Kritikler

MOONSPELL ”Alpha Noir”

Napalm Records – 2012 – Portekiz

Bu albüm başlı başına iki kutup. Bu durum o kadar aşikar ki ; 2.cd ye geçtiğiniz anda müziğin akışı bir anda değişiyor…

En baştan alırsak albüm 2 cd’den oluşmakta. Moonspell 2008’den bu yana uzun bir aralık verdiğinden ötürü, bu albümden elbette beklentimiz büyük oluyor. Disk 1’den itibaren akıcı şarkılar birbirini kovalar nitelikte; yalnız, parçaların gazı yol müziği formatında. Burada şu tespit doğru olacak sanırım; bu albüm pek de Moonspell modunda değil. Extreme metale iyice alıştıkları kesin. Gitar riffleri ve baskın klavye(özellikle atmosferik) melodileri Moonspell’i iyiden iyiye extreme/gothic hallere büründürmüş.

Yalnız yine söz söylenemeyecek bir yan varsa o da Fernando’nun dehşet vokali. Tabi bu durumda ilk cd için geçerli. Her parçayı çok net hissettiriyor; ritimlerle kalkıp inen bir vokal tekniği var bu adamın!

2.cd’ye geçişimiz White omega parçasıyla gerçekleşiyor. Sin Pecado albümünden belirli belirsiz tatlar dolaşmakta fakat onda ki karanlık hava burada mevcut değil. Bu kısım başlı başına melankolik metal tadında. Açıkçası sıkıldım; albümün bu aşamaya gelmesini dinlerken. Ayrıca dikkatimi çeken bir durum mevcut. Ava Inferi’den Carmen, grubun back vokallerine iyiden iyiye alışmış gözüküyor.

Moonspell hayranlarının hoşuna pek gitmeyecek fakat bu albüm pek de vasatın üstüne çıkar nitelikte değil. En azından Night Eternal albümünde ki model devam ettirilebilseydi belki daha yararlı olabilirdi.

Bir dipnot olarak olarak şunu da aktarayım; 30 Eylül’de konser verecek olan Moonspell’i izlemek elbette keyifli olacaktır. Özellikle Alma Mater söylenirse; geçmişe yolculuk yapacağımız kesin.

5/10

Bize Katıl

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu