Kritikler

MY DYING BRIDE ”Evinta”

Peaceville Records – 2011 – İngiltere

… Ve İngiliz Doom efsaneleri My Dying Bride 20 küsur yıl şerefine bizleri mest etmekle meşgul şuan. 1990 yılında İngiltere’de dünyaya gelmiş bir grup MDB, yıllardır sağlam kalmayı başarmış halada ayakta durmayı başaran doom grupları arasındadır.

Bu albüm çok özel eski şarkılardan alınan o eşsiz melodiler ve sözler farklı farlı düzenlemeler ve vokal partisyonları ile karşımızda. Peaceville Records etiketi ile raflardaki yerini aldı şuan itibariyle . Evinta’nın diğer bir özelliğide Bal-Sagoth grubundan tanıdığımız klavyelerin efendisi Johnny Maudling ve opera sanatçısı Lucie Roche konuk olarak yer alması. 2 Cd ve 64 sayfalık hayranlara özel kitabında, yer aldığı albüm beni heyecanlandırmaya yetti de arttı bile .

Tam 1 saat 26 dakikalık bir şölen oluyor bu + zaman nasıl geçmiş farkına bile varamazsınız. Şarkılara gelince hepimizin bildiği MDB eserleri ama bu sefer daha farklı vokal aranjmanlarıyla daha biR senfonik olarak playlistimizi süslemekte. Şarkı sözlerini adeta notaların üstünde yüzdürüyorlar nasılda akıp gidiyor. Şu ana kadar yayınlanmış en güzel MDB şarkıları bunlar.Dinledikçe ağlıyorum sonra bir daha sonra bir daha dinliyorum iliklere kadar hüznü hissetmek buymuş işte. Aşk ve ölüm üzerine yürüyen melodiler insanı kendinden alıyor sanki başka bir dünyaya sürüklüyor. İnişli çıkışlı notalar duygu patlaması yaşatır dinleyene.

MDB ‘ye ön yargıyla yaklaşanlara tek tavsiye birde kanlı canlı izleyin sahnede benim diyen gruplara nasıl taş çıkarttığını görün derim.Hani herkesinde dinleme potansiyeline sahip olduğu bir grup değildir evet yinede MDB’nin Kaçırılmaması gereken bir çalışması bu karanlığın o kasvetli havasına bırakın kendinizi.

Ve geriye tek şey kalır İYİ DİNLEMELER!…

9/10

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu