Kritikler

MOONSPELL ”Night Eternal”

Night Eternal -SPV/Steamhammer- Portekiz -2008

Metal aleminde hatırı sayılır bir fan kitlesine ve bununla bağlantılı olarak yüksek bir albüm satışına sahip olan portekizli moonspell’in son albümü night eternal ciddi bir promosyon çalışmasıyla elimize ulaştı.

Öncelikle şunu söylemek istiyorum bir çok yerde okudugum ve anlam veremediğim özüne döndüler eskisi gibiler vs. geyiklerini unutun öyle bir şey yok çünkü . Albümü alıp da wolfheart beklemeyin sakın üzülürsünüz.Albüm wolfheart değil ama sin/pecado hiç değil o konuda da emin olabilirsiniz.Artık moonspell gençlik çağını çoktan aşmış ve ne istediğini bilen bir grup. Özgün soundlarını ve tarzlarını artık yakalamış durumdalar her dönemlerinden tabi ki izler var ama bu kesinlikle bir köklere dönüş albümü değil.Bir moonspell başyapıtı.Buram buram moonspell kokuyor anlayacağınız albüm.

Vokaller her zaman ki gibi muhteşem fernando ribeiro benim için dünyanın en iyi vokallerinden biri ve bu albümde de o güzel sesini duyuyorsunuz her zaman ki gibi.Albüm sırf fernando’nun vokal performansı için bile dinlenebilir.Vokaller demişken konuk isimlere değinmeliyiz sanırım. Öncelikle anneke van giersbergen ismi öne çıkıyor ve gözlerimizi yaşartıyor.Fernando ve anneke’nin yaptıkları düet albümü bir kademe daha üste taşıyor ve Scorpion Flower gibi bir baş yapıt ortaya çıkıyor.Ayrıca ava inferi’den tanıdığımız Carmen Simoes de önemli bir katkı yapıyor albüme.Son zamanlardaki tek düze vokallerin yanında bu albümdeki vokal performansları ders niteliği taşıyor adeta.Davul,klavye ve bas her zaman ki moonspell ustalığında karanlık ve akıl dolu kısaca .Ben gitarlara dikkat çekmek istiyorum özellikle.Tek kelimeyle muhteşemler ne abartılı rifler var nede gereksiz sololar sadece akıllıca çalınmış melodiler var bu albümde.

Anlayacağınız her şey olumlu bu albüm için moonspell emin adımlarla karanlık yolda ilerlemeye devam ediyor bizde hayranlıkla ilerleyişlerini izliyoruz.Son olarak kapağın septicflesh’ten tanıdığımız seth siro anton’un eseri oldugunu ve oldukça başarılı bir çalışma çıkarmış olduğunu ekleyerek notumu veriyorum.

9/10

Bize Katıl

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu