Röportajlar

LOST IN ALASKA

Selamlar, Lost in Alaska hakkında çok fazla bilgi bulamıyorum internet üzerinde. Grubun 2007 yılında kurulduğunu ve Rus olduğunuzu biliyorum, grup hakkında bilmediğimiz şeylerden bahseder misiniz…
Merhaba biz Rusyanın derinliklerinden fakat çok büyük bir endüstri şehri olan bir yerden çıkmış brutal death metal grubuyuz, sanırım.

"Zodiac" 2010 yılı içerisinde çıktı, Extreminal Distro’ya getirdiğim albüm ile tanıdım sizi, en çok ilgimi çeken albümlerden biridir. Kritiğimde de bahsettim zaten. Genel olarak baktığımda çok fazla kritik de yok internette, yeterli derecede promosyon yapılmadı mı? Yada belki basılı dergilere gönderilen promosyonlar vardır, eleştiriler nasıl?
Öncelikle şirketimiz olan HEADXPLODE ‘a teşekkür etmeliyim çünkü onlarsız tam bir fiyasko olurdu. Bir çok internet dergisi ve basılı dergiye gönderdi. Çok iyi eleştiriler aldık hatta bir portalda videomuz hakkında çok eğlenceli şeyler yazmışlardı.Hatta bir tanesi riflerimizin diğer grupları andırdığını filan yazmış.

Zodiac üzerinden zaman geçti, şu an ne durumdasınız? Yeni albüm çalışması yada belki belli bir çıkış tarihi var mı?
Kasım ayı gibi düşünüyoruz fakat henüz kesinleşen bir şey yok.Kayıtlar ve video üzerinde çalışmalarımız devam ediyor.

Purevolume’deki tanıtımınızda 2009’da "Words full of Ice" adlı bir EP’nizin çıkacağını söylemişsiniz, ama yine bununla ilgili de bilgi bulamadım. Çıkmadı mı o ne oldu?
Grubun ilk resmi çalışmasıydı Rusça aksanıyla yazmıştık. Şimdiki halinden çok farklı açıkçası böyle ilerleyeceğimizi düşünmüyorduk . (Runet aksanıyla yazmışlar ne olduğunu açıkçası bilmiyorum-Cenk)

Yine Purevolume’deki tanıtımınızda bir çok konserde sahne aldığınızı yazmışsınız, albüm sonrası da devam etti mi bu? Enteresan konser anılarınız var mı?
Zodiac albümümüzün çıkışından sonra turneyi başlattık.Turne 3 ülkeyi kapsıyordu: Rusya, Belarus ve Kazakistan. Harita üzerinde düşünebilirsiniz,tren ile şehirden şehre gidip sırtımızda onca yükü taşımak tam bir eziyetti fakat aldığımız reaksiyonlar bizi tatmin edince bunlar unutuldu.Kendi bölgemizde daha sıklıkla konser veriyoruz. Bağımsız konser teklifleri albümün çıkışından sonra artmaya devam ediyor.

Şu anda belli bir turne yada konser planı içerisinde misiniz?
Gelecek yıla kadar tüm konser programımız dolu.Avrupa’yı tamamen dolaşmayı ve Amerika’da da çalmayı planlıyoruz.

Rus şirket ve distrolardaki dostlarım sayesinde elime çok fazla albüm geliyor Rusya’dan, genele baktığımda Rusça söz kullanan çok grup var, siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Herkesin fikri ve düşüncesi kendine aittir biz İngilizce kullanmayı tercih ediyoruz çünkü uluslar arası seviyede kabul edilebilir bir dil ve müziğimize tamamıyla uyum sağlıyor.Kendi dillerini kullananların kendi bileceği bir durum bu…

Müziğinize baktığımızda, deathcore diyebiliriz, ama bunun yanı sıra neredeyse bir brutal death metal grubu kadar da ağır, siz tarzınızı ne diye nitelendiriyorsunuz? Bu konudaki fikirleriniz neler? Sizi bu konuda etkileyen gruplar kimler? Özellikle etkilendiğiniz bir deathcore grubu var mı? Yoksa zaten brutal death metal gruplarının etkileşimi bariz bir şekilde ortada…
Biz old school metal ile büyüdük. Behemoth, Pantera, Dying Fetus gibi grupları çok seviyoruz buda bizim kendi "deathcore" tarzımızı oluşturuyor. Despised Icon gibi bu tarzın önde gelen gruplarını da takip etmiyor değiliz, agresifliklerini, hızlarını seviyoruz. Impending Doom grubunun da atmosferi ve in/kalk (breakdown) tempolarına bayılıyoruz.

Lost In Alaska ismi bu tarz bir grup için tuhaf gelmişti bana, bunu seçmenizin özel bir nedeni var mı?
Eski üyeler bu ismi koymuş açıkçası özel bir mana düşündüklerini sanmıyorum.Bence bir tuhaflık yok, cuk diye oturuyor. Brutal gruplar genelde ölüm,şiddet,kan,bok-püsürlü isimleri seçiyorlar bence temiz bir isim daha spesifik durabilir şeklinde düşünüyorum,yani orjinal duruyor.

İnternette nadir de olsa denk gelen fotoğraflarınıza göre konuşuyorum, eğlenceli tiplere benziyorsunuz, normal hayatta neler yapıyorsunuz?
Çoğumuz hala gerçek yaşam ile müzik yaşamı arasındaki git gelli sürece alışmaya çalışıyoruz. Müzik dolu olan yaşama daha çok vakit ayırmak isteriz ama Rusya’da yaşadığımız için iş hayatı ile müzikal yaşamı bir arada götürmemiz mümkün değil…

Yakında Lost In Alaska’dan neler göreceğiz, planlarınız neler?
Klip çekmek, yeni ep’yi yayınlamak ve yükselmeye devam etmek. Sadece bunlara konsantre olduk. Daha ileri dönem planlarımız ise uzun-çalar albümümüzü yayınlamak,konser kayıtlarımızı düzenlemek ve yeniden turneye çıkmak.

Soracaklarım bu kadar, röportaj için teşekkür ederim, son olarak eklemek istediğiniz bir şeyler var mı?
Bu röportaj fırsatı için teşekkür ederim.Umarım yeni çıkacak olan parçalarımızı da beğenirsiniz, bizi bu adreslerden bulabilirsiniz:
www.myspace.com/lostinalaskaband
www.facebook.com/group.php?gid=108055285884304
www.twitter.com/#!/Lost_In_Alaska

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu