Kritikler

MYRK ”Icons of the Dark”

İzlanda-Ketzer Records

Bizlere çok uzak olan bir ülkeden yani İzlanda’dan isimlerini yeni duyduğum ve de doğal olarak elime yeni geçen bir albüm dü bu “Icons of the Dark”…Grup yaptığım ufak çaplı araştırma sonucu İzlanda’da belirli bir fan kitlesi var ve saygın bir yerdeler.

Öncelikle kapak ve grup fotosundan bahsetmek istiyorum gerçekten rezalet, kapak ta eski Dark Throne albüm kapaklarındaki gibi bir fotoraf mevcut yani grubun vokali durmuş ama genelde o tip kapaklar siyah beyaz olurdu bu iğrenç bir renkte,gri renk kullanılmış,geleyim grup fotosuna ,bana Dark Funeral ‘in abuk subuk pozlarını hatırlattı.

Müzik olarak yine Dark Funeral etkisi göze çarpıyor fakat onlardan daha melodik olduklarını belirtmeden geçemiyeceğim.Kısaca grup Melodic Black Metal yapıyor. Kimi zaman Dark Funeral,Marduk,Anaal Nahrath,Dimmu Borgir gibi fazla hızı müziğine yansıtan gruplara yaklaşan kimi zaman melodic death kalıplarına benzeyen palm mute gitar tonları kullanılmış.Liriklerde bana yine D.F’yi hatırlattı, bol miktarda satanic içerikli. Örneğin: “Caligo!,Forever Shall be!,Bellum! in the name of sathan”. “In Silence” isimli parça ise çok fazla In Flames vari rifler içermekte ve de black metal gruplarında pek fazla duymaya alışmadığımız blues tarzı melankolik bir solo içermekte genel olarak melankolik bir parça “In Silence”.

Grup ile aynı isimi taşıyan Mörk diye telaffuz edilen “Myrk” diye yazılan kendi dillerindeki parça tam gaz giriyor ve çok kısa bir süre clean ton daki arpejin ardından yine öyle devam ediyor. Grupta dikkatimi çeken şu oldu neredeyse bütün parçalar hızlı başlıyor,yavaşlıyor,mid tempo oluyor ve hızlı bitiyor.Bence grup aranje konularına daha fazla önem vermeli.Vokalist fena değil ama sesi çok fazla cırlıyor. Grup elemanlarının enstruman kabiliyeti oldukça yüksek özellikle davulcu son derece başarılı performans sergilemiş. Grup tarz konusunda oldukçak kararsız sanırım “When We Raised The Sing” isimli parçaları thrash ve death metal etkilesi altında ve brutal vokal kullanılmış.Ama dilerim ki bir kez daha brutal vokal kullanmaz çünkü gerçekten çok kötü olmuş.(Ya kardeşim ne güzel scream vokalin var niye brutal yapmaya çalışıp sıçıyorsun içine olayın!) Liriklerine şöyle baktığımda ingilizce konusunda benden beter bir haldeler,gerçekten çok kötü ingilizceleri var. Neredeyse tarzanca yazılmış bütün lirikler.Örneğin :” I can see with my eyes of the forgotten ghost , i felt i was the sembolic torture in the place no one ever came only the visions i saw”.Ayrıca lirikler oldukça uzun resimler ile birlikte cd’nin kitapcığı 12 sayfa’dan oluşuyor. Resimden anladığım kadarıyla yaşları 18 ile 20 arası bir grup ama yaşlarına oranla enstruman kabiliyeti yukarıda da belirttiğim gibi oldukça başarılı. Nortus vokal,mykkur gitar,storm bass,gaddur gitar ve skog davullarda grubun kadrosunu oluşturmuş.

Kısaca Melodic Black Metal kalıplarına bire bir uyan yer yer melodic death,kısmen thrash vari rifler ve yine yer yer melankolik arpejlerle süslenmiş ,kayıt prodiksiyon,dağıtım açısından başırıya ulaşmış ama benim yine beyenmediğim bir albüm olmuş. Bence birazcık daha kasmalılar,şarkılarda pek bir orjinallik yok yani sıradan bir black metal grubunu dinliyormuşum gibi geliyor. Hiç yuh abicim şarkıya bak ,vay bee diyebileceğim bir parçaları yok ama Myrk,Our age has now begun,when we raised the sign isimli parçaları bence fena değil….

6/10

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7 + 2 =

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu