Röportajlar

MAKATTOPSY

İstanbullu brutal death grind grubu Makattops ‘den Yunus ile yaptığımız röportaj…

Selam Yunus, Makattopsy’den bahsedelim biraz… Son dönemlerde ne alemdesiniz. Split çıktı. Yeni çalışmalar vs. bahseder misin biraz?
Selamlar Cenk son zamanlarda çıkartmak istediğimiz bir albüm var bu 2011 yılı içerisinde bir tarihte olacak şarkı kayıtları ve beste yapmakla uğraşıyoruz.

Hazır sözü açılmışken albümünüzün kayıt aşamasından ve parçaların beste yapıları hakkında biraz detay verebilirmisin,mesela ismi ne ,tarz ne doğrultuda olacak ?
Albüm ile çok geniş bir bilgi veremeyeceğim bir kaç parçamız kaldı onları da tamamen oluşturup bitirdiğimizde hazır olacak albüm. Beste yapılarında brutal death metal, slam ve gore grind yapılanması mevcut yani bu 3 tarzın harmanlanmış halinde şarkılardan oluşmaktadır.

Kayıtlar ne zaman başlıyor ?
Bir aksilik çıkmaz ise ocak ayında başlaycak bir kaç aylık bir periyotla da bütün şarkılar biter diye umuyoruz.

Peki ya hedefler,grubun temel bir üyesi olarak Makattopsy ‘i nerelerde görmek istiyorsun ?
Hedeflerin yanı sıra aslında bir çok planımız var yani yapacağımız daha çok iş var ki hedeflerimize ulaşalım ilk önce yurt dışına kendimizi göstermek istiyoruz gördüğüm kadarıyla bir kaç ülkede istediğimizi elde etmeye başlamışız güzel tepkiler almaya başladık şuan ben ve gruptaki diğer arkadaşlarımın da hedefi Makattopsy’yi yurt dışında bu extreme ve underground müzikle ilgili yerlere tanıtmak .

Daha çok konser mi, yoksa kayıt mı? Elinde imkan olsa hangisini tercih ederdin?
İkisi de çok önemli ama kendi fikrim önce kayıt zaten şarkılarında güzel olursa ister istemez konser teklifleri de geliyor .

Sana klasik bir extreminal sorusunu soracağım,grup adına düşünecek olursan, 30-40 kişilik acayip ateşli izleyicilerin ve katılımın üst düzey olduğu underground leş bar konserini mi tercih ederdin yoksa 1500-2000 kişinin katıldığı bir festivalde açılış grubu olmayı mı?
Grubun konserde eğlenerek bir konser vermesi açısından bence az olsun öz olsun derim ama tabi referans acısından bakarsak olaya bir open air festte açılış grubu olarak başlaman ileriki zamanlarda daha iyi konserlere çıkabilme fırsatı kazandırabiliyor ve kendini daha fazla insana tanıtıp kitleni büyütme konusunda da çok işe yarıyor grubum için hangisi daha verimli olacaksa onu seçerdim konserden konsere değişir bu durum.

En doğrusu tabi ki grubun geleceğini düşünmek fakat bir büyük festivalde açılış grubu olup da seni kimsenin umursamama ihtimalini de unutmamak gerekir.Bu durum tam terside olabiliyor kimi zaman tamamen şans meselesi,özellikle bu seneki unirock ta açılış gruplarını toplam 30-40 kişi izlediğini düşünürsek;bir grup elemanı olsaydım hevesim kaçabilirdi diye düşünüyorum, sence?
Bu açıdan bakarsak hak veriyorum sadece afişte yer aldığın için avantaj olur . Türkiye’ye göre endekslersek bu olayı doğru söylüyorsun ama yurt dışında bu durum farklı olabiliyor açılış gruplarının büyük ilgi gördür konserlerde mevcut.

Evet özellikle orta Avrupa civarındaki konserlerde seyircinin tepkisi çok farklı ; burada underground dan anlayan insan sayısı çok az olduğu için maalesef yeni grupları dinleyelim abi ya da bak ya şu grup performans sergiliyor bir bakalım diyen insan sayısı çok az ama ben bunda hava sıcaklığının temmuz festivallerinde 40 derece civarı olmasına da bağlıyorum.
Evet böyle durumlarla çok karşılaştım festivaldeki koşullarda buna etken olabilir.

Ülkemizde durumlar maalesef böyle..Bar konserlerinde sizleri görebiliyoruz zaman zaman katılım nasıl ,seyirci ile dialogunuz vs?Sahne seyirci ile aynı mesafede oluyor genelde ; bire bir hissedebildiğini düşünüyorum?
Çok nadir sahne alıyoruz eski projeyi bırakıp yeni isimle toplandığımızdan beri 2 konser verdik henüz.katılım açısından ikisi de güzeldi split albümü yayımladıktan sonra tanıtımı için son zamanlarda daha fazla konserlere saldırmaya başladık önümüzde 2 tane Ankara konseri ve İstanbul’da da yıl basından sonra olacak bir aksilik olmazsa biraz daha yakın olacağız seyirciyle.

Splite gelen tepkiler nasıl? Bir kaç kritik okudum oldukça iyilerdi, size ulaşan tepkiler nasıl ?
Evet kritikleri okudum Almanya ve Bulgaristan da kritikler yapılmış split’e splitteki bütün gruplara iyi puan verilmiş. Splitte yer alan Makattopsy parçalarından sanırsam COCKLESS diğer parçamıza göre daha fazla beğeni görmüş. Tepkilerden memnunuz.

Türkiye’deki piyasa hakkında neler düşünüyorsun? Sözde dünya çapında gruplarımız varmış fakat konserlerine 70-80 kişi geliyormuş öyle duyumlar alıyoruz, niye böyle sence? Dünyada mı bir problem var bizim seyirciler de mi ?
Türkiye’de piyasa yok bu bir gerçek dünya standartlarında gruplarımız var özellikle Ankara bu konuda çok pis yardıran bir şehrimiz. Ankara’da Türkiye’nin underground da sağlam isimleri mevcut bu isimler yurt dışında zaten yapacağını yapıyor sorun kendi ülkemizde bence burada 70-80 kişinin izlediği grubumuzu Almanya’da Ukrayna’da yada Rusya’da bir çok ülkedeki konserlerde bunların kaç kat fazlası bir kitle izlediğini gruplarımızın paylaştığı videolarda görüyoruz Türkiye’de bu durum maalesef böyle. Bunu her Türk grubu yaşamıştır eminim

Makattopsy, Aralık ayında Ankara’da bir konser verecek fakat katılan grupların geneli sizin tarzınızdan farklı gruplar, sizi tanıyacak kişiler için biraz zor olmayacak mı onca alakasız grubun arasından gerçek brutal death metal dinleyicisine ulaşmak? Ya da hedef kitleniz gerçek brutal death metal fanatiklerimi o şekilde sorumu güncelleyebilirim?
Death Metal ismi altında bir konser olmadığı için organizasyon diğer tarzlardaki gruplarda doğal olarak yer veriyor bizim kafada 2 grup daha var tabi ki bir BDM etkinliği olsa gelecek bütün kitle BDM ci bir kitle olurdu bizde daha keyifli bir konser verirdik fakat Ankara boş bir şehir değil bu konuda daha önce 2 kere çaldık ve yine her tarzda grubun yer aldığı konserlerdi bizim adımıza güzel geçmişti tabi ki hedef kitlemiz Brutal Death Metal fanatikleri o günün kalabalık gececiğini umuyoruz.

Albümünüz çıktıktan sonra yine split teklifleri alırsanız değerlendirecek misiniz yoksa biz artık albümlü grubuz falan gibi bir tavır mı takınacaksınız?
Gelen tekliflere açığız biliyorsun ki 1 albümle olay bitmiyor.

Gelelim zurnanın zırt dediği yereee, Skull of Doom niye dağıldı ya da ismi Makattopsy oldu ?
Skull Of Doom yaklaşık 1 bucuk sene kadar sürekli aktif olarak çalışmaktaydı bir çok konserde verdik e.p çıktıktan sonra tam albüm hazırlığına başlamışken birkaç fikir ve plan uyandı kafamızda zaten S.O.D isimi altındayken şahsi fikrim olarak söylüyorum bazı şeyler istediğimiz gibi gitmedi Makattopsy kadar extreme ve underground değildi bir değişiklik yapmak istedik isim konusunda gitaristimiz Tolga GÜLER bu ismi sundu bizlerde beğendik Makattopsy ismi altında daha extreme bir müzik yapalım dedik.

Makattopsy ismine gelecek olursak bir çok kişi tarafından geyik bir proje sanıldı fakat parçaları dinleyince insanlar ikileme düştü, size MAKATTOPSY ismini seçtiren neydi?
Evet bu ikilemelere şahit olduk müzik konusunda ciddi bir grubuz Makattopsy ismini koyarken de özgün olsun diye düşündük Türkçe ve İngilizce karıştırdık yanı en büyük etken bizim beğenmemiz beğendik ve ismi bu koyduk; tam ingilizce karşılığı Anustopsy olarak düşünebilirsiniz makat otopsisi olarak tanımlıyım size.

Son sorularımıza geçelim artık, grupça beğendiğiniz bazı efsane gruplar var cover olarak da konserlerde seslendiriyorsunuz bu gruplar hangileri ?
Efsane olarak bakarsak olaya MORTICIAN coverlarımız var diğerleri 2000’lerde türeyen gruplar yeni nesil slamming brutal gruplarından çalıyoruz Guttural Engorgement, Katalepsy ,Abominable Putridity gibi gruplardan çalıyoruz bunun yanı sıra brutal death metal gruplarından da coverlarımız var Severe Torture, Cryptopsy, Dying Fetus gibi bu gruplardan atkılanıyoruz en çok.

Aslında bu sorular genelde başlangıçta sorulur fakat ben ters bir adamım, grubunuzun artwork açısından zenginleştiğine inanıyorum size bu katkıyı yapan kişiyi bilmek isteriz?
Görsellere çok fazla önem vermekteyiz, müzik kadar görsellerde önemli. Eski Cenoptaph gitaristi Başar Çetin yeni Myspace sayfamızı düzenlemekte, Seth ECT den tanıdığımız Aybars Altay’da albüm görsellerini yaptı, albüm ile birlikte çıkacak merch’lerimizi ise Şili den Raul Gonzales çizdi, hepsine teşekkür ediyoruz.

Cevaplar için teşekkür ederim, eklemek istediğin bir şey varsa onu da ekleyelim…
Bu keyifli röportaj için biz teşekkür ederiz. Makattopsy’yi takip etmek isteyenler www.myspace.com/makattopsy adresini ziyaret etsinler konserlerde görüşmek üzere.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu