Röportajlar

MIRZADEH

2003 yılında yayınlanan ‘’Ancient Rites’’ olumlu tepkiler aldı. Albümün en iyi şarkılarından birisi olan ‘’Sweet Soul of Shadows’’ o dönem bir radyoda seçildi sanırım biraz bahseder misiniz?
Lues: Albümdeki ilk şarkıydı ve oldukça çekici bir melodiye sahipti. O yüzden biz de promosyon şarkımız olarak kullandık.
Tarzınızla ilgili çok değişken yorumlar var. Dark metal , black metal , gotic diyenler var..Siz müziğinizi nasıl tanımlıyorsunuz?
Mirox:
Başlangıçta Black metal yapıyoruz derdik ama sonraları müziğimizin aşırı melodik bir hal aldığını gördük ve artık dark metal olarak adlandırıyoruz. Aslında müziğimizi nasıl adlandırdığımız önemli değil. Önemli olan dinleyenlerin beğenmesi.
Lues: Bir hayranımız bize “afişe-fahişe-gay-özenti dark metalciler” demişti. Bu sözü çok seviyorum.

2006 yılında bana göre o dönemin en iyi albümlerinden birini ‘’The Creatures of Loviatar’’ yayınladınız. Klavyeyi müziğe bukadar iyi nasıl oturtabildiniz? Genelde çok melodik klavye kullanımı bazı black metalcileri rahatsız eder ancak siz bu işi müthiş yapmışsınız..
Lues:
Birçok şarkımız klavye melodilerinden oluşturuldu. Önce klavye melodisi sonra gitar gelir. Çoğu zaman harmoniyi sağlayan gitardır. Buradan Watercastle stüdyo şefi Arttu Sarvanne’ye klavyeyle müziğin harmonisini sağlamamızda yardımcı olduğu için teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Sizi gördüğüm zaman en çok sormak istediğim soru aslında şuydu ; ‘’Tuonelan Lasten Tanssi’’ gibi müthiş bir şarkı nasıl oluştu?
Mirox:
Aslında diğer şarkılar gibi oluştu o da. Shogul’da iyi malzeme bende de iyi riff vardı. Pratik yaptığımızda hep birlikte toplanır ve değişik versiyonlarda çalmaya çalışırdık. Bitiş sözlerini Lues yazdı ve ortaya şaheserimiz çıkmış oldu.

4 yıldır süren bir sessizliğiniz var. Bu sıralar ne yapmaktasınız? Yeni bir albüm geliyor sitenizde bununla ilgili bir haber var peki tarih belli odlumu ve soundu nasıl olacak? Bu en merak ettiğim konu aslında
Mirox
: Evet, içkiye ayırdığımız vaktin çalmaya ayırdığımız vakti geçtiği zamanlar oldu. Cidden bazı aile meseleleri ve başka şeyler hayatımı kaplıyordu. Grup hep çalışıyordu ama yavaş ilerliyordu. Artık Mirzadeh’in 10. yılında olduğumuz için bir şeyler yapma vaktinin geldiğinin farkındayız. O yüzden albüm çalışmalarına başladık ve aralık ayına kadar bitmiş olacağını umuyoruz. Kayıt stüdyomuz değiştiği için eskisinden farklı bir sound bekleyin. Şarkılar titiz çalışmayla oluşturuldu. Hepsinin çok iyi olduğu konusunda iddialıyım.

Hangi ülkelerde canlı performans sergilediniz bu zamana kadar? (konuyu getirmek istediğim yer sizi Istanbul’da gorurmuyuz yeni albüm turnesinde 🙂 )
Mirox:
Aslında daha önce Finlandiya dışında çalmadık. Birkaç kere bazı yurt dışı anlaşmalarımız oldu ama hepsi yattı. İleride İstanbul’a gelmek çok güzel olurdu. Bakacağız.

Senin bir dönem katıldığın Nome grubu ne durumda. Devam edecek mi onlarla olan birlikteliğin?
Lues:
Hiçbirimiz Nome’da uzun süredir çalmıyoruz. Nome’un yaptığı müzik bizim orada çaldığımız zamankinden farklı. Nome ile ileride bir araya gelip beraber çalmak ve içki içmek için söz aldık.

Son dönemde kimleri dinliyorsunuz?
Lues:
Uzun zamandır iyi bir yeni gruba denk gelmedim. Bir şeyler vadeden son güzel yeni grup Kursk’tü. Rus sözleriyle çok iyi metal müzik yapıyorlardı. Ayrıca Red Army Choir’i severim. Bazen elime kırmızı şarabı alıpHelloween, Iron Maiden, King Diamont, W.A.S.P gibi eski heavy grupları dinlerim. Nostalji yapmayı severim.

Sizce Kuzey’den çıkan en iyi black metal grubu kim?
Mirox:
Mirzadeh. Lanet olsun o Black Metal grubu değildi!
Lues: Yeni çıkanları uzun zamandır takip etmiyorum.Thyrane, Dimmu Borgir, Emperor ve Covenant/the covenant’ın birçok albümünü beğenirim. Yeni Black Metal çok yapay. Örneğin ben Shadempire’ın asıl şarkılarından çok demolarını severim. Albümleri sadece “iyi”. Bana kalırsa Mirzadeh son albümüyle ve sounduyla çok daha doğal olacak.

Dark Throne ve Satyricon’un yarattığı yeni tarz hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce de zamanla black metal o hali alacak mı? Yani köklü değişimler olacak mıdır?
Lues:
Satyricon’u son dinlediğimde daha çok rock tarzını benimsemişlerdi. Hoşuma gitmişti. Daha çok söz vardı ve şarkılar ritmikti.

Sizinle çok ön plana çıkan Dark Metal tarzını yada ruhunu nasıl tanımlarsınız?
Lues:
Aşırı melodik gay, fahişe, özenti Dark Metal. J Şaka bir yana, “güçlü harmoni ve melodik dark metal”

Bize vakit ayırdığınız için tekardan teşekkür etmek istiyorum. Son olarak ne eklemek istersiniz?
Mirox:
Bize yer ayırdığınız çok teşekkürler ve Türkiye’deki metalcilere sevgiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu