşıp dağıtım işlerini belki biraz daha kolaylaştırmamanızın sebebi nedir?
Ücretsiz dağıtım fikri oldukça başarılı sonuç aldı,eğer bir firma gelip bize kontrat teklif etseydi onların baskıları altında kalacaktık.

Sizinle beraber toplam 6 tane Nadir isminde grup biliyorum, Nadir’in Macarca’da bir anlamı var mı yoksa İngilizce mi? Aynı isimde başka grupların olması grup ismi değişikliğini düşündürdü mü hiç size?
Nadir ismi ilk grubumuz olan Dark Clouds ‘un çıkardığı ilk albümün adıydı,bu yüzden grubun ismini değiştirdiğimizde Nadir olarak kalmasını istedik. Bildiğime göre diğer Nadir grupları metal çalmıyorlar. Bir grup için isim önemlidir ve farklı ülkelerde farklı gruplar bu ismi kullanabilir fakat biz rahatsız değiliz. Gruplar gelir, gruplar geçer ama en iyiler devam eder. (Bu cevap klasmış:) /Goremented)

“Tenacity” ve “Those Who Bought The Rain” Macaristan’da bir yarışmada en iyi albüm seçilmiş, bundan biraz bahseder misiniz? Ne tarz bir yarışma vs..
Geçen yıl ülkedeki web’zinelerin düzenlediği bir oylama sonucu bir kaç ödül almıştık, en iyi canlı performans, en iyi stüdyo albümü ve yılın albümü gibi ödüllere sahip olmuştuk.”Tenacity” albümü 2005 yılının en iyi albümü seçilmişti.

2010 yılı içinde bir albüm daha çıkaracakmışsınız, albümden neler hazır? İsmi, tracklisti belli mi?
Her şey bitti diyebilirim.Bu röportaj yayınlandığında kendi resmi Blog sayfamız ve Myspace’imizden yeni albümümüz yayınlanmış olacak, albümün adını “eco-ethic” olarak belirledik. En dobra, ağır ve çekici albümümüz olacak diyebilirim.

Şarkı sözleriniz toplumsal problemler gibi şeyler içeriyormuş, tam olarak konular, canınızı sıkan olaylar neler?
Genel olarak şarkı sözlerimiz sosyal problemler ve çevresel sorunlarla alakalı oluyor. Birçok konuda tepkilerimizi sözlerimiz ile dile getirdiğimizi düşünüyorum.( kesin bir çözüm önermeden, şu anki hayat şartlarını dillendirmek herhangi bir çözüm önerisi bulduğumuzda bunu en sert şekilde dışa vurduğumuzu düşünüyorum) Daha spesifik ve direk olarak bunları realiteye dönüştürmek bir fenomen haline getirmek, problemin merkezini keskin bir noktadan eleştirmek bizler için her zaman temel amaçlardan biri olmuştur. Düşünceyi yaşam stiline dönüştürmek- evet işte tamamen bu !

Konserlerden ne haber? Myspace’de sahne performanslarınızı izledim, gayet eğlenceli görünüyor. Bir çok sağlam organizasyonda yer almışsınız? En iyisi diyebileceğiniz konser hangisi? Şu an belli olan turne planı var mı?
Konserlerimiz genelde boktan bir ses düzeni ve olumsuzluklar içerisinde gerçekleşiyor ama bunların üzerinden sahnede gösterdiğimiz enerji patlaması ile geliyoruz. Kalite, orandan fazla olmalıdır. 2010’un ilk döneminde şimdiden 2 tane önemli yerel konserde yer aldık.

Viktor’un Extreminal ile olan bağlantısı dışında Türkiye ile ilgili bildiğiniz şeyler var mı? Sevdiğiniz gruplar vs…
Çok fazla bilgim yok maalesef, daha önce bir iki Türk grubunu izlemiştim buradaki konserlerde daha fazlasını bilemiyorum. Ama oradaki metal piyasasının büyüdüğünü biliyorum, bir çok ünlü grup geliyor değil mi? Diğer yandan tarihsel açıdan Türklerle alakalı bildiklerim var, örneğin Macaristan’da geçmişten kalan bir çok anıta rastlamak mümkündür.

Soracaklarım bu kadar, söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?
Destek için çok teşekkür ederim, yeni albümümüzü resmi sitemizden indirebilirsiniz.
www.nadir-hungary.blogspot.com
www.myspace.com/nadirhungary

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

27 + = 29

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu