Kritikler

MARDUK ”Wormwood”

Regain Records – 2009 – İsveç

Ve Marduk uyandı. Evet arkadaşlar black metalde uzun yıllardır söz sahibi olan Marduk, Rom 5:12 albümünden sonra cidden kendi içinde bir değişime ve sertleşmeye girmiş ve de eski pure sounduna geri dönmüş diyebiliriz. Ve bu geri dönüş en çok da grubun sağlam fan kitlesine yarayacağı çok açık olarak görünüyor.

Evet gelelim albüme. Albümümüz Wormwood, adındanda anaşılacağı gibi acı ile dolu. Zira “Mortuus” un acı ve nefret dolu haykırışları. Hakanssonun ruhları çürüten gitar riff leri ve geri kalanıyla bir bütün halinde yeni albümde gerçekten melodiden uzak ve seramonik alt yapısıyla tam anlamıyla bir “pure black metal” albümüyle karşı karşıyayız. Bunların yanında şarkılar eski Marduk albümlerine oranla sakin geçişleri şarkıların içinde barındırıyor. Eski albümlerdeki sakin başlangıçlar hızlı giden bir iç yapı ve sakin biten şarkılardan ziyade, bu sefer şarkılar ara geçiş noktalarınada sahip. Onun dışında bazı noktalarda oldschool heavy-doom a yakın ara geçişler bile bulmak mümkün albümde. Albümdeki şarkılar yer yer durgun ama sancılı geçiş şarkılarıyla desteklenmiş ama albümde saldrıganlıklarıyla ön plana çıkan albümün açılış şarkısı olan “Nowhere, No-one, Nothing”, 3. şarkı”This Fleshly Void”, ve devamında “Phrosphorous Redeemer”, “Whorecrown” gibi şarkılar albümün karakteristiğini daha çok ortaya koyan şarkılar olarak karşımıza çıkmaktalar. Albümün son şarkısı “As A Garment”, albümün adını en iyi yansıtan ve bir kapanış şarkısı olarak dinleyenlere en iyisini sunmakta. Zira şarkı içinde saf acıyı barındıran depresif ve de derin bir şarkı. Ve albüme nokta koymak için güzel bir şarkı.

Kısaca benim görüşüm geçmiş Marduk albümleri arasında ilk 3e girecek cinsten bir Marduk albümünü şu an elimde tutuyorum. Ve eminimki sağlam Marduk fanlarıda benim gibi düşünüyordur. Albümü edinip dinlemenizi şiddetle tavsiye ederim.

7/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu