Kritikler

MOLOCH ”Illusionen eines verlorenen Lebens”

Glorious North Productions – 2011 – Ukrayna

Ukraynalı tek kişilik proje, Moloch ‘’ Illusionen Eines Verlorenen Lebens ‘’ albümünü Glorious North Productions tarafından çıkardı. Tam olarak tarzını Raw Depressive Black Metal / Dark Ambient olarak tanımlasak yanlış olmaz. Dikkatimi çeken nokta tek kişi olmasına rağmen sürekli yeni bir şeyler üretmesi . Mesela sadece içinde bulunduğumuz yılı göz önünde bulundurursak 2011 ‘i takiben 5 adet split çalışması ve 3 adette albüm yapmayı başarmış .

Genelde bu depressive olayına her zaman olumlu bakmıyorum bazen çok kolpa işler önümüze sunuluyor , sabit 3 ritm ile albüm yapan zihniyetler yüzündendir , emek yok, üretme kapasitesi sıfır ama Moloch için aynı duyguları paylaşmıyorum, baya iyi işler çıkarmış bu yüzden olumsuz bir eleştirim olamayacak.

Albüme gelecek olursak , ilk parçada adındaki gibi bir kış aldatmacası yani kış illüzyonu var diyebiliriz ,esen şiddetli rüzgar sesinin ardında yükselen soğuk hava… Dışarıdan bakıldığında soğuk görünümü verse de insanın iç dünyasında aslında buna tezat olarak alev alev yanan ruhun beden dışına projeksiyonu gibi…

Dışarıda olağanca şiddetiyle devam eden kışın tüm soğuğunu absorbe eden bünyelerde, kalp atışlarının ritminde ilerleyen davulun sesi , alevi tüm vücuda yaymaya başlıyor 2.parçadan itibaren..rahatsızlık gittikçe hastalık boyutuna gelmeye başlıyor,alışık olduğumuz kış görüntüsü kisvesinde gökten adeta alev yağıyor beynin de ortasına..

Duygu, nefret ve acının en tavan yaptığı parça ise 4. şarkı mutlaka es geçilmemesi lazım benim favorim budur albümde.

Sonunda ise duygular düşünceler sakinleşmiş fırtına sonrası sessizlik ambiyansında, çevreye ve kışın karanlık yüzüne karşı dik ve solgun bir bakışla,boşluğun tadını çıkartıyor bu albüm,artık ne olduysa ne yaşanmışsa alev alev yanmış ve külleri etrafa saçılmış,dumanı ağır ağır gökyüzüne süzülüyor ve tekrar yaşanılmak üzere müzik çalar kapanıyor.

Bu tarzı sevenlerin albümü edinmelerini tavsiye ediyorum çünkü pişman olmayacaklar. Bu kadar eminim albümden ve bu projeden.

8/10

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu