Röportajlar

MASS INFECTION

Merhabalar. Yunan Brutal Death Metal camiasında ve hayatınızdaki durumlar nasıl? Herşey yolundadır umarım, ekonomik krizin ardından ülkenizde neler değişti?
Selamlar ahbap ve her şeyden önce bu röportaj için çok teşekkürler! Yunan Brutal Death Metal camiası oldukça sıkı ama dürüst olmak gerekirse daha iyi günleri oldu.
Ekonomik kriz maalesef bizlerin hayatını da yeterince etkiledi ve her şey nasıl olacak tahmin yürütemiyorum…hayatlarımızı kontrol etmek için durumları ayarladık, dünyamıze böyle..

The Age of Recreation albümünüz nerede kaydedildi? Kayıt süreci nasıl geçti?
“The Age of Recreation” albümü Selanik’te 2009’un Eylül ayında Rundevilrun Stüdyolarında kaydedildi. Tüm işlem oldukça iyiydi diyebilirim ancak hatırladığım kadarıyla zaman bizden yana değildi. Ama sonunda her şey iyi gitti ve bence sağlam bir ürün ve genel bir sonuç yaratmayı becerdik!

Söz yazımında hangi konulara ağırlık vermeyi seviyorsunuz?
İş söz yazmaya gelince, garip şeyler yazmayı ya da standart death metal geleneklerini, tam ne demek istediğimi biliyorsan, reddetmeyi amaçlamıyoruz. Genellikle insanlık ve insanlığın din, savaşlar, çelişkiler ve bunun gibi kötü yanları hakkında yazarız. Dürüst olmak gerekirse, Hate Eternal ya da Morbid Angel gibi en sevdiğim bazı gruplardan etkilendim, bu bazı fikir ve düşünceleri bulmama yardımcı oluyor ama tabii her zaman kendime göre ifade ediyorum.

The Age of Recreation albümünüzün kapağı oldukça karanlık ve hoş. Kapağı kim çizdi?
Albüm kapağı tamamıyla George “grin” Prasinis tarafından tasarlandı ve çizildi. O Atina’lı ve biz çoktan onu ve yaptığı çalışmaları biliyorduk, böylece bizim için onunla iletişime geçmek kolaydı! Sonuç bizim için kesinlikle tatmin ediciydi ve onunla tekrar çalışacağımız kesin!

Son dönemde yeni albümünüzün Camotose Records tan çıkacağı söyleniyor, bu firma ile anlaşma durumlarınız ne durumda,bir albümlük mü yoksa devamlılık sağlanacak mı ?
Evet, iki yeni şarkımızı bitirdikten hemen sonra Steve ve Comatose Müzik ile antlaşma yaptık! Sadece tek albümlüktü ama kim bilir, belki yine onunla çalışırız. Steve’e gerçekten bu fırsat için teşekkür etmek isteriz, bu harika firmanın bir parçası olmaktan gururluyuz. Yeni albümü 2012’nin başında düşünüyoruz!

3 üncü albümünüzü çıkarma aşamasındasınız sizce geriye dönüp baktığınızda MASS INFECTION grubu şu an hangi aşamada diyebiliriz?
Walla hemen hemen 10 yıllık bir grubuz ve eğer geriye dönüp bakarsak, şu an iyi bir konumda olduğumuzu söyleyebilirim. Son 4 yıldır gidişimiz aynı, çok prova yapıyor ve çalışıyoruz! Hemen hemen tüm underground gruplar gibi bazı zorluklar yaşmaktayız, ama hala brutal müzik yapmayı arzuluyoruz!

Oldukça hoş ve brutal bir logonuz var. Grubun logosunu kim çizdi?
O da George Prasinis tarafından yapıldı. Çok brutal ve karmaşık değil ama hala bir death metal logosu!

Brutal Death Metalin geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz? Son dönemde metal piyasasında “core” çok revaçta (Deathcore, Metalcore vb) Yeni nesil Metalciler de bu tip müziklere yöneliyor…
Bu ilginç bir soru! Dünya death metal piyasasına baktığımızda şu anda esas olan iki tarz slamming/core ve extrem teknik müziktir. Şahsen ben slamming’ten pek zevk almıyorum, benim tazım bir müzik değil, ama tabii bu akımın çalışkan gruplarına saygım var. Bence death metal müziğinin hala verecekleri yeterince şey var. Piyasada birçok öldürücü grup var ve bundan dolayı gelecek umut veriyor. Old school, brutal veya teknik gibi death metal tarzlarının tümünden şahane albümler bulabilirsiniz. Bu yüzden bu tarz müzik yıllardır ayakta kalmıştır.

Bu yeni müzik tipleri hakkında neler düşünüyorsunuz?
Daha öncede söylediğim gibi, bu yeni slamming/core pek benim müzik tarzım değil, ama tabii ki piyasamıza yeni bir düşünce yapısı getirdi. Zaman bu yeni tarz müziklerin sürüp sürmeyeceğini gösterecek. Elbette bu fanlara da bağlı.

Favori gruplarınız neler? Favori grup derken örnek aldığınız veya gruba başlama nedeniniz olan bir gruptan söz edecek olursak, sizin ilahınız hangi grup veya gruplar?
Günümüzde en çok hayran olduğumuz gruplar Origin, Unmerciful, Disavowed, Nile, Dying Fetus ve daha fazlası, onların fantastik, benzersiz yetenekleri ve yarattıkları müzikler! Kendinize ait bir şeyler yaratmanızın en iyi sebebidirler. Ancak Morbid Angel, Death, Vader, Suffocation, Deicide gibi bazı standart death metal canavarlarına kesinlikle tapıyoruz. En başından beri bu grupları dinlemekteyiz.

Grubunuzda dikkatimi çeken şeylerden biride çoğu brutal death metal grubunun aksine klasik tipte growl vokaller kullanıyor olmanız. Brutal Death Metal ve Slam Death Metalde sık sık görmeye başladığımız Pig Squeal vb vokaller sizde yok. Pig Squeal, Frog vs gibi vokaller hakkında ne düşünüyorsunuz?
Doğrusu biz sadece klasik ‘’growl’’ vokaller kullanıyoruz, pig /sfrog squeals değil. Buda daha çok her grubun kendi müziğine her ne uyarsa onu kullanmak istemesiyle alakalı! Biz standard brutal death metal çalıyoruz, eğer slam çalsaydık Bu vokal tarzlarını kullanırdık… Herşey müziğine neyin tam oturduğuyla alakalı! Kişisel olarak ben kesinlike eski Severe Torture yada Disavowed’da olduğu gibi derin brutal vokallerden hoşlanıyorum.

Yakın zamanda Japonya’da çok büyük bir deprem meydana geldi ve ardından tsunami ile bir çok insan hayatını kaybetti. Türkiye ve Yunanistanda’da çok sayıda deprem oluyor, ülkenizde deprem konusunda nasıl çalışmalar yapılıyor?
Evet,Japon insanların yaşadıkları şeyler gerçekden çok korkunç,bu tip şeyler insan hayatlarını yokeder ama biz başarabileceklerini umuyoruz,Japon halkı heryerde güçlü ve yeterli insanlar olarak ünlülerdir!Burada Yunanaistanda depremlere karşı alınan dersler hakkında hiçbirşey bilmiyorum,yokedici gücü nedeniyle belkide benim ilgilenmediğim bir manzara oluşturuyordur…Sadece bir gün böyle birşeyle yüzleşmeyeceğimizi umuyorum.

Bildiğiniz gibi depremin ardından nükleer santrallar alarm verdi ve sızıntıdan dolayı bir çok insan radyasyona kapılıp hayatını kaybetti, Nukleer enerji ve santraller konusunda neler düşünüyorsun?
Nükleer enerji…Çok büyük bir icat ve keşif ama kötü şeyler için kullanıldı. Sanırım bu her şeyi açıklıyordur,belkide iyi bir açıdan kullanılabilse dehşet derecede faydalı olacak ama şu an için sadece toplu yıkımlara neden oluyor.

Tekrar gruba dönecek olursak MASS INFECTION ismini seçerken aklından neler geçiyordu ?
Ah bu soruyu George’a sormalıydın!Açık bir yanıt veremem,sanırım George ve Nick 2003 de gruba başladıklarında diğer isimler arasından bunu bulmuşlar ve basitçe çokda kafaya takmadan bu ismi almışlar haha!

Yakın zamanda İstanbul ve Las Vegasta önemli etkinliklerde yer alacaksınız ,sahne şovu için özel planlarınız var mı ,ne kadar vahşisiniz yakından görmek için sabırsızlanıyoruz?
İlk seferimiz olduğu için bu tip konser ve festivallerde görünmek çok heyecan verici!Hayır konserler için özel planlarımız yok yada kızgın ve vahşi görünme çabamızda mevcut değil,bizler basitçe müzüğimizi konuşturucaz ve umarım fanlar bundan zevk alacaklar!Hepsi bu!

Konserden önce Türk death metal dinleyicilerine neler demek istiyorsun?
Tüm bu olayı destekleyen ve konsere gelecek herkese selamlar ve büyük teşekkürler,umuyoruz seyirciler sahnemizden ve tabikide beraber sahne alacağımız diğer 3 iyi gruptanda zevk alacaklar! Çok yakında görüşmek üzere!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu