Röportajlar

MALIGNANCY

Kuzey Amerika’nın en hastalıklı brutal death grind gruplarından Malignancy’nin vokali ve kurucu üyesi Danny ile extreminal olarak yaptığımız angajeli ve degajeli bir röportaj ile karşınızdayız. İşte Malignancy ve Danny…

Selam Danny!Amerikanın Yonkers bölgesinde havalar nasıl ?Tabiikide sizin cepheniz için,misal yeni konserler,turne,festler,yeni şarkılar etc.
Selam kardeşim! Yonkers iyidir. Burda metal olayı artık pek büyük değil. 90larda herzaman vurucu underground thrash/death metal showları vardı, ama bu günlerde böyle şeyler artık yok .

Gruba yabancı olan yeni dinleyicileri tavlamak için grubunuzu nasıl tanımlarsın?
Wow, bu gerçekten farklı bir soru, güzel ! Şöyle diyebilirim, eğer dışarıdaki herhangi bir gruba benzemeyen brutal teknik death metal dinlemek isterseniz, Malignancy’i deneyin. Hahahahah.

Bugüne kadar Amerika dışında nerelerde konserler verdiniz,kendi ülkeniz ve bölgeniz dışında en çok sevildiğiniz ve Malignancy dinleyicileri içerisinde en hasta olan ulke veya yer neresi?Sizin favoriniz neresi?
Bu zor bir soru! Birkaç kez tur ve festivallerde Avrupa’da çaldık. Ayrıca Japonya, Kolombia ve Meksika’da da çaldık. Söylemesi zor, Avrupalı ve Güney Amerikalı fanatikler en çılgınları. Müziğe daha çok takdir ve saygı gösteriliyor .

Müzik olarak eski tarz gore-grind,grind-core,brutal death metal öğeleri taşımanızın yanı sıra gayet klas ve olayı hiç bozmayan teknik bir yanınız da var,doğal bir gelişim mi yada sen nasıl tanımlarsın?
Bence yıllar içinde geliştirdiğimiz bir stil bu. Başladığımızda hep Malignancy’nin New York’taki diğer gruplardan farklı olmasını istedim.O dönemde piyasada çok fazla Suffocation klonu vardı. 1995’te kadro sağlamlaşınca, daha iyi materyaller yazmaya başladık. Tarzımız hala değişiyor ve gelişiyor, ama Malignancy hayranlarının bizden beklediği barbarlığı ve teknik hünerlerimizi hala devam ettiriyoruz. Şu an grupta olan elemanlar benim kadar death metal olayında değiller, bu sebeple farklı bir bakış açısıyla beste ve sound yazılımına giriyorlar.

Eğer grup elemanlarını en sapkın,en uslu,en inek,en tembel,en sapık,en akıllı vs. betimlemelere gidersen,alıcağımız sonuç ne olur?
Hahahaha, bana göre ben hepsiyim. Hepimizin kendi kişilik özellikleri var. Ben sapkın espiri anlayışımla insanları güldürmeyi seven zeki ve budala bir ineğim. Ronnie beraber takılmak ve içmek için en harika arkadaştır. Mike gösterilerde sana nasıl davul çalınıcağını öğretir, hahaha. Gösterilerde herkese ders verir, cidden çalmaya bayılır.

Hollandada hemşeriniz efsane grup Immolation ile aynı sahneyi paylaşacaksınız,aranız nasıl?
Gayet iyi anlaşıyoruz, Immolation’ı yıllardan beri tanıyoruz. Harika çocuklar! Onlarla aynı festivalde çalmayı gerçekten dört gözle bekliyorum. Amerika dışında hiç beraber çalmadık.

Genelde şarkı sözleriniz bilimkurgusal bir içeriğe sahip ve baya gore elementlerde mevcut, cannibalism, mutasyon, hastalıklar vs…Bunun özel bir sebebi var mı? Hangi mod ve ortamda yazıyorsunuz şarkı konseptlerini? Etkilendiğiniz film, kitap veya bir akım var mı liriksel olarak?
Yazdığım tüm konularda az miktarda bilim-kurgu vardır, ama daha çok bilimsel-gerçeklere daha yakındır diyebilirim. Belli bir kavramı araştırmayı ve değiştirmeyi severim. Yazdığım her şeyin bir gerçeğe yada kesinlikle olabilecek bir şeye dayanmasını severim. Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler genel halkın bilmediği gizli deneyler yapmakta. Bu korkutucu bir düşünce. Ben bu düşünceyi bir sonraki seviyeye taşıyor ve araştırıyorum.

Ben grubunuzu 1999 yılında ki ilk albümünüz Intrauterine Cannibalism albümü ile tanıdım,grubun 1992 de kurulduğunu okuduğumda baya bir şaşırmıştım,bu kadar uzun bir süre beklemenizin nedenleri nelerdi?
O zamanlar bir kayıt antlaşması yapmak daha zordu. Çoğu firma güçlü bir izleyici kitlesi olan gruplar arıyorlardı. O dönemde biz bodrum katına sıkışmış bir kaç liseli arkadaştık sadece. Müzisyen yeteneği gerektiren gerçek anlamda sıralı iyi şarkılar yazmak üç yılımızı aldı. 90’ların sonunda etrafta birden ortaya çıkan birçok bağımsız firma vardı ve biz 1998 de United Guttural ile antlaşma imzaladık.

92 ve 98 yılları arası gayet aktif bir grup her yıl bir demo vermişsiniz nasıl bir dönemdi o zamanlarınız?
Acayip eğlenceli ve aynı zamanda bir o kadar sıkıntılıydı. Malignancy kısa bir süre için grup elemanlarının girip çıktığı döner bir kapı gibiydi. Bu dönemde demolar ve prova teypleri yayınladık. 1997 Ignorance is Bliss demosu o yıllarda yaptığımız en iyi şeydi.

Açıkçası albüm kapağı, bootleg ve t-shirt dizaynlarınızı ben baya tutuyorum? Kimlerin emeği geçiyor, kimlerle çalışıyorsunuz?
Teşekkür ederim ! Demo günlerinde grup adına çizimleri, flyerları ve kapak için düzenlemeleri ben yapardım. Hala tüm bunları yapıyorum, ama nispeten tanınmayan bir artist bulmaya ve benim konseptlerimden yaratılmış bir kapak yapmaya çalışıyoruz.

Turnelerde yaşanan abuk sabuk eğlenceli çatlak vs. anılarınız içerisinde en anlatmaya değenini senden duyabilir miyiz,lutfen bir roman dili kullan ama :)?
Ah, Godless Truth (CZ) ile 2002 de yapığımız turneden vurucu bir hikayemiz var. 10 kişilik yeri olan bir kamyonetle Fransa’da gidiyorduk, zaten tam 10 kişiydik. Yani hiçte konforlu değildi, ama metal buna denir, değil mi? Haha. Bir göbekten döndük ve römork lastiği uçarcasına tahtadan fırladı, 1925 yapımı bir parça. Şanslıydık ki hızlı gitmiyorduk. Menajerler olanı duymuşlar, hemen 4-5 araba geldiler ve tüm eşyalarımızı indirmemize yardım edip hepimizi gösteriye taşıdılar. Kahrolası gösteri acayip çılgındı. Tıka basa dolu mutlu fanatiklere çalıyorduk. Harika bir anı.

Maalesef Motivated by Hunger EP’nizi edinme şansına sahip olamadım çıktığında,doğal olarak dinleme şansımda olmadı kayıtlarınız içerisinde,nasıl tepkiler aldınız o e.p.nin ardından?
Bu EP için gelen tepkiler çok iyiydi ve hala onunla ilgili olumlu yansımalar alıyoruz. İndirmeli ve bir dinlemelisin. En sonunda kayıt edilmiş en gerçek Malignancy sounduydu. Beste yazılımına daha teknik bir yön keşfettiğimiz Motivated ilk albüm iken, Intrauterine’nin çoğu eski materyaldi.

Çek müzik ortamları ve piyasasıyla baya bir haşır neşirsiniz,Brutal Assault fest.in ilk yılların da yer almanız mı bu yakınlaşmaya neden oldu yoksa öncesi de var mı?
Brutal Assault bizim Çek Cumhuriyetindeki ilk seferimizdi ve orda bugün hala konuştuğumuz geçek arkadaşlar ve fanatikler tanıdık. O festivalde yine çalmak istiyoruz, ümit ederim yakında olur. Çek piyasası her zaman gerçekten hasta ve sapkın gruplar yumurtlamıştır ve bizimde bu piyasaya uyduğumuzu hissediyorum.

Eski firmanız United Guttural records ile ilgili neler söylemek istersin?2000lerin başında Amerikan death metal tarzını sırtlayan bir firmaydı,şu aralar pek ses seda yok.
O eski günlerde Malignancy’nin UG ile işleri iyi gitti. Cd’lerimiz her zaman underground piyasasında satıldı ve dağıtıldı. Firma hala var ama sahibi farklı birisi ve farklı bir firması daha var. Bu yüzden bir daha UG çıkışlı bir albüm göreceğimizi düşünmüyorum.

İlk başlardan beri davul sound’unuz ilgincime gitmiştir,eski tarz,çok ham ve primitif olmasının yanı sıra ilginç bir ölçü yapısı ve teknik ve kalite mevcut, davulcular değiştiği halde son albümünüzde de aynı bakış acısı ve davul yapısı hala devam ediyor,biraz bu konu hakkında konuşsana?
Roger önce bir gitarist sonra bir davulcudur, bu yüzden her zaman Malignancy davul bölümlerini bu bakış açısıyla yazdı. Bence o dönemde bizim işimize çok yaradı. Şu sıralarda Mike’ın daha teknik bir yaklaşımı var. Inhuman Grostesqueries’de ara sıra duyabilirsin. Yeni albüm Eugenics’te çaldığı süre daha uzun ve daha çok eğleniyor.

Cross Species Transmutation albümünüz yayınlandığı zaman, albüm kapağını gördüğümde bende pis bir sırıtmaya neden olmuştu ve müzikal gelişiminiz ve besteler tam anlamıyla hastaydı,bu değişim ve gelişimin nedenleri neler?
Gelişmeyi seven bir grubuz ve bu gelişmemizde bir sonraki mantıklı adım olarak göründü. Toshi Egawa bu konsepti Digital Canvas ortama taşımakla yükümlüydü. İlginç bir artist kullanmak aradığım duygusal tepkiyi almamıza yardımcı oldu.

Gitaristinizin sweeplerle ne gibi bir derdi var 🙂 ?
Onlara takıntısı olduğuna emin değilim, daha çok sanki bize ait bir beste sound’u olması için onlara sarılıyor.

Willowtip records ile aranız nasıl? Sahibi Tipton cool bir herif ve order’larda sağlam çalışıyor,sizin aranız nasıl, memnun musunuz Willow’dan? Yeni albümünüzde de burada mı olacaksınız?
Şu ana kadar iyi gidiyor. Albümümüzün bütün dünyada daha çok satıldığını ve dağıtıldığını görmek isterim. 2 albüm antlaşması imzaladık ve Eugenics Willowtip’tan satışa sunulacak.

Son albümünüz Inhuman Grotesqueries kesinlikle en sağlam albümünüz benim açımdan,sound ve prodüksiyon olarak tamamen farklı buldum açıkçası,gelen tepkiler neler bu albüme?
Evet, Inhuman grup tarihinde kaydettiğimiz en problematik albümdü. Kimi zaman albüm kulağa hoş geliyor ve diğer zamanlarda ise şarkıların içeriğini yakalayamadığını hissediyorum. Bu son yayınladığımız albüm için karışık tepkiler geldi, ancak fanların çoğu bayıldı.

Bu seneki Maryland Deathfest de Autopsy, Possessed ve Sodom gibi efsaneler ile çalacaksınız, açıkcası Autopsy’nin tekrar toplanması ve çalması beni baya bir heyecanlandırdı,orda o gruplarla beraber sahneyi paylaşmak nasıl duygular hissettiriyor?
Öldürücü! Yıllar sonra nihayet tekrar MDF’de çalıyor olmaktan çok mutluyuz. Şu anda Amerika’daki en iyi festival.

Bu güzel ve klas röportaj için çok teşekkür ederim, son olarak Malignancy dinleyicilerine ve extreme metal müzik manyaklarına söylemek istediklerin neler?
Röportaj için teşekkürler. Sahip olduğumuz stili ve besteleri kucaklayan ve Malignancy’nin dünyanın dört bir yanına yayılmasına yardımcı olan oradaki tüm fanlarımıza teşekkür etmek isterim. Şerefe!! Ve Malignant kalın !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu