Kritikler

MARDUK ”Wormwood”

Regain Records – 2009 – İsveç

Uzun bir sürenin ardından yeniden WORMWOOD albümünü dinlerken birden niye daha önce dinlediğimde siteye yazı yazmadım diye düşünüyordum. OFF amma uzun bir cümleydi. Marduk’un bu albümünün tüm parçalarında olduğu gibi uzun bir cümle ile yazıya girizgah attım..WORMWOOD ,ROM 5:12 albümünün bir devamı niteliğinde.. Aynı büyüleyici ve kasvetli atmosferi koruyor.Sizi bir anda aydınlık bir nehir kıyısından karanlık bir zindana doğru hızlıca çekiyor ve bunu Mortuus ‘un hastalıklı vokalleriyle derilerinize bir kırbaç etkisiyle yapıyor…

Ekim ayına ramakkala hava sıcaklığının halen 25 ile 30 derecelerde gittiği bu dönemde sivri sinek vızıltıları ve ılık bir gece yarısı meltemi ile bu yazımı da ortaladım. Alsında MARDUK grubunu kime anlatacaksam…Bu grubu bilmeyen mi kaldı ? Ama bilmeyenler için LEGION’un ardından MORTUUS grubun düşen seviyesini ve black metal oranını hızla yukarılara çıkarıp yine ilgi çekici ve gizemli bir havaya soktuğunu herhalde kimse inkar edemez!!! Rockstarlığa ilerlerken birden yeniden yerin en dibine underground a geri dönmeleri biz bu tarza gönül verenler için son derece olumlu noktalardan sadece biriydi.. Hatta son 5 yıldır bir çok grubun tarzını değiştirdiler de desem yanılıyor olmam herhalde değil mi ?

Marduk ve özellikle Mortuus’un gelişinden sonraki Marduk için söyleyebileceğim tek şey black metal in tek düzeliğine yeni bir boyut getirmesidir.. Funeral Mist ‘te yakalamış olduğu havayı Marduk’a bu kadar kolayca enjekte edebilmiş olması MORTUUS ‘un ne kadar sözü dinlenen bir karakter olduğunu ortaya çıkarıyor.

Son yılların geleneği bozulmuyor. Marduk pisliğin içerisinden bizlere bir cenaze ağıtı kadar keskin,bir alevin közü kadar yakıcı, son nefesini veren bir ceset adayı kadar çaresiz,cehennemin en derinliklerinde kırbacını acımadan vurabilecek kadar şeytani bir albüm hediye etmiş…Ne diyelim umarız 2011 yılında MARDUK bu etkiyi devam ettirmeyi başarabilir..

9/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu