Röportajlar

LETHIAN DREAMS

Merhaba Carlin…Nasılsın?Orda her şey yolundadır umarım…Lethian Dreams cephesinde yeni gelişmeler nedir?
Merhaba!İyiyim teşekkürler…Lethian Dreams olarak şimdi ilk albümün kayıtlarını yapıyoruz.3 şarkımız çoktan kaydedildi.Kayıtları bitirdiğimizde de albümü yayınlanmak için şirket arıyor olacağız.

Peki o zaman yeni albüm hakkında konuşalım…Neler göreceğiz?
Albümde kaç parça olacağı hakkında şimdiden kesin bir şey söyleyemiyorum.5 yada 6 parça olabilir…Parçalardan biri "Mornful Whispers" demosunda yer alan "Mornful Whispers" adlı parça şimdiki adıyla "Under her Wings" olarak yer alacak (web sitemizden sample
olarak dinleyebilirsiniz.) ve "Lost In Grief" demosundan da "For A Brighter Death" adlı parça yada aynı demodan belki başka bir parça da albümde yer alabilir.Diğer parçalar ise yeni bestelerimiz olacak.

Lethian Dreams benim sevdiğim gruplardan birisi…Grubunuz "Lost In Grief" demosundan sonra tanınan bir grup oldu….Bazı parçalarınız compilation albümlerde yer aldı…Yeni albüm bu başarınızı devam ettirecek mi?
Teşekkürler!Lethian Dreams’in beğendiğin bir grup olması beni çok memnun etti!İnsanlar yeni albümümüzü umarım beğenirler,yeni parçalarımızdan gerçekten güveniyorum.İlk iki demomuzu beğenen kitleye yeni albümü sunmak için de sabırsızlanıyoruz açıkçası..“In Seclusion” adlı parçamızın tamamını web sitemize koymamızın nedeni de bu,insanlara ölmediğimizi göstermek…Her ne kadar yeni albüm kayıtları için uzun süre geçse de….

Albümün çıkmasından sonra sanırım birçok yerde sahne alacaksınız…
Evet albüm çıkmasından sonra konserlerimiz olacak…Sonrasında ben ve Matthieu Remembrance’ın yeni albümüne odaklanmış olacağız.Çünkü Lethian Dreams ve Remembrance üzerinde aynı anda çalışmak çok zor bir durum…Daha sonrasında da Lethian Dreams için yeni parçalar yapmaya başlayacağız,çünkü sonuçtan tamamen tatmin olmak istiyoruz.

Müziğinizin atmosferi oldukça hüzünlü…Bu duyguyu içinizde nasıl yaşatıyorsunuz? Atmosferi nasıl güçlendiriyorsunuz?
Bu soruya cevap vermek gerçekten zor…Kişisel olarak söylemem gerekirse müzik yapmak ve söz yazmak bazen çok rahatlatıcı oluyor…Çünkü ne hissediyorsanız onu yansıtıyorsunuz ki ben hüzünlü müziği seviyorum ve duygularla boğulmaktan hoşlanıyorum.

Peki gruba yeni elemanlar alıp sonra göndermenizin asıl nedeni nedir? Örneğin Ocak 2005’te2 eleman gruba dahil olmuş ve Haziran 2005’te de ayrılmıştı….Daha sonra da Carlos D’Agua dahil olmuştu…
Lethian Dreams içinde problemler oldu özellikle de elemanların birbirlerine olan uzaklığından kaynaklanan problemler…Matthieu ve ben kuzey Fransa’da yaşıyoruz fakat diğer elemanlar ise Paris’te yaşıyor.Bu yolda gidip gelmek ve Paris’te toplanıp çalmak çok zor ve çok pahalıydı.Albüm kayıtları süreci içinde buna saplanıp kalmıştık.Sonra kayıtları Matthieu ile ben,iki kişi birlikte devam ettirme kararı aldık.Carlos D’Agua gruba vokalist olarak dahil oldu fakat onla da internet üzerinden çalışıyoruz ve çalışmalarımız gayet iyi gidiyor.

Özellikle Remembrance gibi iyi tanınan birçok yan projeniz var.Bu kadar projeyle nasıl başa çıkıyorsunuz? Çünkü yan projeler gerçekten çok zaman alıyor…
Evet gerçekten çok zamanımızı alıyor ama biz müzik yapmayı seviyoruz.Genellikle bir grup üstüne yoğunlaşıp parçalarımızı yapıyoruz.Lethian Dreams üzerinde çalışırken Remembrance için yeni fikirlerimiz olursa,hemen gidip bunları kaydediyor ve sonra üstünde ayrıntılı bir şekilde çalışıyoruz.Lethian Dreams,Remebrance ile birçok benzerlik taşıyor ama birçok farklılığı da var.Müziklerdeki duygular birbirinden farklı.Lethian Dreams,daha çok ağlamaklı ve bayan vokaller barındıran yoğun hüzün taşıyor.Remembrance müziği ise daha soğuk daha karanlık.

Fransız metal piyasasında olmaktan neler hissediyorsun?Verdiğiniz her şeyin karşılığını geri aldığınıza inanıyor musun?Ve tabi ki dünya çapında dağıtım….Sanatınızın kolaylıkla herkese ulaşacağını düşünüyor musun?
Şimdilik bu soruya cevap veremeyeceğim çünkü şimdiye kadar kendi çabamızla sadece 2 demo yayınladık,tabi ki dünya çapında dağıtım için bir anlaşmamız daha mevcut değil.Bence eğer dünya çapında dağıtım yapacak bir şirkete bağlıysan Fransa’dan olmak problem değil.Örneğin Remembrance olarak gerçekten dünya çapında iyi bir dağıtıma sahibiz.

Gelelim Türkiye’ye….Neler söyleyebilirsin? Biliyorum ki Anıl (Dahlia’s Tear / Dimness Through Infinity) ile iyi bir arkadaşlığın var ve onla birlikte çalışmaların oldu…Türk gruplar hakkında ne düşünüyorsun?
Evet,Anıl arkadaşlarımdan biri ve yan projesi olan Dahlia’s Tear grubunun bir parçası için vokal yaptım.Ne yazık ki çok fazla Türk grup bildiğimi söyleyemeyeceğim.Sadece Dimness Through Infinity ilk aklıma gelen isim ve müziklerini gerçekten çok seviyorum.İkinci albümlerini dinlemeyi sabırsızlıkla bekliyorum.Bu yüzden daha fazla Türk grubu tanımak istiyorum.

Dahlia’s Tear grubundan bahsetmişken,şunu söylemeliyim ki kesinlikle iyi bir grup….Ve sesinle renk katmışsın…
Teşekkür ederim…Dahlia’s Tear albümünde bir parçada vokal yapmaktan onur ve mutluluk duydum.Bu çok güzel bir deneyimdi ve müzikal anlamda genelde yaptıklarımdan çok farklı bir şeydi.Anıl’ın yarattığı atmosferi çok beğendim ve umarım ki ilerde onunla beraber tekrar çalışma fırsatını elde ederim.

Kişisel olarak,grup içindeki ilişkileriniz nasıl?
Grup olarak aramızda iyi bir iletişim var…Gruptan ayrılan elemanlarla da hala görüşüyoruz.

Türk dinleyicileriniz için neler söylemek istersin?
Duydum ki Anathema Türkiye’de çok popülermiş ve konserlerine ilgi gösteren insan sayısı da fazlaymış.Bence bu gerçekten harika!Umarım ki ilerde orda çalabilme fırsatımız olur.

Son olarak….
Desteğin ve bu röportaj için sana çok teşekkür derim Ömer…Sorularını yanıtlamak güzeldi!Sana Sorrowful Tears grubunda ve webzine’de başarılar…
Web sitemiz www.lethiandreams.com ‘u ziyaret etmekten tereddüt etmeyin….

Teşekkürler Carline…Çok güzel bir sohbetti…Sanatınızı en tepe tutmaya devam etmeniz dileğiyle….Başarılar..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu