Röportajlar

MYTES GRADEL

"Burning Inside The Fate Globe" ve "Second Era" sanırım aynı yöntemlerle kaydedildi ama "Second Era" kayıt kalitesi olarak daha iyi, neler fark etti bu demoyu kaydederken?
İlk demoda farkettiğim olumsuzlukların ikincisinde olmamasına çalıştım.Bunun dışında pek fazla caba sarf ettiğim söylenemez.Kayıt işlerinden pek anlamıyorum ama çıkan şeyden memnunum.

Vokalde efekt var mı?
Ufak tefek ton ayarlamaları var.bunun dışında vokalde efekt yok.Demo stüdyo kaydı değil.Bu yüzden her şey istediğiniz gibi yürümüyor ve istediğim sese ulaşabilmek için ham seslerle biraz oynamam gerekiyor.

Yani konserlerde vokal yaparken bir sorun olmayacak yada session vokal olmayacak…
Hayır, olmayacak.

İlk demonun kapağı pek iç açıcı değil, 2. demonun kapağı ona göre çok daha güzel olmuş, siyah beyaz olması da ayrı bir güzellik katmış, kapak önündeki savaşçılar neyin nesi? Demonun konsepti ile alakası var mı?
Var evet.Dış kapak ve kitapçıktaki resimler konsepti yansıtan şeyler. ilk demo kapağını demo çıkmadan çok önce öylesine yapmıştım ve piyasaya çıkmadan iki gün önce kapak olmasına karar verdim.Şu an o demonun dağıtımı yapılmıyor.Bende elimdekileri çöpe attım.O çalışma bol bol deneme yapma imkanım olan bir başlangıçtı.

Konseptten biraz bahseder misin?
Second Era daki sözler, bir zamanlar yaşamış insanları yücelten, öven ve şu an bu ülkede yaşayıp da bir sinek kadar faydası olmayan insanlara da nefret kusan anlatımlar.Şu an için yapabildiğim tek şey bu parçalar.

Konsepte biraz politik diyebilir miyiz bu durumda ?
Politikayla hiç ilgilenmedim.Sadece çevreme baktığımda, ve o malum insanların bilinen ama görmezden gelinen mücadelelerini düşününce gerçek anlamda canım acıyor.

Mytes Gradel’e artık bir grup diyebiliriz sanırım, kadronun tam oturmadığını biliyorum, bu konuda biraz bilgi verir misin? Yeni kayıt grup olarak mı yapılacak yoksa grup sadece sahne için mi?
Bundan sonraki her şey grup olarak yapılacak. Kadro oluştu denebilir ama şu an kesinleşmeyen bazı şeyler var. Tüm sorunlar halledildiğinde web sitemizden duyurulacaktır.

İlk demoda Gözde vokallerde ve klavyede yardımcı oldu, 2. demoda neden yok? sonrakilerde olacak mı?
İlk demo deneysel yapıdaydı. O zaman için bunun o kadar önemi yoktu, pek fazlada sırıtmıyordu müzik içinde. Şu an için bir kızla birlikte çalışmak düşüneceğim en son şey olur heralde.Zaten artık klavye kullanmıyoruz.

Yeni bestelerin vardır mutlaka, tarzda bir değişme var mı? Daha agresif yada daha depresif bir Mytes Gradel görecek miyiz ?
Yeni parçalar var.Bunlar öncekilere göre daha basit yapılı ve kısa.Biraz daha eski usul orta tempo şeyler.Sözleri müziğin üzerine yazdığım için henüz konusu hakkında bir şey söyleyemem ama bunların da pek eğlenceli şeyler olmayacağı kesin..

"When My Ancestors Perished" adlı şarkının sonlarında Türkçe sözler var, kapakta gözükmüyor bunlar, bahseder misin? Türkçe şarkı yapmayı düşünüyor musun?
O Sözler kayıt sırasında çıktı.Sonra dinleyince silmek istemedim.Tamamı Türkçe olan şarkılar yapmak isterim.

Soracaklarım bu kadar, eklemek istediğin bir şey var mı?
İlgine teşekkür ederim.Kendi çalışmalarında da başarılar dilerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu