Röportajlar

MISERATION

Miseration bir çok grubun elemanlarını bünyesinde barındıran bir grup, yada bir çok grup Miseration elemanlarını bünyesinde barındırıyor da denebilir. Miseration’ın yapısından biraz bahseder misiniz?
Marcus: Gözlemlerin doğru! Biz çok meşgul müzisyenleriz. Ben (Marcus Bertilsson) ve Johan Ylenstrand, Inevitable End ve The Weakening’te çalıyoruz. Jani de The Weakening’de görünüyor, Rolf ve Christian, Solution 45’te aynı zamanda. Christian’ın bir çok deathmetal/metal grubunda parmağı var, her zaman yeni bir projesinin olduğu görülmüştür. Benim de kendi adıma yaptığım bir çok iş var, bazı progresif rock, İsveç yerel folk müziği ve cover grupları gibi. Rolf, Finlandiya’da 50 kadar grup ve projede yer alıyor, içimizde müziği için yaşayanlardan biri. Johan, Exhale’de. Daha bir çok şey sayabilirim..
Miseration bir çok diğer grup gibi görülebilir ama çok farklı. Örneğin, ilk tanışmamız albümlerin fotoğraf çekimlerinde oldu. Bu aynı zamanda Lifeforce Records ile anlaşma imzaladığımız zamandı. İki albüm yaptık, on kadar konsere çıktık ve beş kez stüdyo provası yaptık. Ayrıca birbirimizle, msn, email, facebook gibi yollarla konuşuyoruz. Hehe… Bu Miseration’ın yapısı işte.

Oldukça teknik ve brutal bir sound’unuz var,daha çok Amerikan death metali tadında denebilir, yine de melodik riffler mevcut. En başında planladığınız müziği siz nasıl tanımlayabilirsiniz?
Aslında, tamamen kemik kırıcı nitelikte death metal yapma amacındayız, ama hala bir sürü teknik riffler çalarak dikkatleri çeken bir grup olmama niyetindeyiz de. Biz daha çok brutal bir etki bırakmak istiyoruz. Parçaların kendisi, enstrümantal mastürbasyondan daha büyük önem arz ediyor. Clean vokalleri çıkardık ancak bazı rifflerimizde melodik girişimlerde bulunmayı da ihmal etmedik. Melodik dizilerimiz daha çok dramatik oluyor, belki de biraz film müziği havasındalar. Parça yazım süreçlerinin bizi nerelere götürdüğünü ileriki albümlerde hep birlikte göreceğiz.

“The Mirroring Shadow” çıkalı kısa bir süre oldu, güzel albüm kapağı ile ilk olarak konsepti yansıttığını düşünüyorum, şarkı sözlerinizde bahsettiğiniz temalardan yola çıkılarak mı hazırlandı?
Adamım sana bu konuda bir çok şey söyleyebilirim ama bence söylenecek tek şey Pär Olofsson tarafından hazırlanan albüm kapağımız harika oldu!

Bir çok death metal grubu gore içerikli sözleri tercih ediyorken sizin savaş gibi konuları incelediğinizi duydum, bundan biraz bahseder misin?
Önceden belirttiğimiz gibi bizde işler diğer gruplara göre biraz daha farklı ilerliyor. Mirroring Shadow’un şarkı sözleri bizler tarafından değil Pär Johansson (Satariel, Torchbearer) tarafından yazılıyor ve kendisi Älvestam ile uzun süredir arkadaş. Ayrıca bizim logomuz ve albüm kapağımızı tasarladı. Şimdi ise bizim şarkı sözü yazarımız oldu. Älvis (ben onu genelde böyle çağırırım) mücadelelere alışık bir vokal olarak, genelde sözleri ve vokali doğaçlama olarak yapıyor.

“The Mirroring Shadow” albümünü ben çok beğendim, kritiğimden de yüksek not aldı. Genel olarak gelen tepkiler nasıl?
Şimdiye kadar bir çok güzel eleştiri aldık, ve bazı insanlar bizi yeni Morbid Angel olarak nitelendirdi. Bunun iyi bir derecelendirme olduğuna inanıyorum!

Myspace’deki kayıt sürecinden görüntülerde Jani’nin Oscar Performansına hayran kaldım, bu tarz şeylere yetenekli biri sanırım 🙂 kayıtlarda stres atmak için iyi bir yol sanırım, kayıt süreci nasıldı?
Çok tatlı ve rahatlatıcıydı. Plec’i daha önceden tanıyoruz ve çok iyi bir adam. Panic Room stüdyosunun ortamı çok rahat. Kendinizi bütün gün tatlı bir şekilde brutal death metal kaydederken düşünün. Biramız vardı, film izliyorduk, gecenin geç saatlerinde yolun diğer tarafındaki koyunlara merhaba demek için çıkıyorduk ve diğer komşuların traktörlerine göz atıyorduk. İsveç’in kırsal kesimi dehşet!

Lifeforce Records promolarından dinledim sizi, listeye bakılınca büyük çoğunluk metalcore, melodic death metal vb. tarzlara sahip, iki albümünüz de Lifeforce Records’tan çıktı şirketle nasıl anlaştınız? Bir sonraki albüm de oradan mı çıkacak?
Evet, bir sonraki albümün de Lifeforce Records’tan çıkacağını düşünüyorum. By Night dışındaki diğer Lifeforce Records grupları hakkında fazla bilgim yok. By Night bizim arkadaş grubumuz, elemanları ve müziği gerçekten harikadır.

Sitenizde herhangi bir turne tarihi yok, konser planları ne durumda?
Şu an onun üzerinde çalışıyoruz. Umuyorum ki turnelerimiz olacak! Konser isteyen bize Myspace’ten ulaşabilir ve ne yapabileceğimize bir bakarız!

İlk 2 albüm arasında 1 yıl var, 2010 yılı için de bir albüm düşünüyor musunuz? Yeni bir şeyler için çalışmaya başladınız mı?
Hmm, ne olacağını göreceğiz. Ama tahminimce 2011 yılı içerisinde çıkacak. Eminim bu yıl içerisinde bir albümü kaydedip yayınlamak çok tatlı olabilirdi. Aslında “Your Demons- Their Angels are from” 2006 yılında hazırlandı, yani 2 albüm arasında bir yıldan fazlası var.Yeni albüm bizim de zevk alabileceğimiz bir şeyler hazır olduğunda kaydedilecek ve çıkacak.

Soracaklarım bu kadar, eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Kendiniz olun! Bizi çalarken görün, albümlerimizi sitemizden alabilirsiniz… Ve unutmayın şiddetli olmanın yanlış bir tarafı yok… Yoksa var mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu